Düşük sonrası, fiziksel ve duygusal olarak neler olabilir

Bilgi Kadın Sağlığı


Gereksiz Bilgiye Son

Düşük sonrası, fiziksel ve duygusal olarak neler olabileceği ve neler yapabileceğine dair uzman görüşlerine kulak ver.

Fiziksel

Eğer düşük yaptığın ultrasonda kesin olarak anlaşılıyorsa, bolca ped ve ağrı kesici almalısın. Tampon kullanmamalısın; açık rahim ağzında bakteri oluşmasına sebep olabilir. Eğer hamileliğin altı ya da daha az haftalıksa, bedenin plasenta dokusunu kendi başına dışarı atacaktır. Bu genelde çok ağır ve üç haftaya kadar sancılı geçen bir regl dönemi gibidir. Kayıpların kendi başına yok olmadığı daha geç dönemlerde oluşan düşük türünde ve dokuların tamamen dışarı atılamadığı durumlarda (doktorun bunları bir kan testiyle belirleyebilir) dilatasyon ve küretaj (D&C) operasyonu geçirmek zorunda kalırsın.

Bu operasyonda doktor, anestezi sonrası rahim ağzını genişleterek rahmi temizler. Operasyon sonrasında çok nadir de olsa bazı kadınlarda birkaç gün damla şeklinde kanama ve hafif sancı görülebilir.

Düşük yaptıktan sonra, bir sonraki regl döneminin başından itibaren (genelde bir ay içinde) yeniden bebek yapmayı denemeye başlayabilirsin. Ama yine de doktoruna danışmayı ihmal etme.

dusuk

Duygusal

Düşük yaptıktan sonra, standart bir matem süresi yoktur. Şok, üzüntü ve inkâr gibi duygular hissetmen gayet doğal. Ve bu duyguların belli bir geliş sırası da yok. Muhtemelen dalga dalga gelecek ve sonrasında sağlıklı bir hamilelik geçirsen bile yıllarca seninle kalmaya devam edecek.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Doğum sonrası depresyon, düşük yapan kadınlar için de ciddi bir risk oluşturuyor. Ne kadar süre hamile olduğun önemli değil; depresyona sebep olan hormonlar aslında en başından itibaren seninle birlikte. Bebeğinin doğmuş olacağı tarihin gelmesi gibi bazı etkenler duygusal tetiklenmelere neden olabilir. Arkadaşının baby shower’ı ya da bebeğinin ilk doğum günü partisi gibi etkinliklere katılmak üzülmene sebep oluyorsa, bu durumu açıkla ve gitme. Ancak kendini dış dünyadan uzun süre soyutlama. Kendini sosyal ortamlardan geri çekmen, isteksizlik, üzüntü gibi depresyona yol açan duyguların artmasına yol açar. Eğer üzüntün günlük işlerine engel oluyorsa (ofisteki işlerle, kendinle ve ailenle ilgilenmeni engelliyorsa) daha önce düşük yapmış kadınlarla çalışmış olan bir terapist bulmaya çalış. Bazı kadınlar kaybı anabilmek adına sembolik bir cenaze töreni yapmayı rahatlatıcı buluyor. Yeniden hamile kalmayı denemek için ise zihinsel olarak hazır olduğundan emin ol.

DOĞRU SÖZLERİ BULMAK

Kimsenin düşük yapmış arkadaşına tam olarak ne diyeceğini bilmediğinin farkındayız. Dr. Jessica Zucker’e göre ona hiçbir şey söylememen, acısını küçük gördüğünü düşünmesine sebep olabilirken, rastgele kullanacağın cümleler (“Bir daha denersin” gibi) acıya sebep olabilir. Çözüm mü? Zucker’in önerisi olan aşağıdaki basit, dürüst ve anlamlı cümleleri örnek alabilirsin.

• Ben hep yanındayım.

• Kaybın için gerçekten üzgünüm.

• Beni gece-gündüz, ne zaman istersen arayabilirsin.

• Seni çok seviyorum.

• Şu an çok kötü hissettiğinin farkındayım ama sen harika bir insansın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.