Anasayfa / Sağlık Haberleri / Dr. Çetin Koksal, 6 bin yataklı hastane kurdurdu

Dr. Çetin Koksal, 6 bin yataklı hastane kurdurduAvukat Mehmet Koksal ile doktor Çetin Koksal kardeşler bu yılın başında kendi holdinglerini kurdular. Kardeşler birçok alanda yatırım planlıyor. Ana iş ise Çetin Köksal’ın öncülüğünde sağlık sektörünün yan dallarında önemli yatırımlar olacak…

hasta doktor

BİRİ Türkiye’nin en ünlü ticaret ve şirketler hukuku avukatı, diğeri ise Türkiye’nin en tanınmış sağlık sektörü yöneticisi… iki kardeş, avukat Mehmet Koksal ile doktor Çetin Koksal, girişimci ruhlarına ; engel olamadılar ve bu yıl başında kendi şirketleri Koksal Holding’i kurdular. Aslında Koksal kardeşlerin bağcılıktan besiciliğe kadar birçok farklı alanlarda işleri ve ortaklıkları bulunuyordu ama Dr. Çetin Koksal bu yılbaşında profesyonel görevlerini bırakıp patronluğa adım atmak isteyince ortaya sinerjiden doğan önemli bir işbirliği çıkmış.

Memorial, Medical Park, Medipol gibi Türkiye’nin önde gelen zincir hastanelerinde üst düzey yöneticilik yapan ve bugüne kadar toplamda 6 bin yataklı çeşitli özel hastane projelerine imza atan Dr. Çetin Koksal ile ağabeyi Avukat Dr. Mehmet Koksal artık sağlık sektöründeki fırsatları kovalayacak. Dermokozmetikten laboratuvar işletmeciliğine kadar bir dizi alanda yeni anlaşmalara imza atmaya hazırlanan Koksal Holding, Libya Hükü-meti’ne yaptığı hasta danışmanlığını Almanya’ya da genişletme niyetinde. Alman sigorta şirketi AOK ile önemli bir anlaşmanm arifesinde olan şirket, Libya’daki devlet hastanelerinin laboratuvar işletmeciliğini yapmak için de görüşmelerini sürdürüyor. Koksal Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Mehmet Koksal ve Başkanvekili Dr. Çetin Koksal ile iş hayatındaki yeni projelerini konuştuk…

Ailenizdeki girişimcilik geleneği eski mi?

Mehmet Koksal: Bizim aileden ya hukukçu ya da doktor çıkar. Ben dördüncü jenerasyondan hukukçuyum. Babam Tekin Koksal ise İstanbul 4. Ticaret Mahkemesi’nden emekli hakimdi. Babamız bize, “Tek sermayeniz okumak” derdi. Aslında daha önceki girişimlerim biraz şans eseri oldu. Muğla Yerkesik’teki bağlara, müvekkillerim avukatlık ücretini ödeyemeyince, ortak oldum. 10 dönümlük Thera bağlarımızda butik çalışıyoruz. Ürünlerimiz doğrudan Almanya’ya gidiyor.

Çetin Bey, sağlıkta profesyonel yönetici olarak çalışırken kendi işinizi kurmaya nasıl karar verdiniz?

Çetin Koksal: Ben 2014 yılında ayrılıp kendi işimi kurmayı kafama hedef olarak koymuştum.

Koksal Holding’deki yeni girişimleriniz sağlık alanında mı olacak?

ÇK: Evet, sağlıkta üç lokomotif alana odaklandık. Bunlardan biri medikal estetik. Türkiye’de estetik deyince güzellik amaçlı make-up anlaşılıyor; sivilce, yara ve yanık izleri gibi tedavi gerektiren konularla çok ilgilenilmiyor. Avrupa’da çok bilinen Reviderm diye bir marka var. Revi-derm’in Türkiye distribütörlüğünü aldık.

Kimlere bayilik vereceksiniz?

ÇK: Biz hastayı öncelikle bir uzmanın görmesini arzu ediyoruz. Bu nedenle güzellik salonları, dermatoloji uzmanları, plastik cerrahi uzmanları ,ve güzellik konusunda belgesi olan hekimlere bayilik vermek istiyoruz. 300 çeşit ürünümüz var. Şu anda hiçbir make-up ürünümüz yok ama eylül ayında bu tür ürünleri de getirmeyi düşünüyoruz.

MK: Reviderm bence Türkiye’de devrim yaratacak bir marka. Dermokozmetik pazarını kat kat büyütecek diye düşünüyorum.

Diğer projeniz nedir?

ÇK: İkinci işimiz laboratuvar işi. Avrupa’nın en büyük laboratuvar şirketi Wisp-linghoff’un Türkiye temsilciliğini aldık. Almanya merkezli bu laboratuvarda yaklaşık bin kişi çalışıyor. Günde 100 bin test kapasitesi var. Onlarla ortaklıkta son aşamaya geldik. İlk etapta Wisplinghoff’un irtibat ofisini kuracağız.

Türkiye’de bir laboratuvar kurmayı düşünüyor musunuz?

ÇK: İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bir merkez laboratuvar kurma planımız var. Çok özel testler getireceğiz. Mesela Özal’ın zehirlenmesini Türkiye’de araştıracak laboratuvar yoktu. Wisplinghoff bunu araştıracak özellikte bir şirket. Labora-tuvarı 10 milyon euro gibi bir sermayeyle kurabiliriz.

Laboratuvarın kurulacağı yer netleşti mi?Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


ÇK: Sağlık Bakanlığı ile konuşuyoruz. Mesela Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi çok büyük bir hastaneye, böy-lesi amiral gemisi niteliğinde bir laboratuvar kurabiliriz. Devlet bu işe para harcamasın, test başına bize para versin. Bizim kuracağımız laboratuvarda test maliyetleri de düşer. Devlet şeker testine 75 kuruş ödüyor ama Almanya şartlarında bu test 12 kuruşa yapılıyor. Ondan bir de kar ediyorlar. Bu arada bir gelişme daha oldu. Libya Hükümeti “Madem böyle bir projeniz var, Libya’daki devlet hastanelerinin tüm laboratuvarlarım siz işletin” teklifinde bulundu. Altı aylık işletme parasını da peşin vermeyi teklif ettiler. Muhtemelen bu gelişme de yakında şekillenir…

Libya ile ilişkileriniz nereden geliyor?

ÇK: Üç işimizden söz etmiştik. İşte, üçüncü işimiz yurtdışmdan hasta getirmek. Libya, anlaşmalı kuruluşlarını dört firmaya indirdi; biri de bizim firmamız. Danışman hekimlerimiz var; en ucuz olana değil hasta için en uygun tedaviye yönlendiriyoruz. Şu ana kadar dört ay içinde 200’e yakın hasta getirdik. Hedefimiz yılda bin 200 hasta getirmek.

Yurtdışından da hasta getirecek misiniz?

ÇK: Aslında devrim yaratacak bir anlaşma için ön onay aldık. Alman Hükü-meti’nin AOK ve BKK diye büyük sigorta şirketleri var. Bunlar devlet sigortalarıdır. Biz bunların fatura kontrollerini aldık. AOK, bizimle Türkiye’ye hasta getirme konusunda çalışmak istiyor. AOK’nın böbrek nakli bekleyen 12 bin hastası varmış. Onlarla böbrek ve karaciğer nakillerinin yapılması için de bir anlaşma yapmayı planlıyoruz. Dolayısıyla Almanya bizim temel olarak hasta getireceğimiz ülke olacak.

Hastane kurmayı ya da satın almayı düşünmüyor musunuz?

ÇK: Bir ara İstanbul’da iki hastaneyi alıyorduk; ucundan döndük. Biri 125, diğeri 55 yataklıydı. Fakat özel hastane işletmeciliğini Türkiye’de o kadar zor bir konuma getirdiler ki… Ben hastaneciliğe yatırımı, çok rantabıl görmüyorum.

Başka girişimleriniz de var sanırım…

ÇK: Riva’da bir balık çiftliği işimiz var. Ağabeyimle ortağız. Orada yılda 10-15 bin Japon balığı üretiyoruz. AMC Gıda Hayvancılık diye bir şirketimiz var. Haydar Sancak, Münir Sancak, Muharrem Usta ve ben ortağız. Orada yüzde 20 payım var. Senede 3 bin 600 hayvan yetiştirip satıyoruz. Senede 13-14 milyon TL ciromuz var.

6 bin yataklı hastane kurdurdu

Dr. Çetin Koksal, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1988 yılında mezun oldu. Sekiz buçuk yıl kamuda çalıştıktan sonra 1996’da istifa etti. Sırasıyla Şifa, Memorial, Medieal Park, Medipol ve tekrar Medieal Park hastanelerinde çalışan Koksal, özel sektördeki görevleri sırasında toplamda 6 bin yataklı özel hastane projelerinin alttna imza attı. Kuruluşundan itibaren çalıştığı Medieal Park Hastaneler Grubu’nda büyük emeği olan Koksal, ayrıldığı gruba 2009 yılı başında “Stratejik Planlama, İş Geliştirme ve Bütçe Koordinatörü” göreviyle döndü. Koksal, “Sektörde her kim hastane açacak olsa ya da hastanesinde bir sorun yaşasa beni arıyor. Onlara bila bedel danışmanlık yapmış gibi oluyorum. Bu knowhow’u binlerine aktarmam lazım. En önemli aktarma yeri üniversitedir dedim ve Yakındoğu Üniversitesi Sağlık Yöneticiliği Bölümü’nde ‘hastane mimarisi’ ve ‘sağlık kurumlan yönetimi’ dersleri vermeye başladım” diyor.

Almanya’da avukatlık bürosu açıyor

Avukat Dr. Mehmet Koksal, 1963 doğumlu… Avukatlık mesleğinde 27 yılı geride bırakan Koksal, Gazi Üniversitesi iktisadi idari Bilimler Fakültesi’nde asistan olarak göreve başladı. Bir buçuk yıl sonra YÖK bursu ile Almanya’ya mastır ve doktora için giden Koksal, Türkiye’ye döndükten sonra Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Ticari Hukuk Kürsüsü başkanlığı yaptı. 1997’de Yakındoğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kurmak üzere görevlendirilen Koksal, haien aynı üniversitede öğretim üyeliği yapıyor. Ayrıca Almanya Nürnberg’de Georg Simon Ohm Ü.niversitesi’nde öğretim üyeliği yaptığını da belirtelim. Avukat Mehmet Koksal, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın (AHK) Tahkim Divanı Başkaniığı’nı da yürütüyor. 1996’da kendi avukatlık bürosunu açan Mehmet Koksal’m bürosunda HO kişilik bir ekip çalışıyor. Yurtdışındaki avukatlık bürosu bulursan tek Türk hukukçu olan Köksal’ın bürosu Münih’te. Koksal, eylül ayında Berlin’de de bir büro açmayı planlıyor.
Bir yorum

  1. Nevin Sungur Ortan

    Bu duzmece roprtaji galiba Koksal kardesler kendileri yazmis. Yurtdisinda avukatlik burosu bulunan yuzlerce Turk avukat var. Mehmet bey onlardan sadece bir tanesi. Ailesinde dorduncu degil, ikinci kusak hukukcudur kendisi. Kabatas Lisesinden basarisizlik nedeniyle kaydi silinince annesinin ogretmenlik yaptigi Orhangazi’den lise diplomasi almistir. 4 yillik hukuk fakultesinden iki yil sinifta kalip 6 yilda mezun olabilmistir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*