Anasayfa / Bilgi / DOĞUMUNUZU YAPACAK HEKİM KİM OLMALI?

DOĞUMUNUZU YAPACAK HEKİM KİM OLMALI?DOĞUMUNUZU YAPACAK HEKİM KİM OLMALI?

Bir anne adayının kadın hastalıkları ve doğum uzmanından beklentilerinin yelpazesini belirleyen pek çok sebep var. Hamile kadının kişisel özellikleri, psikolojisi, sağlık konusunda vurdumduymaz ya da tam tersine aşırı evhamlı olması, daha önceki doğumunda yaşadığı deneyimler, arkadaş-dost-aile üçgeninde çocukluğundan bu yana duyduğu, tanıklık ettiği hamilelik ve doğum üzerine yaşanmışlıklar bunlar arasında başı çeker. Aşağıdaki soruların yanıtları ve bunların önem derecesi de bu nedenle hamileden hamileye göre değişebilir.

• Jinekologunuz size cep, hatta ev telefonunu veriyor mu?

Bu, bilhassa özel hastanelerde doğum yapmayı planlayan anne adaylarının üzerinde en fazla durduğu noktadır. Az önce anlattığım örnekte olduğu gibi, hekimin kolaylıkla erişilebilir olması da önemli bir tercih sebebidir. Tabii diğer tarafta güvendiği doktorundan asla vazgeçmeyen sadık hamilelerinden de sayısı hayli fazladır. Bu gruba giren kadınlar, yaşadıkları iletişim sorunlarına rağmen jinekologlarını asla bırakmazlar.

• Hamileliğinizin takibi ve doğumunuz için tercih ettiğiniz hekim çok mu yoğun? İhtiyaç duyduğunuz her zaman kadın hastalıkları ve doğum uzmanınıza kolaylıkla ulaşabiliyor musunuz?Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Evhamlı bir kişilik yapısına sahipseniz, hekiminizin deneyimli ve iyi bir doktor olması kadar, gereksinim duyduğunuz her an sizin bitmek bilmeyen sorularınıza içtenlikle ve sabırla yanıt vermesinin de önemli olacağını unutmayın. Sürekli kendini dinleyen, hamilelik ve doğum konusunda okuduğu haberlerden ve başucu kitaplarından etkilenen, en ufak bir sorunda bebeğinin sağlığından endişelenen bir kadınsanız, çeşitli uzmanlık derneklerinde aktif görevleri olan, sık seyahat eden hekimleri tercih etmemenizde fayda var. Gebeliği zor geçen, çeşitli sağlıklı problemleri yaşayan anne adayları da yine böyle hekimlerin takibinde olduklarında kendilerini huzursuz hissedebilirler.

• Doktorunuzun kadın hastalıkları alanında özel olarak ilgilendiği alan nedir?

Perinatoloji, yüksek riskli gebeliklerin yanı sıra anne karnındaki bebeklerin hastalıklarının teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Kadın hastalıkları ve doğum ihtisasının ardından üç yıllık ek eğitim almayı gerektiren bir alandır. Problemli hamileliklerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları gerektiğinde perinatologlarla birlikte gebeyi takip edebilir. Ancak riskli gebelik dönemi geçiren anne adaylarının bulundukları şehirde uzman var ise; perinatologların takibinde olması tercih sebebi olabilir. Ancak az sayıda perinatoloji uzmanı olduğundan bu her zaman mümkün olmayabilir.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.