Anasayfa / Beslenme / Doğru besinleri yemeyi biliyor muyuz?

Doğru besinleri yemeyi biliyor muyuz?Doğru besinleri yemeyi biliyor muyuz?

Bir yiyeceği yerken temelde üç besin maddesini vücudumuza alırız; yağlar, proteinler ve karbonhidratlar. Eğer bu üç temel besin maddesini vücudumuza yeteri kadar almazsak veya belirli bir grubu çok tüketirsek birçok sağlık problemi ile karşılaşabiliriz.

Doğru besinleri yeme

Bizim ülkemizde her ne kadar her çeşit yiyecek bol bol bulunsa da, genel eğilimimiz hep karbonhidratları daha çok tüketmek yönündedir. Hani hep diyoruz ya, yemek öğrenilmiş bir davranıştır ve yanlış öğrendiğimiz davranışları değiştirmemiz gerekir diye, işte genei beslenmemizde çok ağırlık verdiğimiz karbonhidrat ve yağı azaltarak bunu çok az tükettiğimiz proteinle dengelememiz gerekir.

Vücut aslında ana enerji kaynağı olarak karbonhidratlardan gelen glikozu, yani şekeri kullanır. Eğer çok fazla karbonhidrat yersek bu, vücutta şeker fazlalılığı anlamına gelir ve şekerin fazlası yağ hücrelerinde serbest yağ asitlerine dönüştürülerek depo edilir. Bu durumda da çok çabuk kilo alırız. Eğer karbonhidratı çok kısıtlarsak ve hiç yemezsek bu sefer de vücut gerek duyduğu enerjiyi alamayacağı için kendini yemeye başlar, yani kaslarımızı kaybederiz. Bununla birlikte vücut sıvı-elektrolit dengesi bozulur, kalpte çarpıntılar ve ritim problemleri oluşabilir. Karbonhidrat grubuna dahil olan yiyecekler pilav, makarna, ekmek, patates, kekler, kurabiyeler, çorbalar, börekler, bütün şekerli yiyecek ve içeceklerdir. Şöyle bir akşam yemeği düşünün: önden çorba, çorbanın yanında bir iki dilim ekmek, sonrasında kıymalı patates, yanında pilav ve salata. Çoğumuz için hiç de yabancı olmayan bir mönü bu değil mi? Aslında baktığımız zaman çorba, ekmek, patates ve pilav, hepsi de çok yoğun karbonhidrat içeren gıdalardır. Protein değeri olarak kıyma zaten az koyulur ve yağ oranı da yüksek bir yiyecektir. Böyle bir mönüyü tüketenlerin kilo alımı kaçınılmazdır. Bununla birlikte eğer kişi şeker hastası ise kan şekeri çok yükselir. Yani bu doğru bir yeme şekli değildir.

Yağlar birçok hormonun, hücre zarlarının yapıtaşlarıdır; bununla birlikte vitaminlerin vücut tarafından emilmesi için de gereklidirler. Ancak günlük yaşamımızda o kadar fazla gizli yağa maruz kalıyoruz ki bunlar neredeyse vücudumuz için bomba etkisi yaratıyor. Poğaça, açma, krema, mayonez gibi çok yumuşak yiyecekler veya cipsler, kurabiyeler, kıymadan yapılan yemekler, şarküteri ürünleri gibi elde yağ bırakan yiyecekler gizli yağ oranı yüksek yiyeceklerdir. Bu tür besinleri tüketirken çok dikkatli olmamız gerekir.

Gelelim proteinlere. Proteinler vücudumuzdaki kasların yapıtaşlarıdır. Bağışıklık sistemimizi oluşturan hücrelerin ana maddesidirler; tüm vücut sistemimizde kullanılan enzimleri yaparlar. Bazı hormonların ana maddesi de yine proteinlerdir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Proteinler vücuda enerji de verirler. 1 gram yağ 9 kilo kalori ihtiva

• Süt grubu yiyecekler: 1 su bardağı süt, 1 bardak ayran, 1 küçük kâse yoğurt, 1 büyük kâse cacık, 1 bardak kefir bir SÜT demektir.

• Meyve grubu yiyecekler: 1 tane kivi, 1 küçük muz, 1 küçük elma, 1 portakal, 2 mandalina, 1/2 ayva, 1 küçük armut, 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı reçel, 1 yemek kaşığı pekmez. Yani küçük meyveleri 1 porsiyon, büyük meyveleri 2 porsiyon diye düşünmek gerekiyor. Sayılamayacak küçük kuru meyveleri 1 yemek kaşığı olarak, sayılabilenlerde de iki üç taneyi 1 MEYVE olarak değerlendirmek gerekiyor.

• Yağ grubu yiyecekler: 1 tatlı kaşığı yağın karşılığı, 5 tane zeytin, 5 tane fındık, 2 bütün ceviz, 7-8 badem, 1 tatlı kaşığı krema veya tereyağı bir YAĞ demektir.

Bunun haricinde farkında olmadan yediğimiz yağlar var. Mesela kızartılmış, çok soslu görünen, pastane türü yiyeceklerin, paketli ürünlerin ve fındık, fıstık gibi yağlı tohumların çok yüksek enerji içerdiğini bilin. Burada bazen hastalarım yağlarla ilgili der ki: “Yoğurdun, sütün, peynirin az yağlısını tüketiyoruz, doğru mu?” Ben de onlara derim ki: “Allah’ın yarattığı yağdan değil, kulun yiyeceğin içine koyduğu yağdan uzak durun.” Mesela yağlı bir poğaça yemeyin ama günlük sütten yaptığınız yoğurdu gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Bunun dışında kuru baklagilleri hem et hem tahıl grubu olarak düşünüyoruz. Çünkü bunlar hem karbonhidrat hem protein değeri olan yiyecekler. 8 yemek kaşığı pişmiş kuru baklagii yediğinizde 2 dilim ekmek, 1 porsiyon et yemiş oluyorsunuz.

Şeker katılmış her şeyi ekmek olarak değerlendiriyoruz. 2 küp şekeri bir dilim ekmek olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca ı kâse herhangi bir sütlü tatlı yediğinizde bu aynı zamanda 2 top dondurmaya tekabül ediyor; 1 dilim ekmek ve 1 bardak süt içtim diye düşünüyorsunuz. Şekerli içtiğiniz her şey ekmek demek. Örneğin 1 kutu şekerli gazlı içecek, 1 bardak limonata veya 1 bardak hazır meyve suyu içtiğinizde 4 dilim ekmek yemiş oluyorsunuz.

Paketli bir ürünü yerken üzerindeki kalori değerini okuyun; bu kalori değerini ekmeğin kalorisine bölerek ne kadar yediğinizi kontrol edebilirsiniz. 1 dilim ekmeği ortalama 70 kalori olarak düşünebiliriz. Örneğin 1 paket çikolata yiyeceksiniz. Paketin üzerindeki kalori değerini 550 kalori olarak okudunuz diyelim. Hemen 550’yi 70’e bölüyoruz ve 8 dilim ekmeğe tekabül eden bir kalori değerine ulaşıyoruz. Yani o çikolatayı tamamen yediğinizde aslında 8 dilim ekmek yemiş oluyorsunuz. Bir kaçamak yapıp çikolatayı yediniz diyelim. Panik yok! Demek ki o gün yiyeceğiniz ekmeği kesmek telafi yöntemi olabilir. Yani ya çikolatanın hepsini yememeye çalışacaksınız ya da yediğiniz kadarını ekmek hakkınızdan düşeceksiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.