Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Diş Sağlığı Diş Tedavileri

Diş Sağlığı Diş TedavileriDüğün sezonu başladı. Bu unutulmaz günde güzel gülüşler için önerileriniz nelerdir?

Bu dönem insanların en telaşlı dönemleridir Bize geldiklerinde eğer dişlerle ilgili cok fazla estetik sıkıntı yoksa sadece beyazlatma ile cok güzel sonuçlar elde edebiliyoruz. Ama dişlerde lekeler, boşluklar ve daha fazla problem varsa bonding dediğimiz işlemle 2 saat gibi kısa bir sürede ideal görüntüye ulaştırabiliyoruz.

Eğer kişinin 1 haftadan daha fazla zamanı var ise laminate denilen yaprak porselenler ile daha kalıcı estetik bir çözümler sunabiliriz.

PEKİ BU (ŞLEMIERİDÜĞÜNDEN NE KADAR SÜRE ONCE YAPMAK GEREKİR?

Uzun süreli tedaviler düğüne 3- 4 ay kala yapılmalı. Öncelikle dişeti tedavisi, kanal tedavisi, dolgular ve eksik dişler mevcut ise implantlar yapılıp bekleme sürecinin ardından implant üzerinin protezleri yapılmalı ki düğün zamanı ağız içinde sorun yaratacak faktörler ortadan kalkmış olsun.

Kısa süreli tedavilerin ise düğüne 15 gün kala yapılmasını önermekteyiz Daha kısa süre kalan zamanda düğün hazırlıkları ile beraber diş tedavilerini de yetiştirmek kişide stres oluşturmaktadır. Bu yüzden özellikle bu dönemde bruksizm dediğimiz diş sıkmada ciddi artış görülmektedir.

dis sagligi

PEKİ BRUKSİ2MİN ESTETİĞE VE GÖRÜNTÜYE ETKİSİ VAR MIDIR?

Diş gıcırdatma ve sıkma ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilediği gibi yüz şeklinde de deformasyon meydana getiriyor. Diş sıkma esnasında çene kemiğine ve eklemine normal çiğneme sırasındaki basınçtan çok daha fazla kuvvet uygulanıyor ve zaman içerisinde dişlerde sallanma, dişetinde geri çekilme ve diş kırılmalarına neden olmasının yanısıra çene yapısını da bozarak yüz estetiğini etkiliyor.

DİŞ SIKMANIN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

’Bruksizm yani diş sıkma hastalığının tedavisi ilk olarak dişleri korumaya almak için önlem amaçlı uygulanır. Kişiye özel hazırlanan, koruyucu şeffaf gece diş sıkma plakları, uyku sırasında dişlerin birbi-riyle direkt temasını keserek aşınmayı engellemekte, böyle-ce çene eklemini rahatlatmakta ve ağrıyı ortadan kaldırmaktadır. Ağızda kapanışı bozan eğri dişler, yanlış kaplama veya dolgu varsa düzeltilir. Aşırı sıkma kuvvetlerini önlemesi için, geceleri dişlerine takmak üzere ‘gece koruyucusu’ yapılır. Çoğu vakada hasta koruyucuyu 6 ay kullandığında, diş sıkma alışkanlığını bırakır. Bunun yanı sıra, çiğneme kaslarına botoks uygulanarak, kasların kasılması engellenir. 6-9 ay soma bu uygulama tekrarlanabilir. Sıcak uygulaması veya kas gevşeticiler de vakanın durumuna göre önerilebilir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


DİŞ YAPISINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER RİR İNSANIN YÜZÜNÜ ETKİLER Mİ?

Dişlerin insan yüzünün yansıttığı karakter ve görünümle doğrudan bağlantısı vardır. Bir insana üç farklı diş yapın üçünde de farklı bir karakter yüz ortaya çıkacaktır. Bu yüzden biz hekimler tüm yüzü bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Çünkü yapılan diş kişinin yüz karakterini tamamen değiştirebilir. Yaşlılık veya çeşitli sebeplerle diş kaybının olması kişinin daha yaşlı görünmesine neden oluyor. Diş sağlığında gençliği ve üstteki sert dokuyu destekleyen hep alt dokudur. Bu nedenle daha genç ve güzel bir gülüşe sahip olmak için alttaki sert dokuyu güçlendirmek gerekiyor. Bunun da çaresi kişiyi bir bütün olarak değerlendirmek ve baştan sona her şeyi planlamaktır. Çünkü yapılan dişin kalıcı olması gerekir. Bir diş doğru planlanıp yapıldığı zaman uzunca yıl o kişiye hizmet edebilir.

KİŞİNİN YÜZÜNE EN UYGUN PLANLAMAYI NASIL YAPIYORSUNUZ?

Gülüş tasarımına başlamadan önce hasta ile bir ön görüşme yapıyoruz. Bu aşamada yaptığımız ön görüşmeyle hastanın kendi dişlerinden şikayetleri, beğenileri ve yeni dişlerinden beklentileri belirleniyor. Yaptığımız incelemeler doğrultusunda dudaklar, dişeti, dişler gibi bir takım estetik faktörleri önce birbirinden ayrı daha soma bir bütün olarak ele alıyoruz.. Uygun planlama somasında alman ölçüler, fotoğraf ve videolar ile dijitalm gülüş yani bilgisayar destekli sistemden destek alarak ön bir mock-up çalışması hazırlıyoruz. Dişler üzerinde herhangi bir aşındırma yapmadan, hastanın ağzında prova şeklinde uygulayarak en uygun ve güzel gülüşü yakalamış oluyoruz.

DİŞ EKSİKLİĞİ OLAN HASTALARDA ESTETİK UYGULAMALARI NASIL YAPIYORSUNUZ?

Öncelikli amacımız hiç dişi olmayan bireyleri implant yöntemi ile diş sahibi yapmak. İlk olarak fonksiyonu sağladıktan daha soma estetik için en ideal sonuca ulaşmayı istiyoruz. Hiç dişi olmayan bir kişiye bile en basta ideal gülüşü tasarlayabiliyoruz. Akabinde uzun bir tedavi süreci olan alt yapıyı hazırlayıp yani implantlarımı-zı ve kemik boyutumuzu istediğimiz seviyeye getirdikten soma yaptığımız estetik protezler ile en basta planladığımız ideal gülümsemeyi sağlamış oluyoruz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*