Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Diş Ağrıları ve Diş Eti Kanamaları

Diş Ağrıları ve Diş Eti KanamalarıDİŞ AĞRILARI VE DİŞ ETİ KANAMALARI

Diş ağrısı, dişin içi ya da çevresinde oluşur. Ağrı iltihaplı dişten veya diş etinden, tahriş olmuş diş sinirinden, sinüsler ya da çenede bulunan bir problemden kaynaklanır.

Eğer diş çürüğünüz varsa ağrı oluşur. Dişteki bir kırık ya da çatlak, dişinizdeki hasar görmüş bir dolgu, sakız çiğnemek gibi sürekli tekrarlayan hareketleri normalden fazla yapmak ya da uyurken dişlerinizi gıcırdatmanız, çekilen diş etleri, dişi çürütmüş olabilecek bir yaralanma gibi sebeplerden diş çürükleri meydana gelebilir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Dişler düzgün temizlenmediğinde, üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretirler. Bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintiler, diş çürüklerinin ve diş eti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluştururlar. Bakteri plağının içinde üreyen mikroorganizmalar, şekerli gıdaları parçalayarak asit üretirler. Bu asit, dişi küçük bir bölgeden başlayıp giderek büyüyen bir şekilde çürütür. Daha ileri safhalarda dişi çektirmek kaçınılmaz olabilir.

Diş eti iltihabının ilk belirtisi dişetindeki kanamalardır. Diş etlerinde renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu ile kendini daha da belli eder. Diş eti iltihabının neden olduğu diş kayıpları, çürüklerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazladır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, sağlıklı diş eti açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak, pütürlü bir görünümü vardır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.