Anasayfa / Şifalı Bitkiler - Bitkisel Sağlık / Detoks Kürü – Detoks Uygulamaları

Detoks Kürü – Detoks UygulamalarıDETOKS TEMELDE MEYVE-SEBZE suyu, çorba gibi sıvı formdaki besinlerin tüketilmesine dayanan bir kür. Stres, sigara kullanımı, hava kirliliği ve kötü beslenme gibi olumsuz nedenlerle biriken iç veya dış kaynaklı toksinlerin atılmasına, organizmanın arındırılmasına imkân tanıyor ve sindirim sistemini dinlendiriyor. Sonuç olarak ortaya bir enerji artışı çıkıyor çünkü normalde enerjimizin yüzde 60’ını sindirime harcıyoruz. Detoks ayrıca eilde parlaklık da kazandırıyor ve kendimizi daha hafif, canlı hissetmenizi sağlıyor. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayacak etkili bir kür için alkol, tütün, kahve, yağ ve şeker tüketiminden vazgeçmek ve son derece özenle seçilmiş bazı besinlere odaklanmak gerekiyor. Yine sindirimi zor olan süt ve süt ürünleri, et ile çiğneme gerektiren balıklar listeden çıkarılıyor. Sebze ağırlıklı bu beslenme biçiminde katı ve yarı-katı besinler tercih ediliyor. Detoksta çiğ ürünler de önem kazanıyor çünkü pişirme sırasında vitamin ve besin değerlerinin kaybolmaması gerekiyor. Böylelikle glusid, lipid, sebze proteinleri, vitaminler, mineral tuzlar ve oligo elementler gibi temel unsurlar da korunmuş oluyor.

detox kuru

NE BEKLEMELİ?

Detoksun amacı kilo kaybetmek değil; kişinin enerji kazanması ve kendini ‘sağlıklı’ hissetmesi… Bu kürle göbek şişkinliğini iniyor, siluet inceliyor, cilt ışıldamaya başlıyor. Evet; bu yöntemle bir miktar kilo da kaybedebiliyorsunuz, zira kalori alımı (ortalama 950-1200 kalori) düşüyor. Ancak detoks bir diyet türevi de değil.

NE ZAMAN BAŞLAMALI?

Mevsim değişimlerinde ya da bayram, tatil gibi yemek tüketiminde aşırıya kaçılan dönemlerden hemen sonra… Kürün ideal süresi üç ila beş gün. Bu nedenle arkadaşlarınızla buluşmayacağınız ya da iş yemeğine çıkmayacağınız bir haftayı seçmeniz gerekiyor. İdeal bir başlangıç için 48 saat önceden forma girmek için hazırlanabilir; süt, el, nikotin ve nişastalı besinleri azaltabilirsiniz.

YARDIMCI AKTİVİTELER

Kür boyunca enerji gerektiren scıt sporlardan kaçının. Daha hafif aktiviteleri tercih edin. Ancak aktivitenin zorunlu olduğunu da unutmayın çünkü detoksta terlemek de önemli bir faktör. 1in fazla faydayı sağlamak ve toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırmak için masajlı hamam seansları ve lenfatik drenaj gibi artırıcı uygulamaları da deneyebilirsiniz.

İSTENMEYEN ETKİLER

Vücudun uyum süresi bir ilâ iki gün… İlk günlerde baş ağrısı veya mide bulantısı görülebilir ancak bu toksinlerin organizmadan atıldığının işaretidir. Uzman Diyetisyen Aylin Yılmaz, mekanizmanın enerji bulmak için şeker ve yağ rezervlerini harekete geçirdiğinden bahsediyor. Vücut bu duruma reaksiyon gösterdiğinden başlangıçta yorgunluk yaşanabiliyor. Bu toksin boşaltımı aynı zamanda dil yoluyla da gerçekleştiğinden ağızda kötü kokuya da neden olabiliyor.

KULLANIMA HAZIR KÜRLER

Bu kürler, litrelcrce mevsimlik meyve ve sebze suları ile çorbalardan oluşuyor. Beslenme uzmanları tarafından onaylanan kürler; böbreklerin temizlenmesine katkıda bulunan limon, sindirim sisteminin toksinlerden arınmasına yardımcı olan elma, arınma sürecini hızlandıran pancar, tere, lahana veya turp, kan temizleyici ve idrar söktürücü kereviz veya kuşkonmaz gibi detoks içeriklerini kapsıyor.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Uzman Diyetisyen Aylin Yılmaz; “İçerdikleri besin değerleri sayesinde üç günden uzun süre bekletilmezse ve iyi ambalajlanırsa bu kürler sağlık için herhangi bir risk oluşturmaz” diyor. Ancak kalori düşüklüğü nedeniyle çocuklar ile hamile veya emziren kadınların kesinlikle uygulamaması gerekiyor. Detoks kürleri; diyabet, böbrek yetmezliği, kalp gibi sorunları olanlar için de önerilmiyor.

EV (ŞAPIMI KÜR

Aktif Beslenme Danışmanlıktan Uzman Diyetisyen Aylin Yılmaz’ın tavsiyeleri sayesinde sindirim sisteminizi birkaç gün dinlenmeye bırakabilirsiniz.

TAZE BUĞDAY ÇİMİ SUYU İÇİN öZellikle de sabahları aç karnına. Giiçlii bir arındırıcıdır. llücrelcrc oksijen girdisi sağlar ve onları yeniler, karaciğerin de toksinlerden arınmasına yardımcı olur, içerdiği en/,imler besinlerin emilimini artırır. Buğday çimi yoksa sıcak limonlu su da bağırsakları temizlemeye yardımcı olacaktır.

SÜT ÜRÜNLERİNDEN VAZGEÇİN çünkü sindirim süresince fermente olurlar ve bakteri oluşumuna yol açarlar.

YAĞI AZALTINya da tükettiğiniz yağların bitkisel yağlar olmasına dikkat edin.

YAVAŞ YİYİN VE İYİ ÇİĞNEYİN böylece sindirimi rahatlatmış ve besinlerin emilimini artırmış olursunuz

AKŞAMLARI SEBZE VE TAHIL TÜKETİN Ayrıca hayvansal proteinden kaçının.

GÜN İÇİNDE DETOKS ÇAYI İÇİN, ısırgan olu, kayın, karahindiba, nane, siyah frenküzümü yaprağı, hindiba, yeşil çay gibi…

TATLI SU YOSUNU TÜKETİN Klorofil zengini tatlı su yosunu bağırsak fonksiyonunu hızlandırır ve atıkların uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

DETOKS SUYU HAZIRIRLAYIN Rezene, bir dal kereviz, bir havuç, iki dilim siyah turpu karıştırın.

24 SAAT DETOKS uygulayın. Tamamen sıvıdan oluşan bir detoks gününe tek başınıza hazırlanıyorsanız karışımlarınızı hazırlarken daima mevsim meyve ve sebzelerini seçin. Kabuklarını soyun ve bir dakika presleyin; öğütülmüş halde sindirimi kolaylaşır. Çiğ tüketmek besin değerlerinin korunmasına yardımcı olur. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için detoksu bir günle sınırlandırın.

• Sabah meyve sıkacağına iki havuç, bir limon, bir ananas, t bir muz atın. İki bardak su ekleyin. Gerekirse bir tatlı kaşığı agave şurubu ile tatlandırın.

• Öğlen bir salatalık, bir elma, bir biber, bir avokado, bir pancar, bir domates ve bir dal kerevizi karıştırın.

• İkindi bir ıııuz, bir küçük paket frambuaz, frenküzümü ve çileği meyve sıkacağına atın. Bir bardak badem sütü ekleyin.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


• Akşam bir elma, bir limon, bir demet maydanoz, bir avokado, bir kabak ve bir tutam kenevir tohumunu iki bardak su ile sulandırın.

LÜKSÜN ADRESLERİ

DENİZDE DETOKS The LifeCo Bodrum detoks merkezinde uygulanan sağlık programları paralelinde denizde gerçekleşen bir alternatif. ‘1 .agoon 620’ katamaran ile en fazla sekiz kişinin katılma fırsatı bulduğu yedi günlük mavi yolculuğu detoks yaparak geçirebilirsiniz. Gökova veya Ilisarönü körfezleri rotasıyla turlar cumartesi başlayıp cuma günü bitiyor. Yolculuk sırasında deloks programına göre gerekli tüm besinler, takviyeler ve içecekler karşılanıyor.

Olumlu düşünme, sağlıklı yaşam tarzı ve beslenme üzerine uzman tavsiyeleri alınıyor. Eğitim kitap ve belgesel DVD’leri ile destekleniyor. Meyve sebze suları, tüm içecekler (çay, çorba, su) konaklama, yoga, meditasyon, sauna ve buhar uygulamasının da dâhil olduğu programın ücreti, dört günlük tek kişi 1600 Eurodan başlıyor, thelifeco.com

YEŞİL BİR HAFTA SONU Bodrum Yalıkavak’ın Gökçebcl mevkiinde bulunan Palmalife Resort & Spa, enerji toplamanız ve toksinlerinizden arınmanız için, tamamen kişiye özel bir programla oluşturulan bir kür sunuyor.

Vücudu arındırmak için kişiye özel hazırlanan menülerle güzellik bakımlarının yanında pilates, yoga veya kas egzersizleri gibi aktiviteler de bulunuyor. Detoks ile bedenin yeni mevsime hazırlanması kapsamında; beslenme ayağında çok çeşitli seçenek ve programlar söz konusu. Palmalife Bodrum Resort & Spada misafirlere; ideal kilo kontrolü ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılarak, bütünleyici uygulamalar, kişiye özel aküvite ve beslenme programları ile desteklenerek eğlenirken dinlcndirilmeleri hedefleniyor. palmaliferesort.com

HAFTA SONU DİNLENME Sağlıklı yaşam ve kilo kontrolü için artık şehir dışına çıkma zorunluluğu kalmadı.

The Grand Tarabya Otelinde yer alan Therapia Spa, hem kilo kontrolü hem de sağlıklı yaşam alanında önemli bir program olan ‘Sağlıklı Yaşam Programları’ sunuyor. Detoks ve Sağlıklı Yaşam Danışmanı Gül Kaynak eşliğinde verilen ‘Sağlıklı Yaşam Programları’ hem beslenme, masaj ve spor kürleri hem de bu süreçleri destekleyen teknik altyapıyla eğitimli Therapia Spa ekibi sağlıklı yaşam meraklılarına hizmet veriyor. Program kapsamında misafirler danışmanlık seansları, masaj ve dinlenme süreçlerini Therapia Spada Boğaz manzarası eşliğinde alıyorlar. thegrandtarabya.com

RAHATLATICI MASAJ Les Ottomans Otel’in içinde yer alan Caııdelie Spada görev yapan masöz ve bakım uzmanı Dilek Ertuğrul; “Doğru noktaya, doğru baskı ile yapılan masaj lenf sistemini harekete geçiriyor ve metabolizmayı hızlandırıyor. Egzersiz ve beslenme ile birlikte haftada bir yapılan masajla vücudunuzun sağlıklı, genç toksinlerden arınmış kalmasını sağlayabilirsiniz” diyor, lesottomans. com

365 GÜN DETOKS Sapanca Gölii nün kıyısında eşsiz doğa ve göl manzarasına sahip olan Richmond Nua Wellnes & Spa, yılııı 365 günü detoks imkânı sunan bir arınma merkezi. Detoks programı fiziksel ve duygusal bedeni temizlerken, sezgisel yetenekleri ve farkmdalığı güçlendiriyor. Richmond Nua, daimi detoks imkânının yanında, yılın belli sezonları gerçekleştirdiği üç, beş ve yedi günlük kampları ile arınmayı belli bir süre zarfı içerisinde gerçekleştirmek isteyenlere uzman programlar sunuyor. Richmond Nua Wellnes & Spanm uzman ekip tarafından hazırlanan programlan Nua Slim ve Nua Fit ile yaşamı olumsuz kılan tüm dış faktörlerden uzaklaşırken, sağlıklı bir şekilde zayıflayıp sıklaşabilirsiniz, richmondnua.com/tr/spa

ARINMA KÜRU Muğla iun Marmaris ilçesine bağlı Turgut Köyünde yer alan Angel s Peninsula Otel’in Sağlıklı Yaşam Merkezinde yer alan iki, allı ve on günlük detoks kürlerini yaşam boyu uygulayabiliyorsunuz. angelspeninsula.com

LÜKS PROGRAM Meranodaki Espace Henri Chenot, komple detoks bakımı için altı günlük bir kür sunuyor. Hizmet; masaj, detoks beslenme, perhiz programı, hidro-enerjetik bakını ve kür sonrası programının hazırlanmasını içeriyor. Progranıme Integral Detox, 3.150 Euro. Palaee Merano, İtalya, palace.it

ZEN KÜRÜ İspanya’ mn Alicante şehrinde akupunktur seansları, masajlar, bağırsaklar için su terapisi, yemek kursları, lenfatik drenaj ile kişiye özel rejimlerin karışımından oluşan bir kür sunuluyor. Detoks Programı, yedi günlük 2.250 Euro. Sha Wellness Clinic, shawellnessclinic.com

TAM GÜN Biyolog ve natiiropat Stephane Jaulin’e ait bakım merkezinde, Almanya’da bulunan Dr. Peter Jentschura’nın sağlıklı beslenme ilkelerinden yola çıkarak hazırlanan tanı gün detoks uygulaması sunuyor. Kür, toksinleri kovmaya ve asidi leyi azaltmaya yardımcı oluyor. Program içeriği: Iashi Dome (Japon saunası); toksinlerden arındırmaya yardımcı bitki ve oligo element içerikli, alkalin kompres, drenaj için elektrikli vantuz tekniği. Tolerans seviyesi ile (tiroid, antioksidanlar, vb.) durumları lespil cdeıı rapor da hazırlanıyor. Kürün evde de devanı ettirilebilmesi için tavsiyelerde de bulunuluyor. Yeşil sebzelerle yosunlardan oluşan su ve çaylar içiliyor. Günlük 450 Euro. LAppartement 217, lappartement217.com

HAFTA SONU DİNLENME Cenevre Gölünün kıyısında yer alan Spa Quatre Terres’in detoks bakımı programıyla açık havada hafta sonu süresince kendinizi şımartın! Masajlar ve özel şef tarafından hazırlanmış yemekler. Yarım pansiyon kişi başı 625 Euro. Hötel Ermitage Evian, evianresort.com

DETOKS SONRASI

Elbette detoks sonrasında mümkünse sağlıksız yiyeceklere dönmemek ve aşırıya kaçmamak gerekiyor. Programın faydalarının daimi olabilmesi için evde uygulanabilecek mönüler hazırlamalısınız.

KİTAP Mevsim meyve ve sebzeleriyle hazırlanacak mönüler için Christopher Vasey’in Size Özel Detoks (Kuraldışı Yayınları, 10 TL) adlı kitabından faydalanabilirsiniz.

BLENDER Omega Slovv VRT402 .Jueier, standart meyve-sebze sıkıcılarına göre yaklaşık iki kat daha fazla su elde ediyor. Meyve ve sebze suyu sıkılırken posa içeride birikmediğinden aralıksız çalışıyor. 1.700 Tl, ■
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*