Dereotu, tam bir vitamin ve mineral deposu

Beslenme Şifalı Bitkiler - Bitkisel Sağlık


AYIN GÜZELİ DEREOTU

Salataların vazgeçilmez çeşnilerinden biri olan dereotu, tam bir vitamin ve mineral deposu. Rusya’nın güneyi, Akdeniz Bölgesi ve Batı Afrika’da doğal olarak yetişen bu bitkide kalsiyum, manganez, demir ve magnezyum mineralleri ile A ve C vitaminleri bol miktarda bulunuyor.

DereotuSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Sindirime bağlı mide krampları ve mide ağrılarını gidermeye yardımcı olan dereotu, kolesterolün düşmesinde de önemli rol oynuyor. Bazı bileşenleri (monoterpene) vücuttaki birtakım toksinlerin temizlenmesini sağlayan enzimlerin üretimini tetikleyen bu bitki, özellikle sigara dumanının vücutta yarattığı hasarı en aza indirmek için öneriliyor. Kırılgan bir bitki olduğu için tazeliğini birkaç gün koruyabilen dereotunun zaman geçirilmeden tüketilmesi gerekiyor.

Kurutulmuş hali ise kuru ve güneş almayan bir yerde saklanması halinde tazeliğini altı ay kadar koruyabiliyor. Ortalama bir avuç taze dereotu sadece 17 kalori. Bu miktarda dereotu 2,8 gram karbonhidrat, 1.4 gram protein, 5,3 gram lif, 27 mg sodyum, 647 mg potasyum, 70 mg C vitamini, 230 mg kalsiyum, 5.5 mg demir içeriyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.