Anasayfa / Çocuk Sağlığı / Çocuklarda Zehirlenme

Çocuklarda Zehirlenmeİlaç veya kimyasal maddelerle zehirlenme, tüm dünyada çocuklardaki önlenebilir ölüm nedenlerinin başında gelir. Bu önemli konuda nelere dikkat etmemiz gerekitğini Uzm.Dr. Erdem Uzunoğlu‘na sorduk

Sevgili Erdem Bey ilaç zehirlenmesi olduğu farkedilince ilk ne yapmak gerekir?

Tansiyon ilacı, ağrı kesici, vs. ilaçların zehirlenmelerinde olay fark edildiğinde çocuk ilacı alalı çok kısa süre geçmişse kusturmaya çalışılmalıdır. Kusturmak için parmakla boğaza uyarı verilebilir, sıcak, tuzlu su içirilebilir. Kussa da, kusmasa da hemen bir hastanenin acil birimine başvurulmalıdır. Hastaneye girmeden önce içirilen ilaç sayısı tespit edilmeye çalışılmalıdır. Acile giderken içilen ilacın kutusu da götürülmelidir.

Kimyasal Madde Zehirlenmelerinde daha farklı mı davranmak gerekiyor?Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Evet çok haklısınız. Çamaşır suyu, deterjan, lavabo açıcı vs. gibi kimyasal maddelerin içilmesi durumunda kesinlikle KUSTURULMAMALIDIR; Çünkü bu maddeler yutulurken yemek borusunda yanma yapar; kusturulurken aynı bölgeler ikinci kez yanabilir. Yakıcı bu tür maddelerin içilmesi durumunda çocuk zorlanmadan, dik pozisyonda tutarak kusması önlenir. Ağızda hiçbir şey verilmeden derhal çocuk cerrahisinin bulunduğu bir acil birimine başvurulmalıdır.

Zehirlenme durumdan ailelerin danışacağı bir birim var mı? Burayı arayınca hangi soruların cevabını vermeliyiz?

ZEHİRLENME DANIŞMA MERKEZİNİN TELEFONU: 0 800 314 79 00

Çocuğunuzun ilaç, çamaşır suyu, deterjan vs.. içmesi durumunda 24 saat boyunca arayarak bilgi alabileceğiniz danışma merkezinin telefonudur.

Ø Kaç kilo

Ø Kaç yaşında

Ø Ne içti – Ne zaman içti- Ne kadar içti

Ø Kustu mu?

Ø Şu anda bir belirti var mı?

Ø Sorularının cevaplarını hazırlayın, yanınıza kağıt, kalem ve ilacın kutusunu alarak bu telefona danışın. Gerekli görülürse doktorunuza haber verin.
Uzm.Dr. Anıl Yeşildal
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*