Anasayfa / Çocuk Sağlığı / Çocuklar İçin Genel Beslenme Önerileri

Çocuklar İçin Genel Beslenme ÖnerileriÇocuklar İçin Genel Öneriler

cocuk babaDoğru beslenen ve sevgi dolu, huzurlu, güvenli bir ortamda yetişen çocuklar, ilerleyen yaşlarında daha sağlıklı olurlar. Çocuk için en iyi ilk gıda, anne sütüdür. En az 6 ay çocuğa anne sütü vermek gerekir. Bu sürenin 1 yıla kadar uzaması daha iyidir. Son yıllarda yapılan en büyük hatalardan biri, çocukları kolay ve hızlı beslenme biçimi olan fast food tarzı beslenmeye yönlendirmektir. Bir çocuğun sağlıklı beslenmesi için çeşitlilik ve denge çok önemlidir. Sadece hayvansal gıdalar tüketmek, kızartma ve çerez ağırlıklı beslenmek, çocuğa uzun vadede çok zarar verir. Çocuğu anlık mutlu etmek için “fast food” adı altındaki yiyecekleri tüketmesine izin vermek, aslında ona kötülük yapmaktır.

Çinko, doğal multivitamin hapları, kalsiyum ve D vitamini çocuklar için çok yararlıdır. Süt çocuğu, oyun çocuğu ve ergenlik çocuğunun ihtiyaçlarının birbirinden farklılık gösterdiğini unutmamak gerekir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Çocuklar için en sağlıklı içecekler, taze meyve suyu, ayran, komposto, maden suyu, süt, boza, salep ve bitki çaylarıdır. Bunlara rağmen çocuk için en iyi ve sağlıklı içecek sudur. Özellikle ıhlamur, tarçın, elma, papatya, rezene adaçayı gibi çaylar çocuk için çok faydalıdır. Çok şekerli içmeyi seven çocuklar için bal gibi tatlandırıcılar kullanılmalıdır. Çocukların aşırı baharatlı gıdalar tüketmeleri uygun değildir. Özellikle aşırı acı, çocukların fizyo lojisini zorlayabilir. Kişniş, tarçın, limon, fesleğen, kekik gibi fazla acı olmayan ve hoş kokulu baharatlar çocuklar için uygundur.

Beslenmenin yanı sıra, çocuklarımızı küçük yaşta harekete alıştırmalı ve spora yönlendirmeliyiz. Televizyon ve bilgisayar başında yemek yemeye alıştırmak sindirim sisteminde sorunlara neden olabilir. Çocuklara, beslenmenin sadece fast food yiyeceklerden oluşmadığını, sağlıklı yiyeceklerin de lezzetli olabileceğini gösterin.

“O gökten su indirendir.

Bununla her şeyin bitkisini bitirdik, ondan bir yeşillik çıkardık, ondan birbirinin üstüne bindirilmiş taneler türetiyoruz. Bir hurma ağacının tomurcuğundan yere sarkmış salkımlar, birbirine benzeyen ve benzemeyen üzümlerden, zeytinden ve nardan bahçeler (kılıyoruz.) Meyvesine ürün verdiğinde ve olgunluğuna eriştiğinde bir bakıverin. Şüphesiz inanacak bir topluluk için bunda gerçekten ayetler vardır.”

(Enam Suresi – 99)
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.