Cilt Temizliğinde Yüz Masajı

Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı


Cilt Temizliğinde Yüz Masajı

Kendinize uyguladığınız masajın stresi azalttığı, kan dolaşımını hızlandırdığı, ten renginizi iyileştirdiği ve yüzünüzün daha taze görünmesini sağladığı kanıtlanmıştır. Kendinize masaj yapmak içinse sertifikalı bir masöz olmanız gerekli değildir; bu basit hareketleri öğrenmek ve uygulamak oldukça kolaydır.

Başlamadan önce cildinizi zorlamamak için biraz masaj yağı alıyoruz. İdeal olanı akneye eğilimli ciltler için özel olarak yapılan içinde eşekotu, aynısefa tohumu ve jojoba yağı bulunan bir masaj yağıdır. Üzüm çekirdeği yağı kuru yemişlere alerjisi olanlar için ideal bir yağdır. Eğer cildinizde yağ tabakası hissetmekten hoşlanmıyorsanız, masajdan hemen sonra yıkayabilirsiniz. Avuç içlerinize birkaç damla yağ döktükten sonra ısınması için kuvvetli bir şekilde ellerimizi ovuyoruz.

1- Derin nefesler alarak başlayın ve rahatlayın. Dışarıdan gelebilecek sesleri bloke etmek için sakin bir müzik açın, gözlerinizi kapatın.

2- Gözlerinizi bilekleriniz elmacık kemiklerine gelecek şekilde ellerinizle kapatın. Çok hafif bir şekilde ellerinizi bastırarak on beş saniye bu şekilde durun. Yavaşça ellerinizi kenarlara doğru kaydırırken cildinizi olabildiğince gerdirin (fakat bastırmayın). Bu egzersizi beş kez tekrarlayın.

3- Başınızı sağ tarafa çevirin ve yumuşamış parmaklarınızı boynunuza yerleştirin. Parmaklarınızı çenenizden köprücük kemiğinize kadar kaydırın bir eliniz diğerini takip etsin. Aşağıya doğru hareketlerde çok nazik davranın. Yeterli gördüğünüzde nazikçe çenenizin ön tarafından köprücük kemiklerinizin birleştiği göğüs kafesinizin üst tarafına doğru parmaklarınızı aşağı doğru kaydırın. Bu hareketi boynunuzun her iki tarafına da uygulayın.

4- Çene kemiğiniz hizasındaki derinizi işaret parmağınız ve başparmağınızla sıkmadan çimdikleyin. Çene hizanızdan başlayın ve kulaklarınıza kadar ilerleyin. Bu hareketi yaparken cildinizi gerdirmediğinizden emin olun. Her iki tarafa da üçer kez uygulayın.

5- Cildinizi canlandırmak için ellerinizin arkasıyla parmak uçlarınız yanaklarınıza gelecek şekilde gevşek bir biçimde yanaklarınızı ovuşturun. Eğer bu bölgede sivilceleriniz varsa bu hareketi nazikçe yapın. Her iki tarafa da beşer kez uygulayın.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


6- Şimdi burun deliklerinizle elmacık kemikleriniz arasında her iki tarafa da yaklaşık birer cm. uzaklıktaki Akupresür (akupunktur noktası) noktasını bulun. Buraya on beş saniye boyunca nazikçe bir basınç uygulayın. Sonrasında parmaklarınızı yavaşça burnunuz hizasından kaşlarınızın ortasına doğru kaydırın ve alnınızda son-landırın. Bu hareketi on kez tekrarlayın.

7- Yüzük parmaklarınızla göz çevrelerinizi daireler hâlinde ovalayın. Burnunuzun üst kısmındaki köprücükten sıkıca başlayıp kaşlarınızın üzerinden alnınıza hafif bastırarak göz altınıza doğru hafifçe kaydırın, burada yalnızca dokunuyormuşçasına hareket edip daireyi tamamlayın Bu egzersiz göz altı çizgilerinin azalmasına yardımcı olacaktır. Her göz çevresi için altı defa tekrarlayın.

8-    Parmaklarınızı nazikçe birleştirerek burnunuzun üst kısmındaki köprücükten saç hizanıza doğru olacak biçimde alnınızda gezdirin. Bir eliniz diğerini takip etsin. Beş kez tekrarlayın.

9-    Parmaklarınızı açıp bir tırmık formuna getirdikten sonra hafifçe bastırarak alnınızdan yukarı doğru saçlarınızdan içeri girip başınızın üst tarafındaki tepe notasına kadar gezdirin. Yavaşça gererek hareketi tekrar edin. Bu sefer parmaklarınızda yağ olmamalı, eminim ki saçınızın yağlanmasını istemezsiniz. On kez tekrarlayın.

10-    Kendi kendinize uyguladığınız masaj seansını, ellerinizi kapak gibi yapıp gözlerinizin üzerine koyarak sonlandırıyoruz. El bileklerinizi göz çukurlarınıza gelecek şekilde hiç bastırmadan birkaç saniye tutun. Karanlığın tadını çıkarın, tabii bu arada baskı uygulamayın ki beyaz noktacıklar görmeyesiniz. Bu şekilde on saniye bekleyin ve ellerinizi yavaşça iki yana doğru kaydırın. Gözleriniz kapalı bir biçimde kendinizi rahatlamış hissedinceye kadar böyle dinlenebilirsiniz.

Düzenli bir şekilde rahatlama metotlarını uygulamak stres daha oluşmadan önüne geçmeye yardımcı olabilir. Rahatlama üzerine öğrenilen daha birçok şey, stres kaynaklı akne oluşumunu azaltmak için harika bir yardımda bulunacaktır. Her gün kitap okumak, müzik dinlemek, banyo yapmak, yürüyüşe çıkmak, hobilerinizle ilgilenmek ve sizi stresten uzaklaştıran, gevşeten ne varsa bunları yapmak için kendinize zaman ayırın. Rahatlığa alıştığınızda kendi kendinize daha fazlasını gerçekleştireceksiniz çünkü artık dinlenmiş ve enerji dolu olacaksınız.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.