Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / Cilt Temizleme Diyetinin İçerdikleri

Cilt Temizleme Diyetinin İçerdikleriCİLT TEMİZLEME DİYETİNİN İÇERDİKLERİ

Basit, lezzetli, eğlenceli ve pahalı olmayan bir diyet hazırladık, bu sayede hiçbir yan tesir olmadan cildiniz daha etkileyici bir duruma gelebilecek. Bu diyeti uyguladığınız vakit, sivilceleriniz daha hızlı iyileşecek, cilt renginiz daha canlı ve parlak olacak, ayrıca kalçalarınızdaki ve belinizdeki fazlalıklardan bir kısmı yavaşça ortadan kaybolacak.

Bu diyet basit olarak vejetaryen gıdaların, meyvelerin, esansiyel yağ asitlerindeki zengin proteinin ve az kolesterolün üzerine kurulu. Ayrıca yediğimiz yemekler, bedenin kendisini toksinlerden ve diğer artıklardan temizleyebilmesine yardımcı olacaktır. Her öğünde aldığımız proteinler, düşük glisemik oranlı karbonhidratlar ve esansiyel yağ asitleri bizi saatlerce enerjik tutacak.

Yoğun biçimde renkli gıdaların örneğin roka, enginar, kuşkonmaz, yeşil fasulye, pancar ya da pancar sapı, Çin lahanası, brokoli, Brüksel lahanası, lahana, havuç, kereviz, karalahana, pazı, salatalık, karahindiba, hindiba, frenk salatası, kıvırcık lahana, yer lahanası, marul, yaban havucu, turp, yeşil soğan, ıspanak, yeşil kabak, su teresinin hepsi birbirinden harikadır. Beyaz olsa bile karnabaharı göz ardı etmemek gerekir. Bütün bu vejetaryen besinler, kan şekerinizin yükselmesine yol açmazlar ve bu da sağlıklı akne karşıtı diyetin temelidir.

Örneğin fesleğen, keklikotu, kekik, kişniş gibi sezonluk bitkiler de bu diyete dâhil edilebilir. Yoğun glisemik içeriği yüzünden Şitake mantarı hariç diğer tüm yenilebilir mantarları da ekleyebiliriz. Zeytinler de salamura veya konserve olarak siyah ya da yeşil fark etmeden diyete eklenebilir. Sebzeler pişirilerek (buharda pişirme tavsiye edilir) ya da çiğ olarak yenilebilir. Elmalar, dut ailesi, kuş üzümleri, üzümler, kayısılar, erikler, şeftaliler, kuru erikler, tüysüz şeftaliler ve kirazlar akne karşıtı diyetinizin lezzetli birer parçasıdır. Hangisini yemek istiyorsanız rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Proteinler

İyi bir protein kaynağı olarak az yağlı tavuk, hindi, süt ürünleri, dana eti, soya ürünleri ve balığı kahvaltınızda, öğle ve akşam yemeğinizde ana yemek olarak yiyebilirsiniz. Bu yolla gün boyunca enerjik hissederek öğle üzeri abur cuburlarına ve fastfooda ihtiyaç duymazsınız.

Esansiyel Yağ Asitleri

Esansiyel yağ asitleri, Cilt Temizleme Diyeti’nin önemli bir parçasıdır. Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin dergisinde yayımlanmış araştırmalarda, esansiyel yağ asitlerinin akneye yol açan hormonal dengesizliklerin düzeltilmesinde yardımcı olabildikleri belirtilmiştir. Saf zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı, keten tohumu ve keten yağı gibi yağların hepsi alfa linolenik asit (ALA) açısından zengindir. Omega 3 içeren bitki kökenlilerden ceviz ya da bademin yaklaşık 30 gr.’da 2 gr. Omega-3 yağ asidi bulunmaktadır ki bu yaklaşık 100 gr. somon balığında bulunanla neredeyse aynıdır.

Geyik ve buffalo eti, omega-3 asidi ve protein açısından zengindirler. Vejetaryenler için soya peyniri ve soya fasulyesi yüksek miktarlarda proteine sahiptirler. Eğer ovo-lakto vejetaryenseniz pirinç, süt ya da yumurta proteinini deneyebilirsiniz.

Yine de en faydalı miktarda esansiyel yağ asitlerini somon balığı içerir. Süper marketinizden alacağınız somonlar genelde cıvayla kirlendiğinden haftada iki defadan fazla önerilmez, organik büyüyen somon balıklarıysa günlük kullanım için fazla pahalıdır. Yine de öğle ve akşam yemeğinde kullanmak için balığı seçerken çiftlikten olmamasına, avlanmış ya da güvenilir bir satıcıdan organik sertifikalı olmasına özen gösterin. Diğer tercih edilebilir yağlı balıklar; ringa (Atlas ve Pasifik Okyanusunda bulunur), sardalye, kalkan, lüfer, tuna ve uskumru balıkları, somonun yerine geçebilir. Diyet yaparken iyot minerali gözenekleri büyüttüğü için akne oluşumuna neden olabilir. İyot aliminizi azaltmak için iyotlu tuzdan, karidesten ve deniz bitkilerinden kaçınmak gerekir.

içecekler

Süt ürünleri de aknelerin çoğalmasına neden olabilmektedir. Süt, peynir altı suyu ve kazein adlı iki protein içerir. Kazein sütle ilgili pek çok alerji problemine neden olabilirken peynir altı suyu bağışıklık sistemini tetikleyici özelliklere sahiptir. Bu nedenle aşırıya kaçmamak kaydıyla süt şekeri (laktoz) ve yağ içermeyen süt içmeye devam edebilirsiniz.

Yeşil çay, suyla seyreltilmiş meyve suyu, domates suyu, saf su Cilt Temizleme Diyetiniz boyunca tavsiye ettiğimiz içeceklerdir. Domates suyu alırken bunun baharatlı veya katkılı olmamasına dikkat edin. En iyi domates suyu üreticisi Heinz (ketçabından da tanıdığınız) veya bulunduğunuz bölgedeki yerel üreticilerdir.

Cilt sağlığınızı geliştiren bir başka içecek ise probiyotik özellikte olan sade yoğurt, kefir ve ayrandır. Diyetlerde probiyotiklerin kullanımı uzun zaman öncesine dayanır. Incil’de ve Hinduizm’in bazı metinlerinde sütün mayalanıp ekşimiş versiyonlarının genel tüketimiyle ilgili anmalar bulunmaktadır. Örneğin kefir, kımız, ayran, lassi (yoğurt, su, şekerden yapılır) ve kombucha gibi mayalanmış, fermente olmuş süt içecekleri, içeriklerindeki mikroorganizmalar bilinmeden çok daha önceleri sağlıklı olmaları açısından tüketilirlerdi. Bu içecekler çoğu ülkede temel besin maddeleri arasında yer almaktadır.

Probiyotikler, gıdaların içeriklerinde bulunabilen, sağlığa yararlı yaşayan mikroorganizmalardır. Dost bakteri 61’in genel temizlik eylemi sayesinde bu mikroorganizmalar cildin temizlenmesine de yardımcı olurlar. 1964 yılında Dr. R. H. Siver “Akneyi Kontrol Etmek için Lactobacillus” adlı yazısında 300 hastaya sekiz gün süresince uygulanan laktik bakteri kombinasyonundan sonra %80 iyileşme olduğunu rapor etmiştir. Almanların yaptığı çok daha yeni bir araştırma, bifi-dobakterium aliminin güçlü egzamaları iyileştirdiğini göstermiştir.

Probiyotikler, gıda takviyelerinde ve yoğurt gibi fonksiyonel yiyeceklerin içinde bulunurlar. Yoğurt ve bu içerikteki gıda takviyeleri, bifidobakterium ve lactobacillus türlerini genel olarak içerir. Probiyotikleri cilde uygulamak için bizim bulduğumuz ilginç bir yol önerelim. Gıda takviyesi olarak aldığınız kapsüldeki tozu bir kaba boşaltın ve damıtılmış su ekleyerek yumuşak macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra sivilcenin en çok çıktığı bölgeye bu macunu sürün. Yaklaşık yirmi dakika sonra ılık suyla yıkayarak macunu nazikçe çıkartın. Sivilceleri temizlemeye yardımcı olarak uygulanabilecek bu yöntem, içeriğindeki laktik asitler sayesinde sivilcenin pul pul dökülmesine yol açacaktır.

Probiyotikler genel olarak kolay hazmedilen gıdalardır fakat çok fazla alındıklarında kabızlığa yol açabilirler. Kademeli olarak artırarak aldığınız bifidobakterium türleri sağlıklı, ağrısız bir bağırsak hareketlenmesi doğuracaktır. Birkaç sayfa sonra çok az bir maliyetle evde kendinize probiyotik yönden zengin içerikli sağlıklı içecekler nasıl yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Genel olarak Cilt Temizleme Diyeti, üç saat arayla yenilen beş öğünden oluşur. Kendinizdeki değişimleri daha rahat görebilmeniz için bu diyeti 21 gün boyunca uygulamanızı öneriyoruz. Çalışmalar bir insanın güçlü bir beslenme alışkanlığı için ortalama ne kadar zamana ihtiyacı olduğunu tam tamına göstermiştir. Bu diyeti titizlikle uygularsanız, 21 gün sonra temiz bir cilt (ve temiz bir beden) için gereken beslenme alışkanlığına sahip olmuş olacaksınız. Cilt Temizleme Diyeti prensiplerine uygun olan yeni gıdaları artık kolayca seçebileceğiniz için kendinizi sıkılmış ve mahrum hissetmeyeceksiniz.

Cilt Temizleme Diyeti’nin başarısının tadı hiçbir şeyle değiştirilemez, tabii ki kestirme yollara sapmazsanız ve hile yapmazsanız.

10 GÜNLÜK BESLENME PLANI ÖRNEĞİ

Bu plana başlamadan önce üç günlük diyetiniz için yetecek malzemeleri aldığınızdan emin olun. En iyisi günlük bulunabilen taze gıdaları yemenizdir. Küçük bir market alışveriş listesi yapın; önceden pişirilmiş tavuk, hindi göğsü, organik somon filetosu, dana pirzolası, dut ailesinden bir meyve ve üzümlerden yalnızca diyetinizde uygulayacağınız miktarlarda alın. Bunun yanında su, elma, armut, greyfurt ve diğer diyete uygun meyvelerden dilediğiniz kadar alabilirsiniz. Kilerinizde, buzdolabınızda ve mutfak dolaplarınızda başıboş duran kraker paketlerini, şekerleri, dondurmaları ve abur cuburları bulmak için keşfe çıkın. Ailenize böyle bir diyet yapmaya başlayacağınızı açıklayın ve onları size katılmaları için cesaretlendirin veya kendinize ait öğün porsiyonlarınızı hazırlayın ve bırakın onlar kendi favori yiyeceklerini yemeye devam etsinler. Sizdeki değişikliği gördüklerinde bu lezzetli yemekleri onlara da yapmanız için size yalvaracaklardır!

Dikkat etmeniz gereken, günlük planlar birbirlerine hemen hemen benzerler, bunları aynı yazıldığı gibi günbegün takip etmenize gerek yoktur. Eğer diyetin ikinci gününde canınız hin-dili sandviç yerine tavuk göğsü yemek istiyorsa düşünmeden günlerin menülerini değiştirin. Tek önemli nokta, menüleri tüm gün olarak değiştirmektir çünkü her öğün gün boyunca birbiriyle uyumlu seçilmiştir. Günlük besleyici menü; proteinleri, sağlıklı tahılları, sebzeleri ve lifli meyveleri, vitaminleri ve örneğin karpuzda bulunan likopen gibi cilt temizleyici antiok-sidanları içermelidir.

Eğer iş yerinde öğle yemeğinizi cilt dostu yemeklerden seçe-miyorsanız evde bir akşam önceden öğle ve akşamüzeri öğünlerini hazırlayın. Öğünlerinizi daha önceden hazırladığınızda bir dilim pizzayı ya da tatlı çöreği saldırırcasına almanıza gerek kalmayacaktır. Akşam yemeğini hazırlarken bir sonraki günün öğlen menüsü için biraz zaman ayırabilir ve hafta sonları da sonradan kolayca kullanmak için meyve ve sebzeleri doğrayıp saklama kaplarına koymak için yarım saatinizi ayırabilirsiniz. Öğle yemeğinizde eğer çilek ve karpuz gibi narin yiyecekler bulunuyorsa bunları paketleyip buzdolabında saklayabilirsiniz. Maden sularınızı, fazlaca (24 ve üzeri) cam şişelerde ve sütünüzü de az yağlı olarak büyük paketlerde almanız önerilir. Sağlıklı Gıda Mağazaları, organik gıdaların ve bitki çaylarının seçkin örneklerinin bulunabileceği yerlerdir ve süper marketlerdeki benzerlerinden daha uygun fiyatlarda ürünler bulunmaktadır. Bu ufak tüyoları kullanın ve cildiniz (ve cüzdanınız) size teşekkür etsin.

BİRİNCİ GÜN Uyanış

Yarım litre kaynak suyuyla ya da arıtılmış suyla 1 yemek kaşığı elma sirkesi.

Kahvaltı

İki yumurta beyazı ve bir tam yumurta kullanılarak kıyılmış ıspanak ve kırmızı dolmalık biberle yapılan omlet.

Az yağlı sade yoğurt veya ev yapımı kefir.

Yeşil çay, rooibos (kırmızı çay) ya da mate çayı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz.

Öğle Yemeği

Izgara Tavuk Sandviçi: Dilimlenip ızgarada pişirilmiş tavuk göğsü, üzerine zeytinyağı, doğranmış domates, marul, mesclun yeşillik*, yeşil dolmalık biber; tam buğday ekmeğiyle.

Meyve Salatası: Yaban mersini, çilek, dilim karpuz, üzüm ve kıyılmış badem.

Akşamüzeri Atıştırması

1    dilimlenmiş domates, 25 gr. beyaz peynir ve 3 yeşil zeytin.

Yeşil çay, rooibos veya mate çayı.

Akşam Yemeği

Fırın ızgarasında balla terbiye edilmiş hindi göğsü; soya ve kırmızıbiber soslu.

Marul, elma, keçi peyniri ve havuç salatası; limonlu, zeytinyağlı.

Morlu yeşilli yaprak karışımından oluşan salata çeşidi. Körpe ıspanak, körpe roka, hindiba beyaz hindiba, kuzukulağı, kıvırcık gibi bitkilerden oluşur,

Bitki çayı: Sarı papatya, kedi otu veya melisa çayı karışımı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Bu karışım, sinirlerinizin gevşemesini sağlayacaktır.

Gece Atıştırması

2 dilim elma ve üzerine organik bal.

İKİNCİ GÜN Uyanış

Yarım litre kaynak suyuyla ya da arıtılmış suyla 1 yemek kaşığı elma sirkesi.

Kahvaltı

Hazırı yerine ağır ateşte pişmiş yulaf ezmesi, üzerine yaban mersini, çilek ve kıyılmış badem.

Az yağlı sade yoğurt veya ev yapımı kefir.

Yeşil çay, rooibos ya da mate çayı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz.

Öğle Yemeği

Akçaağaç şurubuyla tatlandırılmış, haşlanmış hindi göğsü. Sultani Bezelye Salatası: Haşlanmış sultani bezelye, marul, Brüksel lahanası, brokoli, ıspanak, su teresi, zeytinyağı ve limonla.

Akşamüzeri Atıştırma

Suşhi; füme somon, kahverengi pirinç ve zencefil turşusuyla.

Yeşil çay.

Yapılışı Kahverengi pirinci bol suyla yıkayıp süzün. Tencereye alıp hafif diri kalacak şekilde pişirin. Pirinçleri harmanlayıp soğutun. Pirinç sirkesi ve şekeri ekleyip tekrar harmanlayın. Pirinçten iki parmak kalınlığında ve bir parmak uzunluğunda köfte şeklinde parçalar hazırlayın. Pirinç köftelerinin üzerine aynı boyutlarda kesilmiş somonu yuvarlayın. Zencefil turşusunu garnitür olarak kullanın.

Akşam Yemeği

Tavada az yağla kızartılmış 100 gr. taze somon fileto; limonlu.

Az Yağlı Lahana Salatası: Doğranmış lahana ve havuç, 1 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz, Dijon hardalı; limonlu, zeytinyağlı.

Bitki çayı: Papatya, kedi otu veya melisa çayı karışımı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Bu karışım, sinirlerinizin gevşemesini sağlayacaktır.

Gece Atıştırması

Kurutulmuş hurma, kuru üzüm ve elma üzerine bal.

ÜÇÜNCÜ GÜN Uyanış

Yarım litre kaynak suyuyla ya da arıtılmış suyla 1 yemek kaşığı elma sirkesi.

Kahvaltı

Tavada Yumurtalı Ekmek: Tam buğday ekmeğini portakal çeşnili zeytinyağı serpiştirdiğimiz çırpılmış yumurtaya batırarak yarım çay kaşığı zeytinyağı konmuş tavada kızartıyoruz.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Az yağlı sade yoğurt veya ev yapımı kefir.

Bir avuç karışık meyve; dut, çilek, böğürtlen, kiraz vb. Yeşil çay, rooibos ya da mate çayı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz.

Öğle Yemeği

Izgara Tavuk Salatası: Orta boy kâsede marul, minik domates, ıspanak, kereviz, elma ve kıyılmış bademle.

2 armut.

Akşamüzeri Yemeği

1 dilim çavdar ekmeği küp küp dilimlenir, 2 yemek kaşığı az yağlı cacığa (salatalık, nane ve yoğurt karıştırılarak yapılır) batırılır.

Yeşil çay, mate çayı veya rooibos çayı.

Akşam Yemeği

Közlenmiş Patlıcan: Beyaz peynir ve kıyılmış maydanozla.

Taze Midye-Karides Salatası: Yeşil bezelye, yeşilbiber, kırmızıbiber, siyah zeytin, marul, zeytinyağı, karabiber ve limon suyuyla.

Bitki çayı: Papatya, kedi otu veya melisa çayı karışımı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Bu karışım, sinirlerinizin gevşemesini sağlayacaktır.

Gece Atıştırması Bir elma, bir armut.

DÖRDÜNCÜ GÜN Uyanış

Yarım litre kaynak suyuyla ya da arıtılmış suyla 1 yemek kaşığı elma sirkesi.

Kahvaltı

1 dilim tam buğday ekmeği, az yağlı organik krem peynir.

1 haşlanmış yumurta veya sossuz, yağsız teflon tavada yumurta.

Az yağlı sade yoğurt veya kefir.
Yeşil çay, rooibos ya da mate çayı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz.

Öğle Yemeği

Sıcak Tavuk Salatası: dilimlenmiş, fırınlanmış tavuk göğsü, marul, roka, tatlı soğan, ıspanak, kırmızı hindiba, kavrulmuş çam fıstığı, ahududu sirkesi ve zeytinyağı. Yağsız mozzarella peyniri.

Akşamüzeri Atıştırması

Tost: tam tahıllı simit ve humusla.

Havuç ve kereviz dilimleri; dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Yeşil çay, mate çayı veya rooibos çayı.

Akşam Yemeği

Portakal suyu ve kıyılmış bademle soslanmış fırında hindi. Mevsim Salatası: marul, roka, taze mantar, turp ve limon suyu. Bitki çayı: Papatya, kedi otu veya melisa çayı karışımı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Bu karışım, sinirlerinizin gevşemesini sağlayacaktır.

Gece Atıştırması Ballı badem.

BEŞİNCİ GÜN Uyanış

Yarım litre kaynak suyuyla ya da arıtılmış suyla 1 yemek kaşığı elma sirkesi.

Kahvaltı

Hurmalı Pilav: Dilimlenmiş beş hurma kurusu, yarı pişmiş -lapa- pilava eklenir.

Az yağlı sade yoğurt veya kefir.
Yeşil çay, rooibos ya da mate çayı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz.

Öğle Yemeği

Tavuklu Quesadilla (Tavuklu Kaşarlı Tortilla) Sandviç:

Tam tahıllı tortilla (Latin Amerika pizzası), dilimlenmiş tavuk göğsü, kıyılmış taze kişniş, zeytin çeşitleri, marul, dilimlenmiş yağsız mozzarella peyniri, dilimlenmiş yeşilbiber. isteğe bağlı olarak acılı biber sosu (salsa). Meyve Salatası: Yaban mersini, çilek, böğürtlen, ananas. Akşamüzeri Atıştırması Hazır Japon Miso çorbası.*

Humuslu, çiğ ya da az pişmiş Edamame (taze soya fasulyesi). Yeşil çay.

Akşam Yemeği

Tavada kavrulmuş 6-7 adet istiridye üzerine kıyılmış biberiye.

Gravyer Peynirli Yeşil Salata: Marul, yeşil kabak, hindiba, iyi haşlanmış 1 yumurta, 2 yemek kaşığı gravyer veya İsviçre peyniri ve limon.

Bitki çayı: Papatya, kedi otu veya melisa çayı karışımı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Bu karışım, sinirlerinizin gevşemesini sağlayacaktır.

Gece Atıştırması

200 gr. az yağlı süzme peynir ve dilimlenmiş şeftali.

Türkiye’de bu çorbanın hazırı satılmamaktadır ancak malzemelerini bulmak kolay olduğundan evde kendiniz hazırlayabilirsiniz (Malzemeler: Yarım litre su, ikişer santim uzunluğunda kalem kalınlığında kesilmiş 1 adet havuç, yarım halkalar hâlinde doğranmış 1 adet orta soğan, dilimlenmiş yarım patlıcan,140 gr. miso; eski liralar inceliğinde kesilmiş yarım halkalar hâlinde olmalıdır, kişi başı 10 gr. 12/3 paket tofu, 1 çay kaşığı katsuo daşi ya da arzuya göre bir veya yarım çiroz balığı kurusu. Yapılışı: Yarım litre kaynamakta olan suya havuçları atın. Bunları kapalı olarak iki dakika pişirdikten sonra soğan ve bir-iki dakika sonra da patlıcan dilimlerini katın. Hepsine ayrı bir pişirme süresi tanımış olursunuz böylece. 1-2 dakika sonra çorba kepçesinde çatalla erittiğiniz miso ile kurutulmuş katsuo daşi ilave edin (katsuo daşi istenirse daha önce katılabilir; bu, tadının ne kadarının sebzelere nüfuz etmesini istediğinize bağlıdır). Miso’dan sonra ise çorba kesinlikle kaynatılmamalıdır. Ateşi iyice kısın ve son olarak kesme şekerden daha küçük olarak kestiğiniz tofu küplerini ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp bir iki dakika çorbanın demlenip kendine gelmesini bekleyin.

ALTINCI GÜN Uyanış

Yarım litre kaynak suyuyla ya da arıtılmış suyla 1 yemek kaşığı elma sirkesi.

Kahvaltı

200 gr. şekersiz kepekli kahvaltılık gevrek; 100 gr. yaban mersini ve az yağlı yoğurt veya kefirle.

1 rafadan yumurta.

Yeşil çay, rooibos ya da mate çayı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz.

Öğle Yemeği

Tütsülenmiş Somon Sandviç: 150 gr. tütsülenmiş somon, 3 dilim çeri domates, marul, 2 dilim hindi göğsü; tatlı hardal sürülmüş kepekli ekmekle.

Meyve Salatası: Bektaşi üzümü, yaban mersini, ahududu, dilimlenmiş şeftali.

Akşamüzeri Atıştırması

250 gr. çilek ve az yağlı krem şanti karışımı.

Akşam Yemeği

Izgara tavuk göğsü üzerine biberiye, fesleğen, karabiber. Rendelenmiş Havuçlu Yeşil Salata: Su teresi, hindiba, 1 elma, 1 rendelenmiş havuç ve üzerine az yağlı haşlanmış tavuk veya hindi.

Bitki çayı: Papatya, kedi otu veya melisa çayı karışımı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Bu karışım, sinirlerinizin gevşemesini sağlayacaktır.

Gece Atıştırması

200 gr. dondurulmuş az yağlı yoğurt, üzerine yaban mersini.

YEDİNCİ GÜN Uyanış

Yarım litre kaynak suyuyla ya da arıtılmış suyla 1 yemek kaşığı elma sirkesi.

Kahvaltı

Omlet: 2 yumurta, kıyılmış maydanoz, ıspanak ve mantarla. Sade yoğurt veya ev yapımı kefir.

Yeşil çay, rooibos ya da mate çayı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz.

Öğle Yemeği

Tam Tahıllı Makarna Salatası: haşlanmış makarna, 60 gr. güneşte kurutulmuş domates, 2 pişmiş, doğranmış enginar göbeği, kıyılmış fesleğen ve 100 gr. dilimlenmiş tavuk göğsüyle. Dilerseniz üzerine balsamik sirke de dökebilirsiniz.

Meyve Salatası: Karpuz, sulu kavun, ananas ve yaban mersini. Akşamüzeri Atıştırması

Tam tahıllı yarım İngiliz çöreğiyle* birlikte az yağlı organik krem peynir ve tütsülenmiş somon.

Akşam Yemeği

Nis Salatası: Marul, yeşil fasulye, dolmalık biber, domates, küçük kırmızı soğan, ançüez fileto, 1 kutu yağı süzülmüş ton balığı, 2 iyi pişmiş yumurta ve limon.

Bitki çayı: Papatya, kedi otu veya melisa çayı karışımı;

Malzemeler: 1 su bardağı süt, 1 su bardağı eritilmiş tuzsuz tereyağı, 1,5 su bardağı şeker, 1 su bardağı kuru üzüm, 1 paket kabartma tozu, yeteri kadar tam tahıllı un; üzeri için pudra şekeri. Yapılışı: Süt, tereyağı ve şekeri bir kaba koyup mikserle iyice çırpın. Üzerine un ve kabartma tozu ekleyin ve yumuşak bir hamur yapın. En son üzüm katın. Hamuru 20 dakika kadar dinlendirin. Daha sonra merdaneyle 1 cm. kalınlığında açıp çay bardağı ağzıyla kesin ve yağlanmış tepsiye dizin. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında pişirin. Üzerine fırından çıkar çıkmaz pudra şekeri serpin. dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Bu karışım, sinirlerinizin gevşemesini sağlayacaktır.

Gece Atıştırması

Yağsız Ricotta peyniri* ya da taze lor ve bal sürülmüş tam tahıllı yarım simit.

SEKİZİNCİ GÜN Uyanış

Yarım litre kaynak suyuyla ya da arıtılmış suyla 1 yemek kaşığı elma sirkesi.

Kahvaltı

Dilimlenmiş tatlı kavun, armut, şeftali karışımıyla birlikte yulaf ezmesi.

Sade yoğurt ve ev yapımı kefir.

Yeşil çay, rooibos ya da mate çayı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz.

Öğle Yemeği

Sıcak Tavuk Ciğeri Salatası: Önceden pişmiş tavuk ciğerleri, marul, roka, ıspanak, karnabahar, dilimlenmiş taze soğan, balsamik sirke ve biberle.

2 elma.

Akşamüzeri Atıştırması

Domatesli, Mozzarella Peynirli Sandviç: 1 dilimlenmiş domates, mozzarella peyniri, fesleğen yaprakları üzerine serpiştirilmiş zeytinyağı ve tam tahıllı ekmekle.

* Bu peyniri evde de yapabilirsiniz. Malzemeler: 500 gr. yağsız (light) süt, 1 çay bardağı sirke. Yapılışı: Sütü bir tencere koyup kaynatın. Kaynadıktan sonra ateşin altını kapatıp sirkeyi ekleyin ve tencerenin kapağını kapatın. Sirkenin etkisiyle süt hemen kesilecek ve tencerenin dibine doğru çökecek. Yaklaşık bir 15 dakika bekletin. Temiz bir tülbentle suyunun süzülmesini bekleyin, elinizle sıkıp daha da hızlı süzdürebilirsiniz. Bir gece buzdolabında tencerenin kapağıyla tülbendi sıkıştırıp iyice suyunun süzülmesi için bekletin.

Akşam Yemeği
Somon Salatası: 100 gr. dilimlenmiş somon, bir kâsede haşlanmış yeşil fasulye, sarı-yeşil biber, çekirdeği ayıklanmış siyah zeytin, roka, su teresi, limon ve karabiberle.

Çilek ve Portakal Kompostosu: 250 gr. çilekle 120 gr. portakal 20 dakika boyunca koyulaşıncaya kadar kaynatılır.

Bitki çayı: Papatya, kedi otu veya melisa çayı karışımı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Bu karışım, sinirlerinizin gevşemesini sağlayacaktır.

Gece Atıştırması

2 çabuk hazırlanan böğürtlenli, kara buğdaylı gözleme.

DOKUZUNCU GÜN Uyanış

Yarım litre kaynak suyuyla ya da arıtılmış suyla 1 yemek kaşığı elma sirkesi.

Kahvaltı

Tam tahıllı ekmekle yağsız mozzarella tostu.

2 adet yağda yumurta.

Sade yoğurt veya ev yapımı kefir.

Yeşil çay, rooibos ya da mate çayı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz.

Öğle Yemeği

Kolay Somon Salatası: 2 tütsülenmiş somon, 1 kereviz sapı, 1 tam haşlanmış yumurta, marul, zeytinyağı ve limonla.

Meyve Salatası: Yaban mersini, Bektaşi üzümü, elma, armut, şeftali ve bir çay kaşığı balla.

Akşamüzeri Atıştırması

Tost: tam tahıllı simit, az yağlı fıstık ezmesi ve dilim elmayla.

Akşam Yemeği

Gremolata Soslu Hindi: 250 gr. hindi göğsü gremolata sosuyla fırınlanır. Gremolata Sosu: 125 gr. kıyılmış maydanoz, 1 diş sarımsak, 1 çay kaşığı rendelenmiş limon kabuğuyla.

Yeşil Salata: Küçük boy marul, Belçika hindibası(beyaz hindiba), yarım baş doğranmış turp, zeytinyağı ve limonla.

Bitki çayı: Papatya, kedi otu veya melisa çayı karışımı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Bu karışım, sinirlerinizin gevşemesini sağlayacaktır.

Gece Atıştırması

2 az yağlı ballı ve yaban mersinli waffle.

ONUNCU GÜN Uyanış

Yarım litre kaynak suyuyla ya da arıtılmış suyla 1 yemek kaşığı elma sirkesi.

Kahvaltı

70 gr. haşlanmış hindi veya tavuk göğsü, dilimlenmiş yeşil biber ve 40 gr. rendelenmiş yağsız mozzarella peyniriyle karıştırılarak tam tahıllı pideye konur, peynirler eriyinceye kadar tost yapılır.

Sade yoğurt veya evde yapılmış kefir.
Yeşil çay, rooibos ya da mate çayı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz.

Öğle Yemeği

Tavuklu Şefin Salatası: Küçük boy marul, (isteğe bağlı)

1 kırmızı soğan, salatalık, 1 tam haşlanmış yumurta, 1 dilimlenmiş turp, haşlanmış tavuk göğsü, zeytinyağı ve limonla.

Tam tahıllı humuslu simit.

Akşamüzeri Atıştırması

Meyve Salatası: Dilimlenmiş çilek, şeftali, yaban mersini, karpuz ve balla.

Akşam Yemeği

Yoğurt ve Misket Limonuyla Terbiye Edilmiş Somon:

100 gr. somon dilimi, az yağlı yoğurt, bal ve kıyılmış sarımsakla karıştırılarak terbiye edilir. Saf zeytinyağında kızartılırken kenarlarına misket limonu konur.

Rokfor Salatası: Marul, 60 gr. roka, 60 gr. su teresi, ufalanmış rokfor peyniri, limon ve 3 damla Worcestershire sosuyla.

Bitki çayı: Papatya, kedi otu veya melisa çayı karışımı; dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Bu karışım, sinirlerinizin gevşemesini sağlayacaktır.

Gece Atıştırması

Fırınlanmış elma üzerine bal ve az yağlı krem şanti.

Bu diyet sıkıcı olmak dışında her şey olabilir. Çiğ sebze-er, meyveler, pişmiş et ve balıklar insanların yüzyıllardır kul-andığı besin maddeleridir. İlk başta yemeklerin miktarları ve protein seçiminin sınırlılığı sizi kısıtlanmış hissettirebilir fakat ınutmayın; dünyanın %75’inden fazlasının günlük aldığı besinler, Cilt Temizleme Diyeti’ndeki miktarlara çok yakın ve diğer birçoğu için böyle bir menü ziyafetle eşdeğerdir. Ayrıca sanayileşmemiş ülkelerdeki insanlarda sivilce sorununa nadiren rastlanmaktadır. Ne zaman ki Batı ülkelerine gelip Batılı beslenme tarzını benimsiyorlar, o zaman sivilcelerinde patlama yaşanıyor. Sağlıklı gıdalarla ve egzotik baharatlarla deneyim yaşamak için taze yeşil bitkileri deneyin ve kek yemek yerine ara sıra da tropikal meyveleri tercih ederek kendinizi tedavi edin. Nihayetinde bir daha aknenizi antibiyotiklerle ve retinoidlerle tedavi etmek zorunda kalmayın!
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.