Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNDEKİ UZAK DURULMASI GEREKEN 20 TEHLİKELİ İÇERİK

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNDEKİ UZAK DURULMASI GEREKEN 20 TEHLİKELİ İÇERİKCİLT BAKIM ÜRÜNLERİNDEKİ UZAK DURULMASI GEREKEN 20 TEHLİKELİ İÇERİK

Toksinlerin kullanım miktarı, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından gıdalarda ve kozmetiklerde “izin verilebilir” ibaresi altında gösterilmektedir ancak kozmetik etiketlerinde böyle bir uyarı bulunmamaktadır. Böyle bir içerikleri olmasa da etiketlerinde bunu özellikle belirtmemektedirler. Genellikle bu içeriklerin listesi, küçük puntolarla ve tümü büyük harflerle yazıldığı için etiketteki yazıları çözmekte sorun yaşayabilirsiniz. Bazen bu ölümcül kimyasal içerikler kısaltmalarla, organik adlarıyla ya da kulağa hoş gelen bir tarzda belirtilmektedirler.

DİOKSİN

PEG, Polietilen, Polietilen Glikol, Polioksietilen, Oksi-nol, Nonoksinol, Polisorbat 60, Polisorbat 80 kimyasallarında bulunmaktadır.

Dioksinler; ilaç sanayisinde, kozmetiklerde, deterjanlarda, plastik kaplarda ve bazı boyalarda kullanılan çok toksik içeren kimyasal bir formdur. Dioksinlerin en kötü özelliği, vücut içinde biyolojik olarak birikmesidir. Bu, vücudun maruz kaldığı dioksinleri biriktirdiği ve küçük miktarlarda alınmış olsa da yıllar içinde vücutta birikerek tehlikeli oranlara gelebileceği anlamına gelmektedir. Dioksin bileşenlerinin karaciğer kanserine neden olduğu ilk olarak 1970’te Ulusal Kanser Enstitüsü’nde hayvanlar üzerine yapılan bir çalışmada tespit edilmiştir.

Dioksin, yüksek oranda hormon karışıklığına neden olmaktadır ve vücut içinde östrojen hormonunu taklit eder.

Dioksin, maruz kalındığında, bağışıklı sistemine zarar verir; kanser riskini artırabilmesiyle beraber kısırlığa, doğum problemlerine, çocuk gelişiminin bozulmasına, diyabete ve tiroit değişikliklerine neden olabilmektedir. Ayrıca hormonlar ve bağışıklık sistemi sık sık uyum sorunları yaşadığında akneler ortaya çıkmaktadır.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, “köpürme özelliği olan temizleyicilerin ve kozmetik emülgatörlerin öneklerle, kısaltmalarla, hecelemelerle belirtilebileceğini” kabul etmiştir. “PEG”, “Polietilen”, “Polietilen glikol”, “Polioksietilen”, “-poli” ya da “-oksinol” belki de kelime bozularak 1,4-dioks-ane gibi. Bu gibi içerikler genellikle şampuanlarda ve banyo köpüklerinde PEG, polietilen, polietilen glikol, polioksietilen, oksinol, no-noksinol, polisorbat 60 ve polisorbat 80 olarak etiketlerinde listelenebilir. Kimyasal endüstri etilen oksidi, bebek şampuanlarında tahrişi azaltması için yoğun miktarlarda kullanabilmektedir.

NİTROZAMİN

Kozmetik ürünlerin etiketlerinde çoğunlukla bileşimlerine rastlanmaktadır.

Nitrozaminler, kozmetik ürünlerin içinde sunulmazlar fakat bu maddenin oluşmasına neden olacak kimyasal reaksiyon ya kullanım esnasında ya da satış raflarında dururken gerçekleşir. Nitrozaminlerin oluşmasına neden olan içerikler şunlardır: Dietanolamin (DEA), trietanolamin (TEA), hidrolize hayvan proteini ve padimate-O (oktil dimetil PABA). Nitrozaminle bozulmuş bir ürünle saçlarınızı yıkadığınızda vücudunuz tarafından emilen nitrit miktarı, bozulmuş bir gıdayı yediğinizde aldığınız miktardan daha fazladır.

Her yıl Amerika’da yüz bin tondan daha fazla dietanolamin (DEA) satılmaktadır. Şampuanlarda sıvılaştırıcı ve yoğunlaştırıcı olarak kullanılmasının dışında el sabunlarında, saç spreylerinde ve güneş kremlerinde kullanılmaktadır. En son Lancome standındaki ürünleri incelediğimde trietanolamin maddesinin tonikten göz kremine kadar tüm ürünler içinde bulunduğunu gördüm.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Diğer nitrozamin formundaki bileşimler, lauramide dietanolamin, coco (Hindistan cevizi) dietanolamid, dietanolamin’in Hindistan cevizi yağı amidi, lauramide DEA, lauric dietanolamid, lauroyl dietanolamid, ve lauryl dietanolamid’dir.

Çoğu nitrozaminin küçük miktarlarda uygulandığında cildin içine nüfuz ettiği gözlenmiştir. Bu maddeler kanser tümörünün gelişmesini destekleyen kanserojen içerikler ihtiva ederler. Son dönemde yapılan çalışmalarda genellikle şampuanlarda ve saç kremlerinde bulunan dietanolamin (DEA) maddesinin doğum yapmak üzere olan farelerde cenin farenin beyin oluşumunu yavaşlattığı gözlenmiştir. Bu noktada bu bir uyarıdır. Bir insanın yıkandığında kullandığı şampuandaki DEA miktarı, bu deneyde yapılandan 10 kez daha azdır ancak kimse DEA dozu yüksek şampuanlarla yapılan 10 yıkamadan ya da bir yıl boyunca yapılan yıkamadan sonraki değerleri ölçmemiştir. Bu yüzden doktorlar hamile kadınlara kullandıkları ürünlerin etiketlerine bakmalarını ve DEA oranı limitli olanlarını tercih etmelerini önermiştir.

C vitamini ve tokoferol (E vitamini) gibi antioksidan gıda takviyeleri nitrozamin oluşumunu yavaşlatabilirler fakat önüne geçemezler ancak sağlığınızı tehlikeye atmamak için siz de herhangi bir formda etanolamin içeren cilt bakım ürünlerini kendinizden uzak tutabilirsiniz.

POLİETİLEN GLİKOLLER

Çoğunlukla kozmetik etiketlerinde bulunmaktadır.

Bu petrol tabanlı toksik maddeler, kozmetiklerde genel olarak bulunurlar. Propilen glikol nemlendirici içeriğe sahip olduğu için nemlendiricilerde ve temizleyicilerde kullanılmaktadır. Genelde bu maddeleri etiketlerde “PEG” harfleri ve yanında bir rakamla gösterilmiş olarak bulabilirsiniz.

Propilen glikolun güçlü bir nüfuz edici etkisi vardır ve bu sayede kimyasalların cilt tarafından daha iyi emilmesini sağlar. Amerikan Çevre Koruma Dairesi, propilen glikol maddesini fazlasıyla toksik bulmuştur; bu maddeyle çalışanlar korumalı eldiven, gözlük ve kıyafet giymek zorundadırlar çünkü propilen glikol çok hızlı bir şekilde cilde nüfuz etmektedir ve Amerikan Çevre Koruma Dairesi beyinde, karaciğerde ve böbreklerde anormallikler meydana gelmesine yol açan bu maddeyle cilt teması yapılmaması için uyarmıştır. Ancak birçok endüstriyel uygulamadan çok daha yoğun miktarda içeriğinde bu maddeye sahip olan koltuk altı deodorantları gibi ürünlerin etiketlerinde böyle bir uyarı bulunmamaktadır. Etilen glikol ise yüksek dozlarda çocuk şampuanlarında ve bebek duş jellerinde bulunur. Bu sayede hızla emildiğinden bebeklerin ince ciltlerini rahatsız etmez.

SODYUM LORİL SÜLFAT

Yüz temizleyicilerde, şampuanlarda ve banyo köpüklerinde bulunmaktadır.

Bu sert köpürtücü madde, cildi inciten içeriklerin başında gelir. Bazen “Hindistan cevizinden gelen” gibi maskelenmiş ibareler bulunsa da petrol tabanlı bir içeriktir ancak sodyum loril sülfat gerçekte dört bilinen kanserojenden oluşur; formol, dioksan, etilen oksit ve asetaldehid. Bu yüzden göz rahatsızlıkları, cilt kaşıntıları ve alerjik reaksiyonlara neden olmasına ayrıca kanserojen potansiyel taşımasına şaşmamalıdır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.