Cildini yorma rahatlat

Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı


Cildimizi etkili şekilde nemlendirmek için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Nem, cildin susuzluğunun giderilmesi, yumuşaması ve su kaybına bağlı ince kırışıklıkların önüne geçilmesi için büyük önem taşıyor. Cildin doğru nemlendirilmesi kuruluk ve pullanmayı önlüyor, cildin direncini arttırıyor. Öte yandan her cildin ihtiyacı da birbirinden farklı. Hafif nemli ciltler, yağlı ve sivilceli ciltler, kuru ciltler için farklı ürünler kullanılması, farklı içeriklerle bakım yapılması gerekir. Genel olarak baktığımızda, aynı zamanda her biri çok güçiü antioksidanlar olan ve cildi gençleştiren tedavilerde de sıklıkla faydalandığımız A, C ve E vitaminlerinin önemli olduğunu söyleyebilirim. Özellikle E vitamini, cildin bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için çok değerli.

Artık kadınlar mümkiin olduğunca doğal içerikli ürünlere yöneliyor. Okurlarımızın evde uygulayabileceği pratik bakım önerileriniz var mı?

Cilt gözeneklerini sıkılaştırmak için bir kabın içerisinde bir su bardağı doğal maden suyu, iki çorba kaşığı kil ve badem yağını karıştır. Karışımı maske olarak cildine uygula ve yarım saat sonra ılık su ile temizle.

Sivilceli ve akneli ciltler de doğal maden suyundan faydalanabilir. Bir kabın içerisinde birer çorba kaşığı limon suyu ve zeytinyağı ile bir su bardağı maden suyunu karıştır. Bir bez yardımıyla akne ve sivilcelerin üzerine uygula, 20 dakika sonra ılık suyla durula. Bu karışım sivilce ve aknelerden kurtulmanı sağlayacak. Ayrıca gün içerisinde de cildinin kuruduğunu ya da neme ihtiyacı olduğunu hissettiğinde, yanında taşıyabileceğin maden suyundan üretilmiş pratik cilt bakım spreylerini cildine uygulayabilirsin.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Maden suyunun cilde nasıl faydaları var?

Maden suyu, içeriğindeki bileşenlerle cilt temizliği, nemlendirmesi ve bakımında kullanılabilecek, yüzyıllardır güzellik reçetelerinin vazgeçilmezi olmuş doğal bir madde. Böbrekleri çalıştırarak cildi içeriden onaran maden suyu, dışarıdan uygulama ile de cildi rahatlatıyor, gerginleştiriyor ve cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor, içeriğindeki karbondioksit gazı sayesinde cilt gözeneklerine olumlu etki ediyor. Ayrıca ciltte biriken yağ ve kiri de derinlemesine temizliyor.

Zengin mineralli içeriği sayesinde maden suyundan, doğal bir tonik olarak gün boyunca rahatlıkla faydalanabilirsin. Makyajını temizledikten sonra yatmadan önce maden suyu içeren sprey formlarını uygulayarak cildinin gece boyunca yumuşamasını sağlayabilir, cildin kendini onarmasına destek olabilirsin. Sabahları da cildini nemlendirmek ve güne hazırlamak için gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.

Güneş koruyucusu kullanmanın önemini artık bilmeyenimiz yok. Ama hep unutuyor ya da üşeniyoruz. Bu konuda neler önerebilirsiniz?

Güneş şüphesiz ki çok önemli bir D vitamini kaynağı. Kemikleri güçlendirmesinin yanı sıra UV ışınlarını emen hücreler sayesinde vücudun mutluluk hormonu salgılamasını sağlıyor. Diğer taraftan güneş ışınları serbest radikalleri harekete geçiriyor; erken yaşlanmaya, yüz, omuz ve ellerde leke oluşumuna sebep oluyor. Dolayısıyla güneş konusunda çok dikkatli olmak gerek. Ancak güneşten korunmak denildiğinde herkes yaz sıcağında güneş altında bulunmaktan bahsettiğimizi düşünüyor. Oysa artık yaz güneş gibi kış güneşinin de etkisi oldukça güçlü. Hatta gölgede bile tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Güneşe çıktığımız saatlere dikkat etmenin yanı sıra, mutlaka yüksek koruma faktörü (SPF) içeren kaliteli ürünler de kullanılmalı. Bu noktada yine çantada taşınabilen, gün boyunca uygulanabilecek maden suyu içerikli pratik ürünler en büyük kurtarıcımız olabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.