Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / CİLDİ TEMİZLEMEYE YARDIMCI BİTKİSEL ÜRÜNLER

CİLDİ TEMİZLEMEYE YARDIMCI BİTKİSEL ÜRÜNLERCİLDİ TEMİZLEMEYE YARDIMCI BİTKİSEL ÜRÜNLER

Dulavratotu Kökü (Arctium lappa/Arctium minus/Arctium tomentosum)

Dulavratotu kökü, tüm kronik cilt problemlerinin tedavisinde kullanılan önemli bir bitkidir. Sıklıkla “kan arındırıcı” olarak tanımlanır ve kan dolaşımındaki ishale yol açan toksinleri temizler. Tedavilerde, bu bitki harici ve dâhili olarak aknelerin, egzamaların, sedef hastalığının, ağrıyan noktaların tedavisinde ve idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Bu bitki, içeriğindeki poliasetilenler sayesinde antibakteriyel ve mantar önleyici özelliğe sahiptir. Dulavratotuna birçok detoks karışımında ve çayında rastlayabilirsiniz. Bu bitkiyi detoks programınızla beraber kullanmak istiyorsanız, iki kez almamak için uyguladığınız kürdeki karışımlara tekrar bakmanız önemlidir. Dulavratotu, doğum sorunları ve düşük yaşanmaması için hamile kadınlarda kullanılmamalıdır.

Papatya (Matricaria recutita, Chamaemelum nobile)

Papatya, geçmişten günümüze geleneksel olarak sinirleri yatıştırmada, çeşitli sindirim sorunlarını iyileştirmede, birçok cilt sorununun ve iltihaplanmasının tedavisinde kullanılmaktadır. Papatyanın tıbbi olarak kullanılması, binlerce yıl öncesindeki Antik Mısırlılara, Romalılara ve Yunanlılara kadar dayanmaktadır. Papatya egzama, akne, sedef hastalığı, diş eti iltihaplanması ve boğaz ağrısı gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kullan ılagelmiştir. Zamanla hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan deneyler göstermiştir ki Alman papatyası iltihaplanmaları azaltabilmekte, yaraların iyileşmelerini hızlandırabilmekte, kas spazmlarını düşürmekte ve sakinleştirici özelliği sayesinde ayrıca cildinize yumuşaklık katabilmektedir. Kurutulmuş papatyalar, çay olarak kullanılabilmesinin yanında suyla karıştırılarak sivilce olan yerlere lapa olarak da uygulanabilir. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi, papatyayı genel olarak kontrolü altına almıştır. Sakinleştirici etkisi olduğu için yatıştırıcı ilaçlarla beraber alınmaması gerekmektedir.

Labada (Kuzukulağı) (Rumex crispus)

Labada, sindirim enzimlerini ve öd kesesini uyarıcı etkisiyle mesane ve karaciğer fonksiyonlarını geliştirmeye yardım etmektedir, aynı zamanda bağırsak iltihaplanmalarını da azaltmaktadır. Labada ayrıca bağırsak zehirlenmelerinden kaynaklanan kronik deri döküntülerini de tedavi etmektedir.

Aknelere karşı aşırı güçlü bir bitkidir. İçeriğinde sahip olduğu antrakinon glikozit adlı bileşik sayesinde kabızlık giderici ve sakinleştirici etkisi vardır. Labada bazı insanlarda ishale neden olabilmektedir. Emziriyorsanız ya da hamileyseniz labada kullanmamalısınız.

Meryemana Dikeni (Deve Dikeni) (Silybum marianum)

Meryemana Dikeni, Eski Yunan ve Roma dönemlerinden beri karaciğer ve böbrek toniği olarak karaciğer problemlerinin tedavisinde ve sindirime yardımcı olarak kullanılmıştır. Aktif maddesi “silimarin”, karaciğeri birçok zehirli kimyasala karşı korur, daha sağlıklı olmasını ve kendini yenileyebilmesini sağlar. Meryemana Dikeni, karaciğer fonksiyonlarının temizlenmesini, zehirlerden arınmasını, yenilenmesini ve daha sağlıklı hâle gelmesini sağlar. Karaciğerin zayıf çalışması ve eleme görevlerini yerine getirememesi, ciltte döküntüye ve akneye neden olur. Preliminary Laboratuvarı’nın yaptığı çalışmalara göre, Meryemana Dikeni’nin kansere karşı kullanılabileceği belirtilmiştir. Çoğu Meryemana Dikeni ürünü, kolay kullanım için standardize edilmiştir. Bu bitkinin yan etkileri, çok az rastlanmakla beraber mide ağrısı, kusma, bulantı, ishal, baş ağrısı ya da kaşıntı olabilir. Hamile kadınlar ve emziren anneler kullanmamalıdır.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Karayılan Otu (Actaea racemosd)

Karayılan otu, Amerikan yerlileri tarafından yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. Karayılan otu kökünden yapılan eks-traktlar, âdet öncesi sendromu ile menopoz semptomlarını yatıştırmak ve etkisini azaltmak için kullanılır. Bitkisel desteklerle beraber hormonlarınızı düzenleyerek aknelerin ortaya çıkmasını engelleyebilmesi bakımından harikadır. Ayrıca depresyonun azaltılmasında ve iltihap önlemede yardımcı olarak önerilmektedir. Karayılan otunun kadınlarda meme kanseri oluşumuyla olan bağları hakkında tartışmalar sürmektedir. Karayılan otunun çok güçlü etkileri olduğundan almadan önce doktorunuza danışınız. Hamilelerin ve emziren annelerin ise kullanmaması gerekmektedir.

Kampo

Bazı çalışmalar Japon Kampo bitkisel takviyelerinden biri olan Keigai-rengyo-to’nun (TJ-50), akne tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar Kampo tedavilerinin cilde iyi gelmesinde antibakteriyel ve iltihap önleyici özelliklerinin etkili olduğunu belirtmişlerdir. Kampo formülünde 17 bitki bulunmaktadır. Takke çiçeği kökü (Scutellaria late-riflora), meyan kökü (Glycyrrhiza glabra), nane (Mentha ar-vensis), melekotu kökü (Angelica archangelica), şakayık çiçeği kökü (Paeonia lactiflora) ve birkaç bitkinin daha birleşmesiyle oluşturulmuştur.

Ayurveda

Ayurveda, kökeni antik dönem Hindistan’a dayanan tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden biridir. Hastalan, üç dosha-nın oranlarının belirlediği beden yapılarına ya da prakriti’ye göre sınıflandırmalara ayırır. Ayurvedaya göre, sivilceler Pitta doshanın kötüleşmesinin göstergesidir. Bu tedavi bir diyet içerir ve bunda yulaf ezmesi, elma sosu, pirinç gibi pek çok hafif, hazmı kolay yiyecekler ve bitkisel destekler bulunur. Elenen yiyecekler ise kızartmalar, acılı yemekler, turunçgillerdir. Bu yöntemin olumlu yönde etkiselliği kayıtlara geçmiştir. Güvenilir bir deneyde, placebo ya da farklı bir ayurveda yöntemi ve doğru ayurveda yöntemi karması uygulanmıştır. Yalnızca doğru ayurveda yöntemi Sunder Vati formülü uygulanan şiddetli akne iltihaplı hastalarda önemli ölçüde iyileşme gözlenmiştir. Sunder Vati uygulanan hastaların tamamında iltihapsız aknelerde azalma, ayrıca %65’inde tüm yüzlerindeki iltihaplı aknelerin düzeldiği gözlenmiştir. Tüm hazırlıklar harika sonuçlar vermiştir. Sunder Vati’de zencefil (Zingiber officinale), Kutaja (Holarrhena antidysenterica), Embelia (kuş üzümü ağacı) ve diğer birçok bitki bulunmaktadır.

Homeopati

Tamamlayıcı bir tıp türü olan homeopati bedene bütün olarak bakar, onu iç ve dış bölümler olarak görür. Homeopati, aknelerin oluşmasını genel sağlık durumundaki bir nedenin doğurduğunu düşünür. Homeopati uzmanları, fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığınız üzerine araştırma yaptıktan sonra bir ya da birden fazla tedavi yöntemini tavsiye edebilirler. Aşağıdakiler akne için uygulanan en genel tedavilerdir:

Aynısefa merhemi, cilt üzerinde oluşan sivilce ve iltihaplı şişkinlikler için,

Hepar sülfür, şiddetli iltihaplı aknelerde,

Kali Bromatum, özellikle alında ortaya çıkan hormonal kaynaklı aknelerde,

Silicea, beyaz noktalarda ve aşırı terlemelerde kullanılır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*