Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Bronş-akciğer iltihabı (BRONKOPNÖMONİ)

Bronş-akciğer iltihabı (BRONKOPNÖMONİ)AKCİĞER İLTİHABI (BRONKOPNÖMONİ)

Bronş mukozasının hava keseciklerine (alveol) kadar yayılan akut iltihabıdır. Bronşlardan geçerek hava keseciklerine giren havadaki oksijen, ince çeperli kılcal damar ağından kana geçerek dokulara taşınır. Dokularda gerçekleşen metabolizma etkinlikleri sonucunda ortaya çıkan karbondioksit de gene kan dolaşımı yoluyla hava keseciklerinin duvarlarını kaplayan kılcal damarlara gelir.

Olguların çoğunda bronş-akciğer iltihabı, larenjit (gırtlak iltihabı) ve farenjit (yutak iltihabı) gibi üst solunum yollarının virüs ya da bakteri kökenli iltihaplarından sonra görülür. Üst solunum yolu iltihapları ise çoğu kez genel hastalıklara bağlı ikincil hastalık (komplikasyon) olarak ortaya çıkar. Bu komplikasyonlar çocuklarda grip, boğmaca, kızamık ve difteri, erişkinlerde tifo, brusel-loz (malta humması), septisemi gibi bulaşıcı hastalıklardan, ayrıca kalp yetmezliği, zehirlenmeler ve cerrahi girişimlerden, sonuç olarak; vücudun direncini azaltan her türlü gelişmeden kaynaklanır.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Bronş-akciğer iltihabı belirtileri başlangıçta genellikle üst solunum yolları nezlesi ya da başka bir organ hastalığının belirtilerine benzer. Gelişen iltihap, hastanın genel durumunu bozarak ateş yükselmesi, yorgunluk, hâlsizlik, öksürük ve bazen kanlı olabilen balgam, nabız ve solunum sayısında artış gibi belirtilere yol açar. Bazı olgularda şiddetli baş ağrısı, dalgınlık ya da hezeyan gibi daha ağır belirtiler görülebilir. Bazen belirtiler fark edilemeyecek ölçüde hafiftir.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.