Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / Botoks Uygulamaları – Botoks Estetiği

Botoks Uygulamaları – Botoks EstetiğiHalk Arasında Yaygın Olarak Bilinen Adıyla (Botoks) Atraksiyonları

Estetik alemlerin ötesinden gelen Botulinum A Toksini ilk olarak önemli hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere yola çıktı.

Botoksla ilgili eleştiriler uzun yıllar süreceğe benzer ama bana göre dolgular gibi botoks da yüzyılın buluşu. Botulinum A Toksini bir marka değil etken maddedir. Xeomin, Botox Disport gibi markalara ayrılır. Genel bilinen adıyla kırsaldan sosyeteye herkesin ama az, ama çok bilgisinin olduğu yegane üründür.

Yüzünü hareket ettirmediğin, yemek yiyemediğin, hatta salyalarının akmasına neden olduğu yönünde şehir efsaneleri geliştirilen, kaşları Kızılay çadırı gibi kaldırdığı mitle bilinen Botilunum A Toksini enjeksiyonunun bir dolu atraksiyonundan bahsedeceğim.

Botilinum A Toksini’nin dünyada ilk uygulama alanı kaslar üzerinde oluşan stresi kaldırarak spazmlan yok etmeyi hedefliyor. Sertleşen kasları yumuşatarak spastisiteye (kasılmaya) iyi geliyor. Beyine ve omurilikteki hareketle ilgili merkezlerin hastalandığı durumlarda spastisite ortaya çıkabiliyor. Kaslarda ve kas gruplarında sertleşme ve kasılmayla kendini gösteriyor. Özellikle spastik çocuklardaki başarısı alkış tutulası cinsten.

Botilinum A Toksini’nin yılanlarla, sürüngenlerle bir ilişkisi yoktur. Botilinum A Toksini bakteriden elde edilen, sıradan denebilecek tıbbi bir ilaçtır. Botulizm hastalığına neden olan Clostridium Botulinum isimli bakteriden elde edilen bir proteindir. Neredeyse bütün antibiyotikler aynı yöntem ile elde edilmekte ve hepsi bakterilerin kendilerini korumak için salgıladıklan maddelerdir.

botoks estetigi

Kozmetik uygulamaların ötesindeki uygulama alanları:

 •  Boyun kaslarının istemsiz kasılması.
 •  Göz çevresinin etrafında yer alan kasların aşın kasılması.
 •  Yazı yazarken parmaklarda ortaya çıkan kramplar.
 •  Çene kaslarının kasılması.
 •  Ani ve istemsiz tikler.
 •  Aşın terlemelerin tedavisinde.
 •  Koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı yüzde de aşın terleme görülebiliyor. Bunu durdurmak için kullanılan Botulinum A Toksini terleme bölgesindeki deri içine yapılıyor (terlemeyi düzenleyen sinir uçlarının yeri, derinin üst tabakası Botilinum A Toksini terleme tedavisinde kas içine değil deri içine yapılıyor).

Kozmetik Amaçlı Uygulamalar

ince kınşıklık asimetrilerin giderilmesi en temel amaçlardan.

Üst yüz

Alın çizgilerinin yumuşaülması çatınma çizgilerinin gevşetilmesi düşük kaşların yükseltilmesi şakaklann gerilmesi.

Kaz ayaklarının yumuşatılması göz çevresinin gerilmesi ve çizgilerin silinmesi.

Burun üst yanlarındaki tavşan çizgilerinin giderilmesi.

Orta yüz

Maseter kasma uygulanmasıyla orta yüzün dışa doğru yuvarlatılarak gerilmesi ve çene ekleminin sertliği ve keskin görüntüsünün gierek yumuşatılması.

Alt yüz

Nefertiti lift Çene kontürüne enine boyuna minik dokunuşlarla yapılan minik dozlarla yüz ovalinin toparlanmasını sağlar.

Boyun: Platismal kaslara çenemizi öne çıkanp boynumuzu gerdiğimizde ortaya çıkan uzun şerit halindeki kaslara uygulandığında boyun cildinde gerginlik verir.

Mesobotoks: Az yoğunlukta daha fazla sulandınyla hazırlandığında cilde mezoterapi tekniği ile uygulandığında ciltte parlaklık ve gerginlik etkisi yapar.

Burun Ucu Kaldırma

Burun ucunu çeken kas aktifse burun ucu hafif kaldın-labiliyor. Bazı dudrumlarda açık olan burun kanatlan hafif kapatılabiliyor.

Bacak İnceltme

Bacak inceltmede (Calf reduction) baldır kasma Botox enjeksiyonu yapıldığında bu kasta gevşeme oluşturduğundan bir miktar incelme sağlar; fakat, genellikle fazlaca botox (her bir bacağa yüzde kullandığımızın iki-üç katı dozda) kullanmak gerekir, etkisi genellikle üç-dört ayda geçer.

Yan etkilerden kaçınmak için öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta uygulamayı yapan hekimin Botulinum A toksini enjeksiyonu konusunda uzman ve deneyimli olmasıdır. Güvenilir ellerde bu enjeksiyonun yan etki oranlan yok denecek kadar azdır.

TOMYTUCK (KARIN GERME)

Her zaman mümkün olmasa da tıbbın yarattığı çözümlerle bu gerçekleşebiliyor.

Estetik cerrahide gelişmeler teknolojiyle uyumlu olarak her geçen gün bir yenilikle karşımıza çıkıyor.

Birçok kadının ve erkeğin beslenme hatalan çoklu doğumlar genetik yapılan nedeniyle karın bölgesinde fazla yağlanma ve sarkmayla birlikte ortaya çıkan önemli bir sorun var. Bu sorun için diyet, spor, ameliyatsız tekniklerden fayda göremediyseniz ve bu sorunun çözümünde ısrarcıysanız geriye cerrahi seçeneği kalıyor. Estetik tıpta karın germe abdominoplasti olarak anılıyor.

Uzmanlara göre; abdominoplasti ameliyatından, diyet ve egzersize cevap vermeyen karın derisi sarkıklığı olan fakat vücut kontürleri düzgün olan kadm ve erkekler bu ameliyat için aday. Bu ameliyat özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş, sarkmış ve karın kaslan zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır. Uzmanlar kilo vermeye niyetli hastaların bu ameliyatı ertelemesi gerekliliğinde hemfikirler.

Doğum yapmaya niyeti olan kadınların da bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemesinde yarar olduğu fikrindeler.

Bir abdominoplasti ameliyatı görünüşünüzü ve kendinize olan güveninizi artıracaktır, ancak, tümüyle ideal bir görünüme kavuşmanızı veya tedavi gerektiren diğer sorunlarınızı ortadan kaldırmayı sağlamayacaktır. Ameliyata karar vermeden önce, beklentileriniz konusunda iyi düşünmeniz ve bunları cerrahınızla tartışmanız gerekir.

Karın Germe Karın Estetiği Abdominoplasti

Karın problemleri üç sınıfta ele alırsak:

 • a) Ciltte gevşeme ve sarkma olan hastalar.
 • b) Cilt elastikiyeti iyi, ancak kann duvarı genişlemiş hastalar.
 • c) Cilt elastikiyeti iyi, karın duvarı gevşekliği olmayan, sadece cilt altı yağ birikimi olan hastalar.

İlk gruptaki hastalarda yapılması gereken kann germe işlemi iken, ikinci grup endoskopik karın germe, üçüncü grup ise liposuction ve liposhaping uygulamasına aday kişilerdir.

LIPOSUCTION (YAĞ ALDIRMA)

Öncelikle liposuction ile ilgili genel bilgileri bir gözden geçirelim.

Liposuction; cilt altındaki yağların bir kanül ve güçlü vakum sistemi kullanılarak uzaklaştırılması işlemidir. Bu işlem aynı zamanda güzelliğin ortaya çıkarılmasını sağlayan bir sanattır.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Bir heykeltıraş gibi vücut silueti üzerinde özenle ve son derece dikkatle uğraşmayı gerektirir. Bu işlemi yapmanın birçok yolu vardır. İşlemin mükemmelliğini asla maksimum hızda veya maksimum miktarda yapılması belirlemez. Mükemmellik işlemin güvenli olması, hasta konforu, gösterilen özen ve sonucun güzelliği tarafından sağlanan hasta mutluluğu ile ölçülebilir. Bu işlem mutlaka bir plastik cerrah tarafından uygulanmalıdır. Plastik cerrahlar arasındaki başlıca farkı da kullanılan teknik ve bu konudaki tecrübe ve bu konuya yönelik özel eğitimin varlığı belirler.

1. Kuru Teknik: Bu, yağlarm emilimi öncesinde herhangi bir sıvı vermeksizin uygulanır. Şu anda tamamen tarihsel değeri vardır ve hiçbir cerrah tarafından uygulanmamaktadır.

2. Islak (Wet) Teknik: Sadece genel anestezi altında uygulanabilir. Bu teknikte yaklaşık 100 mİ. kadar solüsyon verilerek yapılmaktadır. Bu teknikte yağ emilimi esnasında yüzde yirmi-otuz gibi bir kan kaybı olur ki bu nedenle tercih edilmemektedir.

3. Çok Islak (Süper Wet) Teknik: Bu teknik de sadece genel anestezi altında uygulanır. Yaklaşık emilen yağ miktan-nın yansı kadar solüsyon verilmesi gerekir. Bu teknikte yüzde sekiz gibi kan kaybı olur.

4. Tumescent Teknik: Dr. Jeffrey Klein tarafından tanımlanan tekniktir. Halen var olanlar arasında en güvenli olan yöntem budur. “Tumescent” kelimesi şişirilmiş demektir. Bu yöntemde yüksek miktarda solüsyon verilerek yağ emilecek dokular hazırlanır. Bu verilen solüsyon sayesinde yağ emme işlemi tamamen lokal anestezi ile veya sedasyon altında yapılabilir.

Tumescent teknik başlıca:

 • 1-Tam bir bölgesel anestezi sağlar.
 • 2- Tüm kan damarlarının büzülmesini sağlar ve böylece işlem sırasında kan kaybı hemen hiç olmaz.
 • 3- Lazer Liposuction

Laser sistemli liposuction makinesi ve aynı isimli yöntemin adı. Bu yöntem; bölgesel yağlanma tedavisinde yağı yok edici etkisinin yanında yağın alındığı bölgede kalan derideki sarkmayı da onanyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı olan bu yöntem dünyada yaklaşık beş yıldır kullanılıyor. Bu özel lazer sistemi, özetle vücut şekillendirmede kullanılıyor. İstenmeyen yağları, seçilmiş, yüksek değerli dalga boylarını kullanarak, hızlı ve etkili bir yöntemle ‘eritiyor’ ve yan etkisi minimal düzeyde.

Bu yöntemin özel seçilmiş dalga boyu sayesinde yağın eritilmesi ve dermal ısınma sağlanarak da cildin gerginleşmesi, uygulamayı son derece konforlu kılıyor. 924 nm ve 975 nm dalga boylan kullanılan slimlipo teknolojisinde, böylelikle yağda ve dermal dokuda istenen absorvasyon sağlanıyor. Dermal dokunun ısınmasının bir sonucu olarak da cilt gerginleşiyor. Yağ boşaltılan bölgedeki gevşek cilt de sıkılaşıyor. Abartılı şişmeler, morarmalar, dikişler, kesiler de yok. Kalıcı olma yolunda ilerleyen fazlalıklardan kurtulabilindiği gibi aynı zamanda sıkılaşma etkisiyle de oldukça yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkanyor.

‘Same day’ dediğimiz aynı gün operasyonlar sınıfına girerek kişinin aynı gün sosyal hayatına dönmesini sağlayarak konfor yaratıyor. Bunun yanı sıra oldukça ince kanüllerle gıdı bölgesi, yanak, hatta omuzdan tutun da ayak ve el bileklerinden köprücük kemiklerine kadar nazik liposuction etkisi yaratarak kadınlarda estetik kıvrımlar, erkeklerde ise maskülen hatlar oluşturmada oldukça başanlı.

EL UYGULAMALARI

Değişen estetik trendler birçok alanda başan sonuçlar oluşturmakta. Ancak estetik sistemler genel geçer kaygılar olarak anılmamalı. Estetiğin en önemli kollarından biri olan medikal estetik alanı, yaşlanmayı geciktirici ve biyolojik saati geriye alan çalışmalanyla yüz güldürücü sonuçlar yaratmakla beraber cerrahi estetiğin tamamlayıcısı ve operasyonla sonuç alınamayan konularda ameliyatsız yöntemlerle çözüm yollan sunmakta.

Eller de bu alandan ziyadesiyle faydalanmışlardır. “Eller de yaşlanır mı?” demeyin. Asıl yaşlanan, hatta birçoğumuzun bilmediği ellerin yaşlılığına çözüm yolları çeşitlidir.

Deterjanlar, soğuk-sıcak, yaşın ilerlemesi, hava kirliliği, güneş ışınlan, kötü hava koşullan gibi olumsuz etkenlerden ellerimizin de etkilendiğini biliyor muydunuz? Rutin estetik bakımlarda dikkat edilmeyen ve hoyratça kullanılan eller, yüzümüzden daha hızlı yaşlanıyor.

Eller insanın yaşını ele veren bir organ. Yaş ilerledikçe el sırtında lekeler oluşur ve cildin altındaki damarlar belirginleşir. Cildin alfandaki yağ dokusu eridiği için doku kaybı oluşur, cilt incelir, çökmeler ve oluklar oluşur.

El sırtındaki lekelenmeler için neler yapmak gerekir bir bakalım.

Peeling lazer tedavileri, plasma ve mesolift enjeksiyonlarının kombine olarak uygulanması lekelenmelerde oldukça başanlı sonuçlar alınmakta.

Peeling: Gliko peel meyve asitleriyle yapılabildiği gibi dermabrasyon denilen teknolojiyle üst tabakanın soyulması prensibiyle peeling etkisi sağlanabilmektedir.

Plasma Enjeksiyonu ile kendi kanımızın süzülmesi prensibiyle uygulanan bu enjeksiyonda growth faktör dediğimiz büyüme faktörü ile dit dokusunun sağlamlaştırılması sağlanır. Ciltteki sarkma ve kınşıklığın tedavi edilmesi amacıyla kandaki yoğun plasma, ciltteki kök hücrelerin uyanlmasıru sağlar aynı zamanda kolojeni tetikleyer îk cilt neminin artmasını sağlar.

Mesolift enjeksiyonunda ise yoğun moleküllü aminoasitler, multivitamin, hyaluronik asit içerikli mikroenjeksiyonlarla el sıründaki cildin nemi artırılarak kırışıklıklar giderilir.

El sırında doku kayıpları yağ erimeleri mevcutsa derin çökükler ve oluklar oluşmuşsa yılda bir uygulanabilecek dolgu enjeksiyonlanyla şahane sonuçlar elde edilebilir.

Dolgu enjeksiyonu el kemikleri arasındaki oluklara eşit miktarlarda yayılarak el sırtına cilt altına uygulanmak suretiyle enjekte edilir. Ardından masajla dolgu maddesinin homojen dağılımı sağlanır. Böylelikle el sırtındaki kaybedilen doku yerine konur.

El sırtına yağ enjeksiyonu: Vücudun başka bölgelerinden lokal anesteziyle ince iğnelerle alman yağ, küçük küçük parçalar halinde yine lokal anestezi altında eldeki bölgelere enjekte ediliyor. Yağ greftiyle konulan yağ dokusu yüzde altmış-altmış beş kalıcı oluyor.

Ellerinizi olması gerekenden daha iri ve yağlı buluyorsanız, aşağıdaki yöntemler işinize yarayacaktır.

Tombul eller için; Mikro kanuller ve lazer liposuction yöntemiyle fazla olan yağ dokuları alınır ve günlük periyodlarla el sırtı dokusunun düzgün olması prensibiyle el masajı uygulanır.

El sırtında koyu mavi damarlanmalar, damar yumakları: Skleroterapi denilen varis tedavisinin ellerde uygulanması da söz konusu. Böylelikle varisleşmiş damarlar tedavi edilerek koyu ve kabarık görüntü rahatlatılıyor.

El estetiğinde yaş sının olmadığı gibi 18 yaşını tamamlamış olmak yetiyor.

Lazer tedavilerini yılda bir kere tamamlamak yeterli.

Dolgu enjeksiyonu yaklaşık bir yıl kalıcı olur.

Yağ enjeksiyonunun ise bir buçuk yıl sürmekte ve hatta öncü yağ hücreleri aynştınlarak yapılan yağ enjeksiyonlarında bir kısmı kalıcı olabilmekte.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.