Anasayfa / Diyet / Bölgesel zayıflama sadece diyetle olur mu?

Bölgesel zayıflama sadece diyetle olur mu?“Bölgesel zayıflama sadece diyetle olur mu?”

Bölgesel zayıflamaHer gün yeni bir diyet sistemi ortaya atılıyor, her gün yeni bir mucize diyetle tanışıyoruz. Çoğu zaman bu diyetler “göbek eriten”, “kalça eriten” diyetler şeklinde sunuluyor. Öncelikle size şunu söylemek isterim: Bir diyeti yaparak veya bir ürünü kullanarak, belli bir bölgeden daha fazla kilo verilmesi diye bir şey söz konusu olamaz! Bölgesel zayıflamanın en iyi yolu doğru beslenmek ve o bölgeye göre egzersiz yapmaktır.

Ayrıca bölgesel kilo fazlalığı olan kişiler, kilo vermeyle doğru orantılı bir şekilde bölgesel fazlalıklarından kurtulamayabilirler. Örneğin basen fazlalığı olan bir kişi kilosunun yüzde 10’unu verdiğinde basenlerinde hemen yüzde 10’luk bir küçülme olmayabilir. Ya da kişi bütün kilolarından kurtulsa bile bölgesel fazlalığı olan yerler göreceli daha kalın görünür.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Bölgesel zayıflamada egzersiz çok önemlidir. Aktif egzersizler ve direnç egzersizlerinin bir arada uygulanması gerekir. Bir spor hocasının kişiye özel hazırlayacağı egzersizler çok etkili olur. Ama genel prensip olarak 15 dakikalık hafif bir ısınmanın ardından sorunlu bölgeye göre hareketler yapılır, hareketlerin bitmesinin arkasından da en az 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş veya bisiklet çevirmek gibi kardiyo egzersizi yapılabilir. Bu şekilde sorunlu bölgedeki yağların yanması da kolaylaşır.

Örneğin bel çevresinde sorun varsa; 15 dakika tempolu yürüyüş, arkasından 3 defa 30 kez kısa mekik ve 3 defa 30 kez alt karın hareketi yapılır ve hareketler bitince tekrar 30 dakika tempolu bir yürüyüş gerçekleştirilir. Bölgesel fazlalıklardan kurtulmak için dengeli ve az yemek, beraberinde hareketi artırmak gerekiyor. Özellikle bölgeye göre yapılacak direnç egzersizleri burada çok önem kazanıyor. Kollar için küçük ağırlıklarla sık tekrarlı bir egzersiz yapılabilir. Göbek için kısa mekik ve alt karın hareketleri, bacak ve basen için bisiklet en güzel egzersizlerdir. Tüm vücuda etkili en güzel egzersiz ise yüzmedir. Hem aktif bir egzersizdir, hem suya karşı yapıldığı için direnç egzersizidir, hem de tüm kasları ayrı ayrı çok güzel esnettiği ve gerdiği için pilates etkisi vardır. Kollardan bacağa, basene, göbeğe, hatta gıdığa bile etkili bir egzersizdir yüzme.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*