Anasayfa / Beslenme / Bölgesel yağlanmayı artıran iki besin maddesi

Bölgesel yağlanmayı artıran iki besin maddesiBölgesel yağlanmayı artıran iki besin maddesi

İnsan yağ yiyerek yağlarından kurtulamaz! Dünyadaki en yüksek kalorili yiyecekler yağlı yiyeceklerdir. Fark etmeden tükettiğimiz yağlı yiyeceklere karşı dikkatli olmalıyız. Hangi yiyeceğin yağlı olduğunu anlamanın çok basit bir yolu var: Genel olarak yumuşak yiyecekler, ağızda dağılan yiyecekler ve elde yağ bırakan yiyecekler yağlıdır! Örneğin açmalar, poğaçalar, kruvasanlar, çerezler, cipsler, kurabiyeler…

gobek-eritmeye-yardimci-yiyecekler

ikinci en önemli grup ise karbonhidratlardır. Her ne kadar vücudun temel enerjisini karbonhidratlar verse de, gereğinden fazla tüketilirlerse yağ hücrelerimizi şişirmede üstlerine yoktur. Pilav, makarna, börek, ekmek, çorba, pasta, patates, mısır, tatlı ve meyveler en çok tükettiğimiz karbonhidrat kaynaklarıdır. Geleneksel yeme şeklimiz göz önüne alındığında ne kadar karbonhidratlı yediğimizin farkına varabiliriz. Örneğin çorba, patatesli tavuk, pilav ve ekmek beraber yenir. Bu yüzden yemekteki karbonhidrat miktarını azaltıp yoğurt, et, sebze, salata ve su ile yiyecek çeşitliliği yapmak daha iyi olur.

Ah şu iştah olmasa!..

Kilo artışı sadece fazla iştahla ilgili olabilir mi?

Birçoğumuz belirli dönemlerde iştahla ilgili problemler yaşamışızdır. Bazen hiçbir hormonal veya metabolik dengesizlik olmadan da iştah açık olabilir. Kadınlar için âdet dönemleri iştah patlamasının yaşandığı büyük risk dönemleridir. Bazılarımız için stres arttığında iştah artışı da kaçınılmaz olur. Bazılarımız içinse yemek bir zevktir ve günlük hayatımızın önemli bir kısmını oluşturur.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


iştah bir yiyeceğin zevkle, istenerek ve arzulanarak yenmesi durumudur. Bir insanın hangi yiyeceklere karşı istek duyacağı öğrenilmiş bir davranıştır aslında. Milletlerden coğrafi bölgelere kadar farklılıklar gösterir. Yani bir Amerikalı için en güzel yemek, soslu, kocaman bir biftek ve kızarmış patates iken, bir Japon için tütsülenmiş balık ve haşlanmış pirinç en iştah açan yiyeceklerdir. Mesela ülkemizde güneydoğuda et ve bulgur ağırlıklı bir beslenme tercih edilirken, Ege bölgesinde yaşayanlar için en tercih edilen yiyecekler sebze ve balıktır.

İştah beynimizdeki hipotalamus denilen bölgeden kontrol edilir. Burada açlık ve tokluk merkezleri vardır. Enerjimiz düştüğünde açlık merkezimiz devreye girer, iştahımız açılır, yemek hayali kurarız ve yeriz. Yemek yiyip doyunca beyindeki tokluk merkezi devreye girer ve yemeyi sonlandırırız. Dolayısıyla iştahımız kapanır.

Bazen duygu durumumuzun da bu merkezler üzerine etkisi vardır. Bazı insanlar üzülünce iştahlarının açıldığından ve çok yediklerinden yakınırlar. Bazıları ise üzüntüyle iştahlarının kesildiğinden ve yemek yiyemediklerinden yakınırlar. Aslında sadece insanların değil, bütün canlıların üzüntüye, sıkıntıya verdiği ilk tepki iştahının kesilmesidir. Önceleri sıkıntı ile yemek yeme ihtiyacı azalır. Ancak kişi yine de bir şeyler yer ve mutlu olduğunu fark ederse sıkıntı karşısında yemeye başlar ve kilo alımı kaçınılmaz olur.

Bazı yiyeceklerin de iştah üzerine etkileri vardır. Özellikle şeker oranı yüksek yiyecekler vücutta insülin hormonunu artırdıkları için iştahı açar. Şekerlemeler, tatlılar, muz, incir, karpuz, beyaz un, pirinç gibi yiyecekler buna en iyi örneklerdir. Bununla birlikte çok baharatlı yiyecekler, turşular, tuzlu yiyecekler ve alkol de iştah açar.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*