Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Bölgesel yağlanma neden oluşuyor?

Bölgesel yağlanma neden oluşuyor?Bölgesel yağlanma neden oluşuyor?

Yağ hücresi insan vücudu için çok önemlidir. Tıpkı akciğerlerimiz, kalbimiz, beynimiz kadar önemlidir. Vücudumuzda özellikle A, D, E ve K gibi vitaminlerin depo yeridir. Vücut ısısını sağlar, dışarıdan gelen darbeleri çekerek kemik kırılmalarını önler. Bazı hormonların sentez yeridir. O nedenle bir insanın vücudunda sıfır yağ olması yaşamla bağdaşmaz. Vücutta mutlaka yağ dokusu olmalıdır. Ama bu oran kadınlarda vücut ağırlığının yüzde 30’undan, erkeklerde yüzde 25’inden fazla olursa başta kalp-damar hastalıkları olmak üzere şeker hastalığı, eklem hastalıkları ve birçok kanser türüne neden olabilir.

Bölgesel yağlanma

Yağ hücreleri bütün vücuda dağılır. Ancak bazı bölgeleri daha çok sever. Yağ hücrelerinin vücutta dağılımı genetik eğilimle belirlenir.

Genel olarak iki tür bölgesel yağlanmadan bahsedebiliriz:

1 – Bel çevresindeki yağlanma

2- Basen bölgesindeki yağlanmaSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Bel çevresindeki yağlanma sağlık açısından daha riskli bir yağlanmadır. Çünkü buradaki yağ hücreleri daha büyüktür ve iç organlara daha yakındır. O nedenle bel çevresi kalırı olanlar basen çevresi kalın olanlara göre metabolik açıdan daha büyük risk altındadır.

Bununla birlikte bazen ense ve üst gövdede de yağlanma olabiliyor.

Bölgesel yağlanmada genetiğin yanı sıra hormonal düzensizliğin de büyük rolü vardır.

Bel çevresi kalın olanlarda İNSÜLİN HORMONU yüksekliği vardır. İnsülin, bizim pankreasımızdan salgılanan ve yediğimiz yiyeceklerle vücudumuza giren şekeri hücre içine sokarak kullanılmasını sağlayan hormondur. Ancak bel çevresi kalınlaşmaya başladığı zaman insülin hormonu şekeri hücre içine koymakta zorlanır ve vücut insülini yükseltmeye başlar. Bu durumda iştah çok açılır ve yağlanma da daha fazla olur. Yani şeker hastalığının da ayak sesleri duyulmaya başlar.

Basen çevresi geniş olanlarda ÖSTROJEN dengesizliği vardır. Östrojen büyük ölçüde yumurtalıklardan, az miktarda da yağ hücrelerinden salgılanan kadınlık hormonudur. Bu duruma âdet düzensizliği eşlik edebilir.

Ense ve üst gövde şişmanlığındaki sorumlu hormon ise böbreküstü bezlerinden salgılanan KORTİZOL hormonudur. Bu duruma yüzde yuvarlaklaşma ve kırmızılaşma, gövdede menekşe rengi çatlaklar ve tansiyon yüksekliği eşlik eder.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.