Biyoteknoloji ve onkolojide yerli üretim

Sağlık Haberleri


Roche, katma değeri yüksek biyoteknoloji ve özellikle onkoloji ürünlerinin Türkiye’de üretimininin, ihracat açısından son derece önemli bir adım olacağına inanıyor. Roche İlaç Türkiye Genel Müdürü Adriano Treve, şirketin hedeflerini ve sağlığın geleceğini anlattı.

TÜRKİYE’NİN 2023 stratejilerini göz önünde bulundurduğumuzda, uluslararası ilaç şirketi Roche’un içinde bulunduğu ilaç ve biyoteknoloji endüstrileri, yerel üretim açısından en çok önem taşıyan sektörler arasında yer alıyor. 2013’te Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda 2014-2018 dönemini kapsayan 10. Kalkınma Planı hazırlandı. Bu plandaki 25 programdan birisi olan “Sağlık Endüstrilerinde Yapısal Dönüşüm Programı” da yüksek katma değerli ürün üretebilen, küresel pazarlara ürün ve hizmet sunabilen ve yurt içi ilaç ve tıbbi cihaz ihtiyacının daha büyük bir kısmını karşılayabilen bir üretim yapısına geçilmesini amaçlıyor. Roche İlaç Türkiye Genel Müdürü Adriano Treve, “Biz de Roche olarak, katma değeri yüksek biyoteknoloji ve özellikle onkoloji ürünlerinin Türkiye’de üretiminin, ülke ekonomisinin gelişmesi ve içinde bulunduğumuz bölge coğrafyasına yapılacak ihracatı artırması açısından son derece önemli bir adım olacağına inanıyoruz.

Bu bağlamda ortaya konan 2023 hedeflerini memnuniyetle takip ediyor, bu hedeflere katma değerde bulunabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuşuyor. Roche, ilaç Ar-Ge’sinde dünyanın önde gelenleri arasında. Firma bünyesinde, bir ilacı geliştirmek için 423 araştırmacı 7 milyon saatten fazla çalışıp 6.500’den fazla deney gerçekleştiriyor. Yapılan öngörülere göre giyilebilir teknolojiler ve mobil sağlık uygulamalarının yaygınlaşması hastalıkların önlenmesine, teşhisine ve tedavisine yönelik gerçek zamanlı veriler sağlayacak, evde sağlık hizmetleri alınması yaygınlaşacak ve kâğıtsız ortama geçilecek. Adriano Treve’nin ilacın geleceğine ilişkin öngörüleri ise şöyle: “İlaç sektörünün geleceği olarak görülen ve dünya ilaç pazarındaki yeri gün geçtikçe artan biyoteknolojik ilaçlara da yatırımın artacağını öngörüyoruz. Önümüzdeki dönemde dikkat çekecek bir başka konu da kişiye özel tedavi olacak. Kişiye özel tedavi, doğru zamanda doğru hasta grubu için doğru tedavinin sağlanması anlamına geliyor. Bu bağlamda teknolojik gelişmelerin hızlanmasıyla birlikte kanserle mücadelede yeni ve heyecan verici bir döneme girmiş bulunmaktayız.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Kanseri ele alış biçimimiz ve hastalıkla baş etme yöntemlerimiz hızla değişiyor. Araştırmacılar ve hekimler, kanseri ve her kanser hastasını ayrı ayrı ve çok daha detaylı bir şekilde anlamaya başlıyor. Hastaların genetik ve diğer biyolojik farklılıklarına ait bilgiler ortaya çıkarıldıkça, ilaçlar giderek özel hasta gruplarına daha fazla uyarlanabilir hale geliyor. Bu ilerlemeler kanser tedavisinde kişiye özel yaklaşımı çok daha mümkün kılıyor.”

Adriano Treve, son zamanlarda sıkça konuşulan yapay zekanın ve buna paralel olarak büyük verinin (big data) de Türkiye’deki sağlık uygulamalarında yaygınlaşmaya başladığını gördüklerini belirtiyor. Treve’ye göre bu teknolojiler sayesinde doktorlar her geçen gün geometrik hızda büyüyen medikal bilgi havuzunu, yapay zeka ve biyoenformatik gibi araçlar ile süzerek tedaviyle ilgili kritik kararlan daha hızlı ve güvenli bir şekilde alabilecekler. Treve, “Bunun en önemli örneklerinden birisi olarak, DNA diziliminin açılması yöntemi ile genetik değişikliklerin belirlenmesini ve bu sayede tıp dünyasının kanser tedavisinde yeni açılımlar yapabilmesini örnek gösterebiliriz” diyor. Sağlık alanında kullanılmaya başlanan bir diğer dijital teknoloji de 3D yazıcılar. Treve, nesnelerin interneti ve giyilebilir teknolojiler gibi dijital araçların da, biyolojik verilerin uzaktan izlenmesine, ilaç aliminin takibine ve uzaktan hasta takibine imkan sağladığını anlatıyor. Kronik hastalıkları olan hastalar bu teknolojiler ile uyumlu uygulamaları akıllı telefonlarına indirerek hastalıklarını kendileri takip edebiliyorlar.
1 thought on “Biyoteknoloji ve onkolojide yerli üretim

  1. Değerli bilgilerinden dolayı Roche İlaç Türkiye Genel Müdürü Adriano Treve’le teşekkür ederim. Sağlık konusunda insanlarımız çok çekingen davranıyor, derdini rahatlıkla anlatamıyor, veya zamanında doktora başvurmuyor. Oysa ki her hastalıkta en önemli şey erken teşhis ve bilgilendirme. Bu bakımdan Roche firmasını tebrik ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.