Anasayfa / Şifalı Bitkiler - Bitkisel Sağlık / Bitkileri Toplama ve Saklama

Bitkileri Toplama ve SaklamaBİTKİLERİ TOPLAMA VE SAKLAMA ŞEKİLLERİ

Şifalı bitkilerin yapraklarından ne kadar koparırsak, onların şifacı güçlerini o kadar artırmış oluruz. Bu, bitki bilim açısından oldukça mantıklı bir yaklaşımdır. Çünkü bitkilerin kimyasal bileşikleri onların savunma mekanizmalarının bir bölümünü oluşturur. Bitkinin yaprağını kopardığımızda, bitki buna saldırıya uğramış gibi cevap verir ve kendisini koruyacak olan şeyleri daha fazla salgılar. Araştırmalar, enfeksiyon kapmış, böcek istilasına uğramış ya da yaprakları koparılmış olan bitkilerde, bizim ilaç olarak kullandığımız birtakım kimyasalların düzeyinin yükseldiğini görmüştür.

Bitkileri Toplamak İçin En Uygun Zaman

Her ne kadar bazı herbalistler, şifalı bitkilerin toplanması için en uygun zamanın üzerlerinde hâlâ çiy damlalarının bulunduğu sabahın erken saatleri olduğunu iddia ediyorlarsa da, bu her zaman doğru değildir. Bitkileri, yaprakları canlılıklarını kaybetmeden önce toplamak çok daha uygundur. Kökler için en uygun toplama dönemi ilkbahar ya da sonbahardır. Özellikle aradığınız bileşikler taze kabuklarda bulunuyorsa, ilkbaharda toplanabilir. Eğer yeme amacıyla tohum topluyorsanız, bunları kuruyup sertleşmeden önce toplamanız gerekir. Hemen kullanmak için değil de ertesi sene tohumluk olarak kullanmak için toplayacaksanız, iyice kuruyuncaya kadar beklemeniz gerekir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Saklama Koşulları

Bitkileri ileride bir gün kullanmak üzere saklamak istiyorsanız, bunun en ucuz yolu o bitkiyi kurutmaktır. Bitkiler kuru havada, özellikle de doğrudan güneş ışığı görüyorlarsa, son derece süratli bir şekilde kururlar. Nemli, özellikle de sisli havalarda bitkilerin nemini yok etmek için fırınlamanız gerekir. Kuruyan bitkileri bir kese kâğıdında ya da bir torbanın içinde saklayabilirsiniz. Kapaklı bir cam kavanoz da aynı işi görür. Isı, ışık ve oksijen, bitkilerin etki gücünün en büyük düşmanlarıdır. Bu yüzden bitkilerinizi kiler, mahzen ya da dolap gibi her türlü ısı ve ışık kaynağından uzak, serin ve karanlık yerlerde saklayın. Sakladığınız bitkilerin bulunduğu ortamdaki oksijeni en aza indirmek için, bitkileri içinde sakladığınız kabı mümkün olduğunca tıka basa doldurun ve içinden kullandıkça daha küçük kaplara aktararak sürekli sıkışık kalmalarını sağlayın.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*