Anasayfa / Beslenme / Beslenme ve Vitamin İçin Tavsiyeler

Beslenme ve Vitamin İçin TavsiyelerCildinizi koruyun

Haziran ayının gelişiyle yaz sıcakları da kendini göstermeye başladı. Güneş koruyucu kremleri güneşe çıkmadan yarım saat önce sürmeyi gün içinde tekrarlamayı ihmal etmeyin. Şapka ve güneş gözlüğü vazgeçilmez aksesuarlarınız olmalı. Bol bol su içerek cildinizi nemlendirmeyi de unutmayın.

KADINLAR UMUTLU

Türkiye’deki Gençlerin iyi Olma Hali Raporu’nun sonuçlan açıklandı. “Ev Genci” kavramının ortaya çıktığı rapora göre genç kadınların yüzde 53’ü bu kategoride yer alıyor. Ayrıca gençler, siyasete katılımı yalnızca oy kullanmak olarak görüyor. Gençlerin yüzde 70’i iş bulmanın güç olduğunu düşünürken, yüzde 30’unun maddi geliri 600 liranın altında. Öte yandan, rapora göre gençlerin kültürel tüketim olarak yalnızca sinemaya gitmeyi tercih ettiği görülüyor. Araştırmayı, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır ve Bilgi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Emre Erdoğan açıkladı. Genç erkeklerin yüzde 69’u yaşamlarından memnunken genç kadınların memnuniyet oranı yüzde 72 ve gelecekten umutlu olduğunu belirten genç kadınların oranı yüzde 68 iken genç erkeklerin oranı yüzde 65 olarak görüldü.

Aşırı temızlik alerjiyi tetikliyor

Cildimiz bizi dış etkenlerden koruyor. Peki ama biz ona nasıl bakıyoruz? Acıbadem Kayseri Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayşe Gökçe Tümtürk, önemli uyarılarda bulundu: “Alerji ürtiker ile başlıyor. Kimyasalların artması, aşırı su ve temizlik alışkanlıkları da cildin kendisine ait doğal koruma ve nemlendirici mekanizmalarının bozulmasına neden oluyor. Bu durum, alerjik hastalıkların hem artmasına yol açıyor, hem de tedavisini zorlaştırıyor.”

Türkiye nüfusunun yüzde 30’unun obez olduğunu belirten Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Yunus Yavuz; “Türkiye’de yaklaşık 20 milyon obezite hastası bulunuyor. Hastalık boyutunda olan obezler ise toplumun yüzde 5’lik kesimini oluşturuyor” diyor.

Şeker yerine Monk meyvesi

Çin’in güney bölümlerinde yetiştirilen küçük bir subtropikal kavun olan Monk meyvesinin suyu, diğer meyve sularına göre 20 kat daha tatlı olduğundan, eşsiz ve doğal düşük kalorili bir tatlandırıcı olmaya aday. I fincan yoğurtta 1/2 çay kaşığı Monk meyve suyu 5 tatlı kaşığı şekere denk geliyor. Dolayısıyla bu tatlı meyve, tatlandırıcılardan alınan kalorileri büyük ölçüde azaltıyor. Ülkemizde de Monk meyvesi bazı aktarlarda satılıyor.

İSTER SICAK İSTER SOĞUK

A Vitamini, lif ve potasyumdan zengin bir sebze olan kabak, sıcak ya da soğuk tüketebileceğiniz önemli bir besin. İçeriğindeki A Vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, vücut direncini artırıyor. Su oranı yüksek olduğu için kalori değeri de düşük.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


100-200 mkg

Kanında diisük selenyum düzeyi saptanan Ilashimoto tiroidi hastalarının günde 100-200 nıikrogram selenyum aldığı takdirde hastalığın ilerlemesini yavaşlatabileceği düşünülüyor.

Tek Başına Yetmez

Suyun sağlıklı beslenmede çok önemli bir payı var. Su içmekte zorlananlara limonlu su içebileceklerini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Tamamlayıcı Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Kilo vermek için beslenme ve spor çok önemli ancak limonlu su tek başına zayıflatmaz. C Vitamini içeriği yüksek olan limonun ancak egzersiz ve sağlıklı diyet yapan kişilerde zayıflamaya yardımcı olduğu bazı çalışmalarda görülmüştür” dedi.

Potasyum kaynağı

Enginar, yüksek tansiyona karşı vücudumuzu güçlendiriyor. Enginarın yapısında bulunan potasyum minerali vücutta bulunan sodyum-potasyum dengesinde etkili olup, tansiyonun normal seviyelere gelmesine etki ediyor.

TANSİYONUNUZU DENGELEYİN

Yüksek kan basıncı olarak da bilinen hipertansiyon, ülkemizdeki her 100 kişinin 30’unda görülüyor. Bu sorun; koroner kalp ve böbrek hastalıkları, damar sertliği ve görme bozukluğuna neden oluyor. En önemli tetikleyicilerinden biri tuz olan bu rahatsızlıktan korunmak için, başta tansiyon hastaları olmak üzere herkesin tuzdan kaçınması gerekiyor. İşlenmiş et, şarküteri ürünleri, sakatatlar, salamura, konserve gıdalar ile kuru yemişlerden uzak durmak önem taşıyor.

SIVI TÜKETİMİNE DİKKAT!

Güneşin altında uzun süre kalmak; güneş çarpması, gıda zehirlenmesi ve sıvı kaybının neden olduğu rahatsızlıkların ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Güneş çarpmalarının yanında özellikle gıda zehirlenmeleri ve sıvı kaybına bağlı dehidratasyon görülme riski de yükseliyor. Yaz aylarında ofiste, sokakta veya tatilde vakit geçirenlerin ise yeme-içme düzenine dikkat etmesi, bu sayede sıcaktan korunulması gerekiyor. Diyetisyen Emre Uzun, kışın 8-10 bardak olan su tüketiminin yaz aylarında 10-12 bardağa çıkması gerektiğini, eğer dışarıda geçirilen süre fazlaysa bu miktarın 3 litreyi bulabileceğini söylüyor.

Çilek

Kırmızı rengi, mis kokusu ve lezzetiyle yazın müjdecisi olan çilek, birçok faydası olan süper besinler kategorisinde yer alıyor. 100 gramı sadece 32 kalori olan çilek; 7,7 gram karbonhidrat, 4,1 gram da şeker içeriyor. Bu sayede abartmamak kaydıyla diyabetikler tarafından da rahatça tüketilebiliyor. Portakaldan daha fazla C Vitamini içeren bu meyvenin ortalama bir bardağı, yetişkinlerin günlük C Vitamini ihtiyacının yüzde I3’ünü karşılamaya yetiyor. Antioksidan ve polifenoller bakımından zengin olan çilek, cildin onarımını sağlayarak, özellikle güneşten hasar gören hücreleri yenilemeye yardımcı oluyor. Öte yandan içerdiği malik asit, diş minelerinin beyazlamasına destek veriyor. Çileğin, kalp sağlığı için de çok faydalı olduğu belirtiliyor.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.