Anasayfa / Beslenme / Beslenme raporu mayıs 2017

Beslenme raporu mayıs 2017YOĞUNLUK ŞEKER İSTEĞİNİ ARTIRIYOR

Ofiste işler birikip, yoğunluk arttığında canınız tatlı bir şeyler yemek istiyor mu? Araştırmalar bunun nedenini, beynin temel yakıtının glikoz olmasına bağlıyor. Öte yandan şekerden zengin yiyeceklerin rutin tüketilmesi vücutta yağlanmaya yol açıyor. Gelin siz, bilgisayar başında çalışırken bir anda ortaya çıkan tatlı yeme isteğinizi çiğ sebze, meyve ve sütle yani bol lif ve kalsiyumla gidermeye çalışın.

Egzersız sonrası içilen 500 ml süt, kaybedilen mineraller ile vücuttaki su kaybının geri kazanılması açısından önem taşıyor.

TUZ YERİNİ BAHARAT KULLANIN

Doğru oranda tüketildiği takdirde hücreler arası sıvı dengesi, kasların kasılması ve sinir iletilerinin transferini sağlayan tuzun fazlası ise sağlığa zarar veriyor. Sodyuma duyarlı kişilerde, fazla tüketime bağlı olarak kan basıncı yükseliyor. Yüksek kan basıncı veya hipertansiyon ise kalp, böbrek hastalıkları ve felç için temel risk faktörü oluyor. Ayrıca aşırı tuz tüketimi, idrarla kalsiyum atımını artırıyor. Bu da kemik erimesi ve kemiklerin kırılma riskim beraberinde getiriyor. Memorial Ataşehir Hastanesi’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, tuz alimim azaltmak için ot-baharat karışımları, limon ve limon sularının kullanılabileceğini belirterek, şu uyarıda bulunuyor: “Ancak hazır bazı ot-baharat karışımlarında yüksek oranda tuz ve sodyum bir arada bulunabiliyor. Bu nedenle paketli ürünlerin etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirmek gerekiyor.”

KAHVE

2000’li yıllarla birlikte ülkemizde kahveye olan ilgi bir hayli arttı.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Geleneksel damak tadımız Türk kahvesine alışık olsa da özellikle büyük şehirlerde sayıları günden güne artan zincir ve butik kahve dükkanları farklı lezzetleri müşterileriyle buluşturuyor. Fazlası zararlı olsa da kahve içmek hiç de düşünüldüğü kadar kötü bir alışkanlık değil. Yapılan araştırmalar da bu düşünceyi destekler nitelikte sonuçlar ortaya koyuyor. Örneğin, hiçbir besin kahve kadar çok antioksidan içermiyor. Elbette meyve ve sebzelerde de bol miktarda var ama insan vücudu en çok antioksidanı kahveden alıyor. National Health Institute tarafından yapılan bir çalışma ise günde dört bardak ya da daha çok kahve içenlerin, hiç içmeyenlere oranla yüzde 10 daha az depresyona girdiğini gösteriyor. Araştırmayı yürüten ekipten Dr. Honglei Chen ise kahvenin mutluluk vermesinin nedenini içindeki güvenilir antioksidanlara bağlıyor.

BEYNİ GÜÇLENDİRİYOR

Sınav dönemleri nde sağlıklı beslenmek, konsantrasyonu artırıyor. Dyt. Merve Yüksek, sınava gireceklere B grubu vitaminleri ve Omega-3 yağ asitlerinden zengin bir beslenme öneriyor. Zengin Omega-3 kaynağı balık, hafızayı güçlendiriyor, bilişsel fonksiyonları artırıyor.

GİNSENG ÇAYI

Bahar yorgunluğu sizi ele etkiledi mi? Hemen suyu kaynatın ve Asya mutfağının vazgeçilmezi ginseng çayını demleyin.

Afrodizyak etkisi olan ginseng yorgunluğa karşı birebir.

KÜÇÜK, MASUM KAÇAMAK

En sevilen kaçamaklardan olan çikolatayla ilgili bir araştırma, özellikle bitter çikolatanın sağlık üzerine olumlu etkilerini ortaya koydu. Araştırmacılar, 1139 gönüllü üzerinde yapılan 19 çalışmayı inceledi ve flavanoid zengini kakao yiyenlerin kandaki yağ seviyesinde, insülin direncinde ve iltihaplanma düzeyinde azalma saptadı. Ayrıca kalp sağlığı, diyabet ve inme açısından risk faktörlerinin düştüğü gözlendi.

DOST BAKTERİ

Bağırsak florasını sağlığına kavuşturmak için en büyük destekçiniz probiyotikler. Ev yapımı yoğurt, turşu, peynir ve kefir yeterli miktarda alındığında bağırsak florasını dengeleyerek, enfeksiyon sonucu kaybedilen dost bakterilerin sayısını artırarak sağlığınızı olumlu yönde etkiliyor.

Kahvaltınızı zencefilleyin

Antioksidan deposu zencefili güne enerjik başlamak için de kullanabilirsiniz. Yapılan bir çalışmada 40 yaşlarında olan kadınların iki ay boyunca her gün zencefil tükettiklerinde hafızalarının güçlendiği ve daha enerjik oldukları gözlemlendi. Sabahlan hazırladığınız yulaflı veya chialı pudinginize zencefil rendeleyerek zindeliği yakalayabilirsiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.