Anasayfa / Beslenme / Beslenme bilgileri

Beslenme bilgileriDemir için pekmez, selenyum için ton balığı

Bağışıklık sistemini güçlendirmek grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı önlem almaya yardımcı oluyor. Söz konusu çocuklar olunca buna daha çok önem gösteriliyor. Uzman Diyetisyen Duygu Çetin, çocukların ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri doğal yoldan almasının önemine değinerek, “Balık içerdiği Omega-3 ile bağışıklığı destekliyor. Yoğurt, kefir gibi mayalı ürünler ise içerdikleri probiyotikler ve prebiyotiklerle bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Mantar, dana ve kuzu ciğeri, karides, somon ve ton balığının selenyum; et, pekmez, ciğer, yumurta, kuru üzüm, bakliyat ve bazı yeşü sebzelerin de güçlü bir demir kaynağı olduğunun unutulmaması gerekiyor. Elbette mevsiminde üretilen taze sebze ve meyve tüketimi de önem taşıyor” diyor.

beslenme

Kalbe dost tarifler!

Kalp sağlığı konusunda farkındalık yaratmak isteyen Türk Kardiyoloji Derneği, sağlıklı yaşam ve kalp dostu beslenme ile kalp-damar hastalıklarını engellemenin mümkün olduğuna dikkat çekiyor. Bu düşünceyle, dernek üyelerinin bilimsel katkısı ile yemek blogü yazarı Nilgün Bodur ve Diyetisyen Prof. Dr. Murat Baş tarafından hazırlanan “Kalp Dostu Yemek Tarifleri” adlı kitap, kalbinidinlesen.com adresinde ücretsiz yayınlanıyor.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Ayın güzeli salep

Havalar soğuyunca akla gelen içeceklerden biri de salep!

Bu içecek, orkide çiçeğinin köklerinden elde edilen tozun süde kaynatılmasıyla yapılıyor. Uzmanlar, salep hazırlarken bir litre süte bir tadı kaşığı salebin yeterli geleceğini söylüyor.

Ama tek özelliği içimizi ısıtması değil elbette! Bronşit ve mide hazımsızlıklarının önlenmesinde öne çıkan bu içeceğin, zihni güçlendirici özelliği de bulunuyor. Kan şekerini dengeleyen salep, bağırsakların çalışmasını düzenleyerek, kabızlığın önlenmesine ve sindirimin rahatlamasına da yardımcı oluyor. Uzmanlar, sütle pişirilerek yapılan salebin bu sayede kalsiyum ile proteinin yararlı etkilerini de içerdiğini ve ara öğün olarak tercih edilebileceğini belirtiyor.

1 bardak (200 mİ) salep, yalnızca 188 kalori. Ayrıca; 27,8 gram karbonhidrat, 5,6 g protein, 1130 mg potasyum, 838 mg kalsiyum, 6 mg C Vitamini, 6 mg A Vitamini ve 0,2 mg demir içeriyor.

2 fincan!

Günde iki fincandan fazla kahve tüketmenin hem aşırı kafein alımma hem de kemik erimesine yol açtığını biliyor muydunuz?
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.