Bedenin TamiriGünlük enerjiyi üretecek besin miktarı, kişinin kendi yumruğu kadardır. Fakat zamanla yıpranan bu beden için ek enerji kaynakları da gerekebilmektedir. İnsan bedeni bir yandan büyürken ve bir yandan da sergilediği faaliyetlerden dolayı yıpranır, dökülür ve hücrelerde, dokularda yırtılmalar olur. Sağlıklı beslenen bir beden, biz hiç farkında olmadan, o yırtık ve yıkılmaları vaktinde tamir eder. Bunu da yediğimiz besinlerle yapar. Yani yapı taşlarımız olan hücrelerimiz, doğrudan yiyip içtiklerimizden her gün yeniden dokunur. Yırtılma ve yıpranmanın tamiri ise günlük ihtiyacın fazlası olarak alınan besinlerle karşılanır. Bu sebeple, besin maddesinin fazlasının kesin olarak büyüme meydana getirmesi gerekmez.

bedenSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Normal büyümenin tamamlanmasından sonra, hastalığın tedavisi yahut tamiratlar için tüketilen besinden geriye kalanlan, kilo olarak yine vücutta muhafaza altına almır ki bir gün gelip ihtiyaç duyulursa vücut, bu depodan ihtiyacı olam kullanabilsin, insanların standart olarak gündelik besinlerini karşıladıkları modern zamanlar öncesinde günlük besin alımında ciddi dalgalanmalar olduğu yahut kıtlık, yokluk gibi durumlar sık sık yaşandığı için bu depolanan besin stoklarının dönem dönem tüketilmesi söz konusu idi. Oysa günümüzde modern hayatm hareketsizliği içinde bu durum, bir kilo ve sağlık sorunu olarak tüm dünyayı etkileyen hususların başında gelmektedir.

Dolayısıyla kilo almak, bir büyüme faaliyeti değildir. Hele bu kilo artışı, büyümenin durduğu yaşlardan sonra oluşmaya başlarsa -ki çoğu kere öyle olur- vücut için yeni yükler yüklenmek anlamına gelir.

Bugün insanlığın yüzde 80’i, “beslenme” esaslı yiyip içmeyi terk ettiği; “haz” eksenli bir yiyip içme yöntemi edindiği için hasta durumda. Nüfusun büyük bir kısmı, olması gerektiğinden daha kilolu, bir kısmı da daha zayıf…
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*