Anasayfa / Çocuk Sağlığı / Bebekler iki dil arasındaki farklara duyarlı

Bebekler iki dil arasındaki farklara duyarlıKanada’daki İngiliz Kolombiyası Üniversitesi’nden Janet Werker ve Paris-Descartes Üniversitesi’nden Judit Gervain’in yaptığı araştırma, bebeklerin 7 aylık olduktan sonra, konuşmaya bile başlamadan önce, iki dil arasındaki farklara duyarlı olduklarını gösterdi.

Gervain, daha önceki araştırmalarda çok küçük çocukların kelimelerin önemini belirlemek için kelimelerin ne sıklıklıkla kullanıldığından yararlandığının görüldüğünü belirtti.

İngilizce’de ”the” artikeli ve ”with” (ile) kelimesinin diğer kelimelerden daha sık kullanıldığını, normalde çocukların dili ”sayarak” öğrendiğini vurgulayan bilimadamı, ancak iki dil konuşan bebeklerin bundan daha fazlasına ihtiyaç duyduklarını vurguladı.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Gervain, bu çocukların tek dil konuşan bebeklerin ihtiyaç duymadığı yeni stratejiler geliştirdiğini ifade etti.

Werker de, evde iki dil konuşuluyorsa endişe duyulmaması gerektiğine, çünkü bebeğin iki dili ayrı ayrı, şaşırtıcı biçimde öğrenebildiğine dikkati çekti.

Araştırmacılar, İngilizce ve Japonca gibi kelime diziminin farklı olduğu iki dilin konuşulduğu ortamda büyüyen çocukların, diller arasında ayrım yapabilmek için ton ve gelen cevapların süresinden yararlandığını vurguladı.

İngiliz ”Nature” dergisinde yayımlanan araştırma iki dil konuşma ve öğrenme konularının daha iyi anlaşılmasına ışık tutuyor.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.