Anasayfa / Bilgi / Bebeğinizi dünyaya hangi uzman getirecek?

Bebeğinizi dünyaya hangi uzman getirecek?Bebeğinizi dünyaya hangi uzman getirecek?
Doğum Doktorunuzu Seçerken…

İlk hamileliğiydi. Bir bebek sahibi olacağım öğrendiğinde iş arkadaşının önerdiği bir jinekologun kontrolüne girmişti. Ancak gebeliğinin takibini ve doğumunu yapacak kadın hastalıkları doğum uzmanı ile yıldızı daha ilk tanışmada hiç barışmamıştı.

Hamilelik süreci, anne karnındaki bebeğin gelişimi üzerine çok okuyan, sorgulayan, yabancı kaynakları da yakından takip eden bir anne adayıydı. “Gebeliğin ilk aylarında annenin saçım boyatması bebeğe zarar verir mi? Ne yapmalıyım?” şeklindeki sorusuna doktorunun verdiği yanıt onu hiç tatmin etmemişti. Jinekologunun “Tabii ki saç boyası yaptırabilirsin. Colalı içecekler, kahve tüketebilir, günde 6-7 bardağa kadar içebilirsin” şeklindeki sözlerini okuduklarıyla, duyduklarıyla bağdaştıramamıştı.

Beni aradığında 2,5 aylık hamileydi. Doktorunu değiştirmek istediğini belirtip, alternatif olarak önerilen iki doktor hakkındaki görüşlerimi sordu.

Söylediği isimlerden birinin çok iyi bir hekim olduğu belirttim. Ancak aynı zamanda oldukça ünlü, medyatik bir doktor olduğuna ve sağlıkta uzmanlık derneklerinde aktif görevleri bulunduğuna dikkat çektim.

“Hamile kadınlar doktorlarına hemen ulaşmak ister. İhtiyaç duyduğun her zaman doktoruna ulaşamayabilirsin. Çünkü çok yoğun bir uzman. Senin de yapını biliyorum. Sonra mutsuz olursun” diye uyardım. Ancak onun tercihi gene de söz konusu doktordan yana oldu.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Beni tekrar aradığında yaşadığı memnuniyetsizlik sesine yansımıştı. Doğumuna beş aydan az bir zaman kalmıştı. Hala kendinin ve karnındaki bebeğin sağlığını gözünü kırpmadan teslim edebileceği bir kadın hastalıkları doğum uzmanı bulamamasının sıkıntısını yaşıyordu.

“Haklı çıktın. Doktoruma ulaşmam o kadar zor oluyor ki! Gerçi ekibindeki hekimler ilgileniyorlar ama ben kontrole gittiğimde ya da acil bir sorun olduğunda kendi doktorumu karşımda görmek, telefonla aradığımda onun sesini duymak istiyorum” dedi ve ekledi:

“Araştırmalarım sonunda yeni bir doğum doktoru buldum, ona gideceğim. Umarım bu sefer mutlu olurum” dedi.

JİNEKOLOJİK MUAYENE TEDİRGİNLİĞİ

Bu örnekte olduğu gibi kadınlar için en önemli konulardan biri jinekologlarını seçebilmektir. Jinekolojik muayene sırasında yaşanılan tedirginlik nedeniyle çoğu kadın, doktorunda öncelikle güven duygusunu arar.

Dini, sosyal, geleneksel, ailevi, psikolojik çeşitli faktörlerin etkisiyle bazı kadınlar hemcinsleri jinekologları tercih eder. Bazı kadınlar ise tam tersine, erkek doktorun hastası olduğunda kendini daha güvende hisseder. Her ne kadar tıbbın, hekimlik bilgi ve becerisinin kadını erkeği olmasa da, herkes kendi yapısına, beklentilerine ve psikolojisine göre bir jinekoloji uzmanı arar.

Gebeliğinin takibini yapacak ve doğumu gerçekleştirecek doktorun seçimi ise kadınların en zorlandığı konuların başında gelir. Çünkü burada sadece kadının kendinin değil, bebeğinin de sağlığı söz konusudur.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.