Bebeğin Kalp Atışları Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Duyulur?

Çocuk Sağlığı


Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren 9 ay 10 günlük süre zarfında bebeğinizi tanımaya başlayacak, kendi vücudunuzda değişimler yaşayacak ve hem bebeğinizin hem de kendinizin ihtiyaçlarını hafta hafta takip edeceksiniz. “Kaçıncı haftadan sonra spor yapılabilir, kaçıncı haftadan sonra rahatlıkla seyahat edilebilir, kaçıncı haftada bebeğimde hangi gelişmeler olacak?” gibi sorulara en doğru cevabını bulabilmek için doğru bir hamilelik hesaplama işlemi yapmanız gerekecek. Bunun için ilkadimlarim.com web sitesinde yer alan “gebelik hesaplama” aracını kullanabilirsiniz. Yanılma payı da olsa tahmini olarak sonuç veren hamilelik haftası hesaplama yönteminden doğum yapacağınız tarihi ve kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Hamilelik dönemi içerisinde, en çok beklenen haftalardan biri de  bebeğin kalp atışlarının izlendiği haftalardır. Bebeğin kalp atışlarını duymak hem anne hem de baba adayları için oldukça heyecan yaşanan anlardır. Bebeğini karnında hisseden anne bebeğinin ilk kalp seslerinin atışını duyunca kendisini çok daha iyi hissedecektir çünkü o sesleri duymak bebeğin yaşam halinde olduğunun göstergesidir. Hamile olan tüm kadınlar mutlaka ki bebeğinin kalp atışlarını izlemek ve hareketlerini hissetmek ister.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Gebelik döneminde bebeğin kalp atışları farklı haftalarda izlenebilmekte. Bebeğin varlığını gösteren kalp atışları 5 ya da 6 haftadan itibaren kendini gösterecektir. Hamilelik dönemi içerisinde gerçekleştirilen hamilelik kontrol ve muayenelerinde bazı anne adaylarının 5 haftalık süreci içerisinde bebeğin kalp atışları duyulabilir. Hamilelik döneminin 5. haftasında bebeğin kalp atışlarının izlenmesi için, transvajinal ultrason yapılmasına ihtiyaç duyulur. Bu yöntem riskli hamileliklerde uygulanabilir.  Diğer taraftan birçok anne adayında, bu durum 6 haftalık hamilelik dönemi içerisinde gerçekleşmektedir. Bebeğin kalp atışları 6. haftadan itibaren renkli Doppler ultrason yardımı ile dinlenebilir.

10 ve 12 haftalar arasında bebeğin kalp atışları rahatça dinlenebilir. Bebeğin kalp atışlarının duyulmasının ardından, hamilelik dönemi boyunca kalp atışlarının da izlenmesi gerekmekte.

Hafta hafta gerçekleşecek değişikliklerde ilkadimlarim.com anne adaylarının yanında. Doğumdan önce ve doğumdan sonra ihtiyaç duyulabilecek faydalı bilgilere ilkadimlarim.com’dan ulaşılabilir. Anne adayları tüm hamilelik süreçlerini kolaylıkla takip edebilmek ve hamileliğin hangi ayında olunduğunu daha net anlayabilmek, hafta hafta gebelik hesaplama yapabilmek için ilkadimlarim.com  sitesini ziyaret edip gebelik hesaplama aracını kullanılabilirler.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.