Bal Bakterilerin Antibiyotik Direncini Zayıflatıyor

Bilgi


Bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanması giderek büyüyen bir sorun. Amerikan Kimya Topluluğunun 247. Ulusal Toplantısında sunulan bir araştırma, balın bu soruna çözüm olabileceğini ileri sürüyor.

balAraştırmacılardan Salva Regina Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Dr. Susan Meschwitz, bal enfeksiyonlarla savaşabildiği için bakterilerin direnç kazanmasının zorlaştığını belirtiyor. Bal içerdiği hidrojen peroksit, yüksek konsantrasyonda şeker ve polifenoller; ozmoza sebep olması ve asidik özellik göstermesi nedeniyle bakterileri öldürüyor. Örneğin şeker konsantrasyonunun yüksek olması nedeniyle meydana gelen ozmoz bakterilerin su kaybederek ölmesine sebep oluyor. Dr. Meschvvitz, balın bakteriler arası iletişimi bozarak vücuda zarar verme ihtimallerini azalttığını ve antibiyotiklere karşı daha savunmasız hale getirdiğini de söylüyor. Balın etkili bir besin olmasında içindeki antioksidan özelliğe sahip polifenollerin önemli rolü olduğu da ayrıca belirtiliyor.



Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Dr. Meschvvitz araştırmalarında standart testler kullanarak balın antioksidan özelliğini ölçtüklerini, E.coli, Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa bakterilerine karşı balın etkisini araştırdıklarını ve sonuç olarak balın antioksidan özelliğini ve bakterilere karşı etkili olduğunu tespit ettiklerini söylüyor.




Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.