Az bilinen ilginç bitkiler

Şifalı Bitkiler - Bitkisel Sağlık


Yeryüzünde her biri Allah’ın (c.c.) varlığını, gücünü gösteren ve her birinin çeşitli hikmetleri olan sayısız nimet vardır. Bazıları çok karşılaştığımız ve tükettiğimiz için sıradanlaşmıştır. Bazıları ise az görülmesi veya yaşadığımız coğrafyada bilinmemesi nedeniyle duyulduğunda veya görüldüğünde insanı şaşkına çevirir, hayretlere düşürür. Meselâ, ‘ekmek ağacı’, ‘süt ağacı’, ‘kaymak ve tereyağı ağacı’, ‘limonata ağacı’, ‘sabun fındığı’ tıpkı ‘hindistancevizi’ gibi şaşırtıcı ağaçlardandır. Bu ağaçlardan Hindistancevizini hemen herkes duymuş, görmüş hatta yemiştir. Peki ya adını hiç duymadıklarımız?

ilginç bitkiler

Ekmek ağacı

‘Bread fruit’ ya da ‘artocarpus incisa non seminifera’ adıyla anılan ‘ekmek ağacının, anavatanı, ‘pasifık adalarıdır. Diğer tropik bölgelerde de yaygın olarak dikilmektedir. Ancak Asya Sunda Adalarında daha yoğun olarak yetiştirilir. Meyveleri küre şeklindedir, genellikle çift olarak yetişir ve her birinin çapı 10-17,5 santimetre arasında, yani kavun iriliğindedir. Her birinin ağırlığı ise ortalama 1,5 kg.dır. Dış rengi sarı-yeşildir. Yıldız şeklindeki yapraklarının büyüklüğü 25-50 cm’yi bulur. Boyu, yöreye göre 20 metreye kadar uzayan bu bereketli ağaç, bütün yıl ürün verir. En verimsiz döneminde bile, 8 ay aralıksız meyve verir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Ekmek ağacının dalları yatay ve kabukları kurşunî renktedir. Gövdesinde açılan yaralardan, latekse benzer, ökse otunun sıvısı gibi bir sıvı akar. Üretilmesi, köklerinden yayılan filizler aracılığı ile yapılır ve her yıl bir metre büyüyebilir. Yetişmesi için tropik bir iklime ihtiyacı olan ekmek ağacı, özellikle kuvvetli toprakları sever.

Dutgiller familyasına dâhil Artocarpus cinsinin bir üyesi olan bu meyvenin eti açık sarı olup, içeriğinde yüzde 25 kadar nişasta vardır. Nişasta zengini meyvesi, bitkinin yetiştirildiği bölge insanlarının pek çoğu için başlıca gıda maddesidir. Ekmek ağacı meyvesinden, yöresel içki elde edildiği gibi, hem haşlanarak yenir, hem de meyvesi un haline getirilerek son derece besleyici doğal ekmek yapılır. Gövdesi ve kabukları da bereketli olan ağaç, sandal yapımında ve tekstil gibi alanlarda da kullanılır.414

Süt ağacı

‘Heya heya’, euphorbia trigona’ gibi isimlerle de anılan ‘süt ağacı’ 2160 çeşidi olan sütleğengillerden bir ısırgandır. Evde bile yetiştirilebilen süt ağacı, kaktüse neredeyse ayırt edilemeyecek kadar çok benzer. Bu yüzden de kaktüslerle hiçbir alâkası olmamasına rağmen kaktüs sanılır. Dalları üçgen olduğu için ‘trigona denilir. Bir yerine hafif bir çizik atsanız, oradan bembeyaz süt gibi bir sıvı çıkar. Bu özellik kaktüsgiller-de hiç yoktur. Çöl kaktüsleri, dondurucu soğuğa karşı müthiş derecede dayanıklı olduğu halde, süt ağacı kış soğuğuna dayanamaz. Bu bitkiden, hayvan sütünden daha şifalı bir süt elde edilir. Hindistan cevizi de süt elde edilen bir başka ağaçtır.

Limonata ağacı

‘Limonata ağacı’ ya da ‘sârendübâ’ adı verilen ağaç, şubat ayında çiçek açan, halis limonata tadında meyveleri olan bir bitkidir. Bu bitkiden de, hayvan sütünden daha lezzetli ve beyaz bir süt çıkarılır.415

Kaymak ağacı

‘Tereyağı ve kaymak ağacı’ ya da ‘kışde’, Amerika ve Hindistan’da yetişen bir ağaçtır. Meyvelerinin içi, tat ve kıvamca âdeta tereyağı ve kaymak gibidir. Üstelik bu meyveler sıcak ülkelerde bile aylarca, rengi ve tadı bozulmadan saklanabilir.
2 thoughts on “Az bilinen ilginç bitkiler

 1. selamlar.
  eski ismi şenteküra
  bu ismi internette arattığımda
  sarğina, arsaf, yara bitkisi ve marangozlar bitkisi adları çıkıyor. bilimsel adı da ground pine’ymiş…
  bu isimlerden yara bitkisi olanı internetten araştırdığımda ise civanperçemi bitkisi çıkıyor karşıma
  bulduğum doğru mu diye bi nevi sağlamasını yapmak için bilimsel adı olan “ground pine” olarak arattırdığımda ise “bodurot” ve “mayasılotu” çıkıyor.
  halbuki bu bahsi geçen “şenteküra” bitkisi hilaliye bitkisine benziyormuş
  ya Allah aşkına bu şenteküra mıdır yoksa adı artık her neyse
  bunun hakkında çok rica ediyorum
  nasıl bulabiliriz acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.