Astrolojik ve Değerli Taşların Özellikleri

Bilgi


TAŞLARI TANIYALIM

“Astrolojik Taşınızı Bulun, Kalan Ömrünüzü Daha Kaliteli Yaşayın”

taslar

Akik

Akik taşı, eski çağlardan beri, süs eşyası, mücevher bazen de olumsuz enerjilere karşı koruyucu etmen olarak kullanılır. Bir merkezin çevresinde çeşitli renklerde halkalardan oluşmuş bir görünümdedir. Serttir ve renkli kısımları ışığı geçirgen bir yapıya sahiptir.

ismini Sicilya’da bulunan Ac-hates nehrinden almıştır. Agat veya akik olarak ünlenen taşlar, kırmızı, gri, beyaz, mavi, kahverengi ve yeşil karışımı renklerdedir. Peygamber Efendimiz, akik taşlı bir yüzüğü mühür olarak kullanmıştır. Akik taşına kimileri “ateş taşı” ya da “gezgin taşı” derler.

Kırmızı, mavi ve yosunlu akik olmak üzere alt türleri vardır.

Akuamarin

Akuamarin, deniz renginde veya açık gök mavisi renginde, saydam veya yarı saydam bir taştır. Ona bu rengi veren içinde eser miktarda bulunan demirdir.

Uçuk renkli olanlar, renklerin koyulaşması için bazen ısıtılırlar. Halk arasında “sakin taş” olarak da bilinir.

Her ne kadar “sakin taş” denilse de, “cesaret taşı” olarak adlandırılır ve onu taşıyana ya da takana özellikle ölüm karşısında cesaret verdiği söylenir.

Akuamarin”deniz suyu” anlamına gelir. Büyük ve temiz kristal parçaları halinde çıkarılır.Değerini artıran özellikleri; şeffaflık derecesi, içinin temizliği ve en önemlisi, renginin koyuluk derecesidir.

Akuamarin taşının, eski zamanlarda deniz yolculuklarında kazadan koruduğuna ve doğaüstü güçler sağladığına inanılırdı.

Amazonit

Amazonit taşı, adını Amazon nehrinden alır. Şekil ve yapısı itibariyle Amazon nehrine benzer. Çok değerli bir taş olmamakla birlikte, mücevher yapımında veya dekoratif amaçlı oymacılıkta yaygın olarak kullanılır.

Çok duyarlı bir taştır. Sıcaktan çabuk etkiler ve fazla dokunulursa solgunlaşır. Benzeşme nedeniyle, özellikle zümrüt veya yeşim diye piyasaya sürülmektedir. Bazı turkuaz formlarına da benzemektedir. Boncuklu kolyelerde çoğunlukla yuvarlatılmış biçimiyle kullanılır.

Ametist

Şifa bakımından en güçlü taşlardan olan ametist, değerli taş sevenler için de en gözde taşlardan biridir. “Kuvars” ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir taştır. Ona bu rengi verenin, içinde bulunan demir olduğu düşünülmektedir.

Renkleri gün ışığında değişen bazı ametistler, gerçek renklerine ancak röntgen ışınları altında kavuşabilirler. Asırlar boyunca değişik uygarlıklarda sevgi ve beğeniyle kullanılmış, Asya ve Mısır’da mühür olarak değer kazanmıştır.

Eski çağlarda “sarhoşluğu yok eden taş” olarak bilinirdi. O zamanlarda bir kısım kadeh, çanak, kap gibi şeylerin birçoğu ametistten yapılmaktaydı. Ametist astrolojide de başak, oğlak, kova ve balık burcu insanının taşı olarak da bilinir. Ayrıca yıldırım çarpmasından koruduğuna ve büyüleri etkisiz hale getirdiğine inanılmıştır. Nazarın ilk bakıştaki “olumsuz enerji” olduğu kabul edilirse, rengi ve güzel görünümüyle ilk bakışı çekeceğinden, nazar karşı koruma sağladığı kabul edilir.

Apatit

Apatit adı yunancada “aldatıcı” anlamına gelen kelimeden türetilmiştir. Zira apatit taşı türleri görünüş bakımından diğer minerallerle kolaylıkla karıştırılırlar. Beril, turmalin, kuvars, olivin, kalsit bunlardan birkaçıdır. Yaygın olarak rastlanan bir fosfat mineralidir. Magmatik kayaların büyük bir bölümünde aksesuar mineral olarak bulunur.

Azurit

Bir çeşit bakır cevheridir. Kristal yapısı birbirlerine dik ama farklı uzunlukta olan eksenlerden oluşur. Çoğunlukla malahitle birlikte bakır yataklarında bulunur. Yoğun küme, küçük kristaller yada küme topları biçiminde farklı yapılardan oluşabilir.

Aventurin

Kuvarsın yeşil, turuncu ve mavi tonlarında bulunan bir türüdür. Genel olarak yeşil tonlarında bulunur ve bu nedenle “aventurin” denildiğinde akla ilk olarak “yeşil aventurin” gelir. Ancak mavi ve turuncu tonlarında da bulunabilmektedir.

Metalik parıltılar saçan ve tanecikli bir yapıya sahip, açık yeşil bir kuvars türü olan aventurine aynı zamanda yıldız taşı da denmektedir. Mikrokristal yapıya sahip, pullu bir görüntü veren parlak beyaz hematit yada mika içeren bir kuvarstır. Kristal taşı köşledir.

Çeroit

Çeroit taşı,en yeni bulunan taşlardandır. 1947 Yılında rusya’da charo nehri civarında bulunmuş ve adını da buradan almıştır. Batıda tanınması ise ancak 1978 yılından sonra olmuştur.

Dumanlı Kuvars

Birbirlerine dik üç eksenli kristal yapıda bir silisyumdioksittir. Bünyesinde sık sık titanoksit bulunur. Bazen renginin açılması amacıyla ısıtılır. Kristal kuvarsın kahverengi, gri ve siyah karışımı renkli türüdür. Kahverengi olanı sanki içine bir miktar duman hapsolmuş görünümdedir. Siyah ve gri renklileri ise bataklık manzarası verir. Etkisi yavaş ama yoğun ve de güç-lüdür. Sabırla kullanılmalıdır. Özellikle meditasyonda kullanılabilecek etkili bir taştır. Zihnin gereksiz seslerini susturarak gerekli olan sükunet ve iç huzuruna ulaşmanızı sağlar.

Elmas

Elmas, eşit ölçülü kristal yapı-daki saf karbondur. Bir elmas yalnızca başka bir elmasla kesilebilir. Işığı kırma ve bileşimindeki renklere ayırma yeteneği çok yüksektir. En yoğun parlaklığı, “pırlanta kesimi” denilen özel bir kesim sonucu ortaya çıkar.

Taşların en değerlisi ve en keskinidir. Elmastaki yeşil renk, doğal radyasyon etkisiyle oluşur. Ovalandığı zaman pozitif yükle yüklenir. Asitlerden etkilenmez. Takı olarak kullanıldığı gibi özellikle camları ve diğer taşları kesme aracı olarak da kullanılmaktadır.

Karbon atomlarının kristalize olması suretiyle oluştuğu düşünülmekteyse de nasıl oluştuğu gizemini muhafaza etmektedir. Pırlanta ile elmas arasındaki en önemli fark, elmasın alt kısmının düz, pırlantanın kubbeli oluşudur. Elmas için “rüyaların taşı” da denilmektedir

Florit

Eşit ölçülü kristal yapısı vardır. Çoğunlukla kristalleri kübik yada sekiz yüzlü olanları satışa sunulmaktadır. Düzgün bir renk dağılımı sergilemesi için ışığa tutulduğunda mor renkte parlar.

Bu onun en belirleyici özelliğidir.

Granat

Çeşitli renklerde, şeffaf ve yarı-şeffaf olarak bulunur. Kırmızı renkli olanı “lal taşı” olarak da bilinir. Lal taşı adı eski kaynaklardan gelen bir isim olduğundan dolayı bazı kaynaklarda granat taşının lâl taşı olduğu da söylenir ancak “garnet” olması ihtimali daha güçlü ve şu anda genel olarak dâ böyle bilinmektedir.

Dairesel veya oval biçimli bir taştır. Lal’in erkek türü koyu kırmızı, dişi türü ise açık kırmızıdır. “Hayal kuran” ve ” merhamet taşı” olarak da bilinir. Bağımsız bir taş grubudur. Soyundan geldiği bir mineral grubu yoktur. Süs eşyası dışında, saat zımpara kağıdı ve bileyi taşı yapımında da kullanılmaktadır.

Granat grubunda yer alan taşların kimyasal bileşimleri ve renkleri birbirinden farklıdır. Koyu kırmızdan turuncuya ve bazen mora kadar renkleri değişebilir. Duygusal bakımdan mutsuz olduğunuz ve sizi rahatsız eden mantıksız düşüncelere kapıldığınızda florit size destek olacaktır. Kişinin analitik yeteneklerini güçlendirir. Zihinsel açıklık ve konsantrasyonu artırıcı etkisi dolayısıyla dikkat gerektiren işler yapanlar ve öğrenciler için özellikle faydalı bir taştır.

Galen

Galen kurşunsülfürdür. Eşit ölçüdeki kristalleri genellikle kübik ve sekiz yüzlüdür. Galen bütün kurşun mineralleri içinde en yaygın olanıdır.

Havlit

Gerçek rengi beyaz olan ancak piyasada genelde maviye boyanmış olarak bulunan ve “turkuaz” denilerek satılan taştır.

İnci

Kabuklu iki deniz canlısı olan inci istiridyesi ve inci midyesinden oluşur. Bu her iki canlı türünde de, rahatsız edici uyarıcılara ve asalaklara karşı oluşturdukları bir savunma sistemleri vardır. İçlerine giren herhangi bir yabancı maddeyi, “sedef” yada “inci özü” denilen bir salgıyla kaplar.

Doğal incileri genellikle inci midyesi denilen ve bir çok türü bulunan istiridyeler üretir, istiridyenin, açılıp kapanan iki avuç şeklinde kabukları vardır ve bu kabuklar “sedef” adıyla anılırlar. Dirençleri oldukça yüksektir. Kalsiyum karbonat esaslı olan bileşimleri sedefinkiyle büyük benzerlik gösterir.

Oluşumunun başlangıcında, istiridyenin içine kaçan kum veya asalak gibi bir madde bulunur. Bu çekirdek madde yıllar boyunca üst üste ince kalsiyum karbonat katmanlarıyla (istiridye tarafından bırakılan ve süreç içinde kristalleşen salgıyla) kaplanır. Yaklaşık olarak, istiridyenin ömrü 8, inci oluşum süresi 6 yıldır. Rengi beyaz, pembe, gri veya siyah olabilir, işlenmesine gerek olmadan kullanılacak güzelliktedir. İncilin, meleklerin veya ibadet edenlerin gözyaşları olduğuna da inanılmıştır.

Kuran-ı kerim’de sözü edilen birkaç değerli taştan biridir. Hadisi şeriflerde inci, cennetle bağdaştırmıştır. İnci, alçakgönüllülüğün, iffetin, temizliğin, sevgi ve şefkatin, ışıltının, gizemin, başarının, hoş ve mutlu bir evliliğin, evlilik hediyelerinin simgesidir. İnciden sıklıkla, “taşların kraliçesi” olarak söz edilir.

Jasper

Jasper, jaspis “kalsedon” taşının genel olarak , opak olan bir türüdür. Kendi içerisinde de (yine jasper adıyla anılan) çok sayıda alt tür bulunur.

Yoğunlukla büyük kütleler halinde çıktığından dolayı, çok özel doku ve desenlere sahip olmayanları, diğer taşlara nazaran her zaman için daha uygun fiyatlardadır.

Halk arasında “çakmak taşı” olarak da adlandırılır. Kuvars, kalsedon ve agatın alt türlerindendir. Tamamı değişik renklerin helezon yaptığı görünümdedir. Temel renk üzerinde sarı, kırmızı,yeşil, mavi, turuncu, kahverengi, mavi, siyah lekeler ve çizgiler bulunur. Dekoratif bir taştır. Antik dünyada, değerli taşların en favori olanlarındandır.

Jasper, görünüm, renk ve desen bakımından değişik isimlerle anılır. Bir kısmı renkleri veya manzarasıyla elmaya veya alma bahçesine benzemektedir. Bu nedenle “applejasper” diye adlandırılır. Bazen renk ve benekleriyle dalmaçyalı cins köpeğe dönüşür ve “dalmationjasper” adını alır. Erdemlilik sembolüdür. Eski çağlarda yağmur getiren bir taş olduğuna da inanılmıştır.

Kalsedon

Mikrokristal yapıdaki kuvarslar arasında yer alır. Yapısıyla alt türlerinden ayrılır. Örneğin; akik taşı bantlı, jasper desenlidir. Oysa kalsedon adıyla anılan taşlarda genel yapı itibariyle tek ve düz renk vardır. İsmini, ilk çıkarıldığı veya naklinin yapıldığı khalke-don şehrinden (İstanbul’un kadıköy ilçesi) almıştır. Anayurdu Türkiye’dir.

Dostluğun, cömertliğin ve hayata olumlu bakışın sembolüdür.

Kantaşı

Tabiatta ender olarak bulunan bir çeşit hematit taşıdır. Koyu yeşil renklidir ve genelde üzerinde kan damlamış gibi görünen kırmızımsı lekeler bulunur. Demir oksit kaynakladır.

Erkeksi bir taştır. Eski mısır’da büyülü olduğu kabul edilmiştir. Güneş ısısını yansıttığı içinde bu ismin verildiği rivayet edilmektedir.

Kantaşının kanla hiç bir ilgisi yoktur. Koyu renkli veya mavimtıraktır, taşın bünyesinde bulunan kan renkli lekeler nedeniyle bu adı almıştır. Bazı kitap ve yazılarda ve özellikle halk arasında renginden dolayı ilgisi olmayan taşlara bu isim verilmektedir. Bunların en başında akik taşının alt türlerinden olan karneol (carnelian) mineralidir. “Kırmızı akik” diye ünlenen bu taşın doğal halinin bir kısmı açık veya koyu olan kan rengindedir.

Yanlış olarak kantaşı adı verilen bir başka taş da hematittir. Hematit taşının kırmızımtrak türüne de kantaşı denildiği görülmektedir. Bazen fancy (hayal) jasper de bloodston olarak düşünülmüştür. Oysa fanc-yjasperde karışık halde çok fazla renk bulunurken, kantaşında iki renk vardır.

Kaplangözü

Bir kuvars cinsi olan kaplan gözü, bazı kesimlerde “bağımsızlık taşı” diye de anılır.

Buna sebep, taşın kendisini üzerinde bulunduran kişileri başka insanlara karşı daha az bağımlı yaptığına inanılmasıdır. Bu özelliği ikili ilişkileri zedelediği gibi, iş hayatında da ortaklıkları sona erdirebilir. Bu sebepten de “çelişkili bir taş” diye de adlandırılır. Bir çeşit kuvars kristali. Parlatıldığında ipeksi bir görünüm kazanır. Yanardönerlik özelliğine sahiptir. Atik, yosunlu akik ve kan-taşı ile türdeştir. Takı veya dekoratif amaçlı olarak kullanımı yaygındır. Asıl olarak siyah olmakla birlikte gri sarı altınımsı kahverengi karışımı renklidir. Farklı renkler, taş üzerinde birbirini takip eden bantlar oluşturur, ipeksi cam parlaklığındadır. Nadiren bazı cinsleri ise kırmızı mavi karışımlıdır.

Kaplan gözü taşını kullananın hareketlerine veya ruhsal durumuna göre renk değiştirmesi önemli özelliğidir.

Kehribar

Özellikle soyu tükenmiş çam ağacından oluşan reçinenin fosilleşmiş halidir. Taş olarak bilinir ama reçinenin taşlaşması sonucu oluşmuştur. Çok yumuşak ve çok hafiftir. Özellikle ısıtıldığı zaman elektriksel ve manyetik özellikleri açığa çıkar.

Yaydığı sıcaklık enfeksiyonun yayılmasını önlediği ve soğuk algınlığını giderdiği için, genelde boynun çevresine takılır.Genellikle küpe gibi ufacık parçacıklar halinde bulunur. Amber, aşırı saydam ve bünyesinde bulunan böcekler ve diğer kırıntılar nedeniyle oldukça hareketlidir.

Başlıca iki çeşidi vardır. İlki, kırmızımsı sarı veya içinde kırmızı bulunan sarı (portakal) yani kehribar rengindedir. Bünyesinde böcekler veya böcek görünümlü ipliksi maddeler ve hava kabarcıkları bulunur.

ikincjsi ise donuk sarı renktedir. “Eskitilmiş kehribar” olarak da bilinir. Bedenle teması halinde vücuda sıcaklık yayar.

Ayrıca saydam olmayan cinsi de bulunmaktadır ki en önemli örneği oltu taşıdır. Gerçek kehribarın en önemli özelliği yakıldığında çevreye çam kokusu yaymasıdır. Taklit kehribar, plastik, cam, sentetik çam sakızı veya fosilleşmemiş doğal çam sakızından imal edilir ve petrol ürünleriyle renklendirilir. Sağlam şekilde kalmış böcek görüntüleri de muhtemelen sahte olduğunun kanıtıdır. Bedenin dokunduğu kısımda terlemeyle karışık kaşıntı oluşturması da yapay amberin bir başka belirleyici özelliğidir.

Kristal Kuvars

Aslında taşın isminin doğru olan söylenişi kuvars kristalidir ancak genelde “kristal kuvars” olarak kullanıldığından dolayı, farklı bir taş gibi algılanmaması için biz de bu şekilde kullandık.

Dünya üzerinde çok geniş bir alana ya-yılmış, yer kabuğunun yüzde ondan fazlasını oluşturan sert ve katı bir mineral grubudur. Altıgen prizmalar şeklinde kristallidir ve prizma yüzeyleri kristalin uzun kenarlarına dik yönde çizgilidir. Çoğunlukla içinde donmuş bir su damlası vardır ve taş kırılırsa damla yeniden suya dönüşür. Renksiz ya da muhtelif renklerde bulunan kristal yapılı bir taştır.

Yüzyıllardır tedavi ve sihir alanlarında kullanılan kuvars kristali, dünya kabuğunun yüzde 12’den fazlasını oluşturmaktadır. Oksijen ve silikonun bileşiminden oluşan kuvars, bugün tedavi edici nitelikleri en fazla olan taşların başındadır. Kuvars kristallerinin cinslerine göre çeşitli isimleri vardır. Kristal kuvars terimi, tek bir çeşit taşı değil, çok geniş yelpazeli taş ailesini tanımlar. Kristal kuvars aile üyelerinden bir kısmı, değerli taş kapsamında bağımsızlığını ilan ederek, kendi adlarıyla anılır olmuştur. Bildiğimiz şeffaf kuvarsa halk arasında “kaya kristali” denebildiği gibi, “pembe kuvars” aşk taşı denir. Onu üzerinde taşıyanı öfkeden, suçluluktan, korku ve kıskançlıktan koruduğu ve kısırlığa karşıda yararlı olduğu kabul edilir. Pembe kuvars, brezilya ve madagaskar cumhuriyeti’nde yaygın halde bulunmaktadır.

“Rüya taşı” olarak da bilinen “dumanlı kuvarsın” umutsuzluğa, üzu tüye, öfkeye, depresyona ve diğer negatif etkilere karşı taş sahibini korı ma altına aldığına inanılır.

Çok yönlü bir mineral olması onu saatlerde, deterjanlarda, diş macu larında, cam ve elektrik ışıklandırmalarında kullanılır hale getirmiştir. Kı vars kristalleri hemen hemen tüm burçlarda kullanılabilecek bir taştır.

Endüstriyel alanda, elektronik iletici ve ayırıcı olarak kullanıldığı gib saatlerde, deterjanlarda, diş macunlarında, cam ve elektrik ışıklandırmalarında kullanılmaktadır. Metafiziksel anlamda kuvvetin ve gizli gücür sembolüdür. Doğanın enerjisini içinden geçirip, iletir. Kainatın sonsuz gü cünü temsil ettiğine ve taşıyanın bu gücü kavrayabileceğine inanılmıştı Eski halklar yağmur yağması için, dua ile birlikte kuvars taşını da kullar mışlardır.

Kuvars Çeşitleri
Roze (Gül Kuvars)

Nadir bulunan kuvars cinsidir. Çok eski çağlarda mühür ve sembol yapımında kullanılmıştır. Günümüzde ise oyma biblo, dekoratif süs eşyası ve mücevherat yapımında kullanılır. Işıltısı ve rengiyle “gül kuvars” olarak adlandırılmıştır. Rengi, uçuk pembeden gül kırmızısına doğru değişir. “Aşk taşı” olarak ünlenmiştir.

Beden hücrelerini yeniler, dinçleştirir. İç barışı ve uyumu sağlar. Böbrek, akciğer, karaciğer kalp gibi organların sistemlerini sağlıklı tutar. Anjin, yaralar, astım, görme bozuklukları, migrene fayda sağlar ve radyasyonun etkilerinden korur. Depresyon halinin ortadan kalkmasında ve en azından etkisinin azaltılmasında yardımcıdır. Kişinin kendisinden hoşnut olmasına, kendisine değer vermesine neden olur. Özgüven ve hayatı sevme duygusunu verir.

Rutilated (İğnecikli) Kuvars

Kristal kuvarsın, saydam, yarı saydam veya opak özellikle içinde iğne görüntüsü bulunan türüdür. Kaya kristali formatında olmakla birlikte, onu kaya kristalinden ayıran karakteristik özellik, içinde bulunan ve bu taşa hoş bir görüntü veren altın iğne, beyaz dikiş iğnesi, saç teli veya altın tel görünümündeki ipliksilerdir. iğnecikler, temel rengin içinde değişik renklerde görünür, genellikle aynı tiptedir ancak bazen farklı modellerde de olabilir. Rutilated kuvarsa, görünümünden özellikle de iğneciklerin verdiği görüntüden dolayı venüs saçlı taş, bakire genç kız saçı yadaeros’un aşk okları adı da verilmiştir.

Uyumaya yardım eder, hücreleri yenileyerek yaşlanma sürecini yavaşlatır. Ruhsal ve akılsal denge oluşturur ve bunların bir bütünlük içinde sağlıklı olmasını sağlar. Aşkın, yaşama sevincinin, cinsel gücün, dinçliğin, doğal yeteneklerin sembolüdür ve kullanana bu özellikleri ve olguları sunar. Depresyon, fobiler, karar vermede karasızlık, cinsel gerilimler, halsizlik, hareketsizlik, astım bronşit gibi durumları ortadan kaldırır. Vücudu negatif enerjiden korur, pozitif enerjiye doldurur. Zeka kıvraklığı verir, problemlerin çözümünü sağlar.

Rock Kristal (Dağ Kristali)

Kristal kuvarsın şeffaf ve belirli bir özelliği olmayan türüdür. Camsı parlaklık taşıyan ve renksiz yada değişik renklerin karışımı görünümünde olan rock kristalinin ayırıcı çizgileri beyazdır.

Deri hastalıklarına iyi gelir. Ruhsal yetenekleri açığa çıkarır. Zehirli maddelerin vücuttan atılması için yardımcıdır. Böbrek ve mesane hastalıklarının ağrılarını azaltarak, rahatlama sağlar.

Krizokol

Monoklinik kristal yapısındadır. Bakır madenciliğinin yan ürünü olarak lacivert taşı ve malahitle birlikte çıkartılır. Krizokol dile yapışma özelliğiyle tanınır. Değişken miktarlarda malahit ve kuvars içerir. Bu yüzden bir karışımdır.

“Silis taşı” olarak da anılan krizokol, çok az bulunduğu için oldukça pahalıdır. Bünyesinde donmuş su bulunan, biçimsiz, hidratlı doğal bakır silikat. Firuzeye benzer.

Krizopras

Mikrokristal yapıdaki kiraz boncuğu kuvarsın rengi, silisyumdioksitle birlikte bulunan birlikte bulunan eser miktardaki nikelden gelir. Kalsedon mineralinin değerli taş statüsündeki alt türlerindendir.

Dekoratif amaçlı olarak veya mücevherat yapımında kullanılır, insanın hoşuna giden bir ışıltısı vardır. Rengini bünyesindeki nikel elementinden alır. Çok eski zamanlardan bu yana spiritüal (ruhsal, manevi, psikolojik) korunmanın sembolü olarak kabul edilmiştir. Yine eski zamanlardan beri “başarı, galibiyet” taşı olarak da adlandırılmıştır.

Kunzit

Spodümen ailesinin mücevher niteliği taşıyan pembe-mor renkli bir üyesidir. İki yönde de oldukça kolay çatlayabileceği için kesimi zordur.

Farklı açılardan bakıldığında üzerinde pembeden mora doğru değişen renk tonları görülür.Bazen büyük kristaller halinde de görülür.

Lal taşı

Çeşitli renklerde ya da şeffaf ve yarı şeffaf olarak bulunur. Kırmızı renkli olanı “lâl taşı” olarak da bilinir. Lâl taşı adı, eski kaynaklardan gelen bir isim olduğundan dolayı bazı kaynaklarda granat taşının lâl taşı olduğu söylenir ancak “gamet” olması ihtimali daha güçlüdür ve şu anda genel dığı, cinsel dengesizliğe karşı koruma sağladığı bilindiğinden, bazı yerlerde “tutkuların taşı” olarak da adlandırılır.

Kırmızı Lal Taşı

Bu taş çoğunlukla benzer parlaklık ve sertlikte olan yakutla karıştırılır. Lal kristalleri 8 yüzlüdür ve ısı etkisiyle oluşmuş kayaların ve başkalaşım kayalarının içinde bulunurlar. Sarı, yeşil renkli ve şeffaf olanlar genellikle yapaydırlar. Mavi lal yaygın olarak akua-marinin yerine kullanılır.

Labradorit

Yanar dönerlik özelliğine sahip bir feldspattır. İsmini, ilk defa bulunduğu kanada’daki labrador yarımadasından almıştır. Işığa belli açılarda tutulduğunda, temelde metalik mavi ve yeşilin tonlarında titrek görüntüler oluşturan mat gri bir taştır, ilk olarak 1770 yılında labrador’un kanada bölgesinde keşfedilmiştir. Kristal yapısının üç ekseni de birbirine dik olmayan açılarla kesişir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


La pis

Değerli olduğundan dolayı sahteleri çoktur. Üzerinde metalik pırıltılı sarı pirit tanecikleri ya da beyaz kalsit çizgileri bulunabilir. Sodyum, alüminyum ve kalsiyum karıştırıldığında da aynı içeriğe ulaşılır. Bu karışıma yeterli miktarda silis eklenirse feldspat oluşur.

Taşı çıkarmak için başvurulan yöntemlerden biri, kireçtaşı kayasının üzerinde bir ateş yakıp, daha sonra bu ateşi suyla söndürmektir. Ani ısı değişimleri kayaları zayıflatarak çabuk kırılmalarına neden olur.

Malahit

Bir çeşit bakır cevheridir. Kaliteli olanları genelde mücevher olarak kullanılır. Malahit, yeşil ve üzerinde daha koyu yeşil ortak merkezli çizgileri olan bir taş olup, özünde neşe taşır. İsminin anlamı da “arındırıcı” demektir.

Yüzde 8 oranında su içerir. Malahit işlendiğinde ipeksi bir parlaklığa büründüğü için kuyumculukta aranan bir taştır. Sıcak havaya, sıcak suya, asitlere ve amonyağa karşı duyarlıdır. Tuzlu suyla iyice ıslatıldığı zaman parlaklığını kaybeder. Görüntüsü ve rengi nedeniyle beğenilen bir taştır. Bazen bir kristal gibi parıltılıdır, bazısı deniz kabuğu görünümdedir. Gerçek malahit taşı, aşırı duygulanmalara karşı kırılgandır. Ve aşırı duygusal olanların sürekli kullanılması sakıncalıdır.

Mercan

Mercan, Kuran-ı Kerim’desözü edilen sınırlı sayıdaki bitki ve hayvanlardan biri. Rahman suresinde inci ile birlikte anılır ve Allah’ın önemli nimetlerinden biri olarak nitelendirilir. Organik bir taştır. İlkel organizmalar olan mercan poliplerinin kireçleşmiş iskeletlerinden oluşur. Kireç karbonatı, magnezyum, silis karbonatı, magnezyum flo-rüt ve kalsiyumdan oluşmaktadır.

Mercanın kimyasal bileşiminde kalsiyumkarbonat, magnezyumkarbo-nat ve eser miktarda bazı organik maddeler bulunur. Parlatıldığında cama benzer bir görünüşe bürünür. Mücevher ticaretinde, kırmızı, pembe ve beyaz mercanlar en gözde olanlarıdır.

Mercan ısıya, asitlere ve sıcak eriyiklere karşı duyarlıdır ve üzerinizde taşıdığınız zaman rengi solabilir. Mercan standart parlatma aygıtlarından çok, testere, bıçak ve eğe ile işlenir. Cam plastik ve başka minerallerden yapılmış taklitleri vardır. Mercan, su dibinin ağ ile taranmasıyla elde edilir. Bu yöntem deniz dibi canlılarına büyük zarar verir.

Doğal mercan tahıl veya ahşap görünümünde ve sertliğinde yada yu-muşaklığındadır. Doğal mercanın ilk ayırıcı özelliği rengi ile pütürlü ve lekeli olmasıdır. Pütürsüzleri ya düzeltilmiştir ya da sahtedir. Rengi aşırı belirgin olanları boyalı, hiç lekesi olmayanları da büyük ihtimalle sahtedir. En değerlisi kırmızı mercandır. “Denizlerin akciğerleri” olarak kabul edilen mercan, genellikle takıların üzerine yerleştirilmiş bir süs taşı olarak bilinir. Denizler ve okyanuslarda, genellikle 5 metreyle 300 metre arasındaki derinliklerde yaşarlar.

Oltu Taşı

Bitkisel kalıntıların karbonlaşmasıyla oluşan organik bir taştır. Yapı olarak farklı olmasına rağmen, oluşumundaki benzerlik nedeniyle siyah kehribar olarak da bilinir. Bir çeşit yapısal değişim geçirmiş linyittir. Erzurum iline bağlı oltu ilçesinde çıkarıldığı için bu isim verilmiştir. Fosilleşmiş ağaç gövdelerinden daha çok fosilleşmiş ağaç reçinesinden oluştuğu

Görüşü ağır basmaktadır. Dörtte üçü karbondan oluşur. Yer kabuğundan çıkarıldığında çok yumuşak olan oltu taşı, hava ile temas ettikçe sertleşir ve kullanıldıkça parlaklaşır. Bu nedenle havayla temas ettirilmeden toprak altına gömülerek saklanmakta, işleneceği zaman çıkarılmaktadır. Genel olarak rengi siyahtır.

Opal

Kuvarsın bir çeşididir ve kuvars gibi silis oksittir. Halk arasında “gökkuşağı taşı” olarak da bilinen opal, karışık bir geçmişe de sahiptir. Kimisi onu talihsiz taş kimisi de güven duygusunu taze tutmak ve düşmanlara karşı güçlü olmak için

üzerinde taşır. Ayrıca negatif duyguları emdiğine ve duygusal dengeleyici olduğuna da inanılır.
Yeraltında hareket halindeki sıcak suların, kayalar arasındaki boşluklarda çökelmesi suretiyle oluşur. Bu sırada kayaları aşındırarak bünyesine onlardan mineral alır. İçerisinde su bulunur. Bu nedenle “ıslak kuvars” diye de nitelendirilir.

Güneş ışığını ve ısısını alıp, içinde tutan özelliğe sahiptir. Bu nedenle güneşten uzaklaştırılırsa bile ılıman bir ısıyı muhafaza eder. Pürüzsüz yapıda-kiler genellikle yapaydır. Avuç içi ısısıyla renk değiştirme özelliğine sahip az sayıdaki taşlardan biridir. Gözenekledir, bu yüzden içine giren ter, su, sabun, yağ gibi sıvılarla renk değiştirme özelliğine sahiptir. Karanlıkta parmaklar arasında ovalandığında, sürtünme sonucu pırıltıların saçıldığı görülür. Taşıyan kişinin aşırı gerilimli olduğu anlarda çatlayıp suyunu atabilir. Vücuttaki yoğun elektrik, suyla temas ettiğinde taşta genleşme olacaktır.

İçinde gökkuşağı renklerini taşır ancak renk dağılımı homojen değil, karmaşıktır. Örneğin bantsal veya çizgisel bir seyir izlemez ancak belirgin bir armoni oluşturur. Renk ve şekline göre kırkın üzerinde türü vardır. Kiraz, altın, bal, ateş, limon, maskara, kehribar, kılçık, yosunlu gibi… ancak en önemlileri süt, ateş, yosunlu, pras, jel-pelte opaldir. Beyaz, sarı, turuncu ve pembe renklilerinde uranyum tespit edilmiştir.

Venedik kaynaklı opal cam tekniği ile cam eşya da yapılmaktadır. 19. Y.Y başlarında mevlevi dervişi mehmet dede, bu tekniği beykoz’da uygulamış ve bu teknikle yapılan bardak, sürahi, vazo gibi eşyalar için “beykoz camı” adı verilmiştir. Opalin küçük parçacık halinde bulunanları takı olarak, büyük parçalar halinde çıkarılanları ise dekoratif amaçlı kullanılmak-„.ınQC ax/ ve ateşteki gizli güçlerle ilişkisi olduğu, takı olarak kullanan bu güçleri aktaracağı, hatta takanı görünmez yapacağı da inançlar arasındadır.

Peridot

Özgün yeşili, yapısındaki eser miktardaki nikel ve demirden gelir. Peridotun eşkenar dörtgen tabanlı prizmatik bir yapısı vardır.

Pirit

Kristalleri genelde küp biçimlidir ve kesilmiş gibi düzgün görünürler. Üzerinde altın rengi benekler oluşmuş çok güzel ve değişik görünümde bir taştır. Sülfür minerallerinin içinde en bol ve yaygın olanıdır.

Safir

Yakut taşı gibi korindon grubuna aittir. Çeşitli renklerde bulunabilir. Dünyanın en pahalı ve değerli taşları arasında bulunan safirler, sert ısılara dayanıklı ve muhteşem mavi renkte ve beyaz damarlı olurlar.

Diğer bir çok taştan da bu ışıltısıyla ve aydınlık görüntüsüyle ayrılır. Dünya yüzünde en değerli ve ünlü safirler hindistan’dan çıkmışlardır.

Mohs ölçeğine göre safir, elmastan sonra gelen sertlik derecesine sahiptir. Safirler saf iken renksiz bir mineral olan korondumun bir çeşididir. Çok değerli bir mücevher olması onları aranılır bir hale getirmiştir. Bünyesi alüminyum ağırlıklıdır. Ancak farklı oranlarda bulunan demir, titanyum veya krom mineralleri taşa değişik renkler verebilir.

Bugün bilinen en büyük safir, 563 kıratlık “hindistan yıldızıdır” ve new york doğal tarih müzesi’nde teşhir edilmektedir. 330 Kıratlık olan bir diğer safir ise “asya’nın yıldızı” adlı taştır ve vvashington dc’de sergilenmektedir

Safir, görünüm bakımından kendine has canlı bir ağaç gövdesinin yırtılmış haline yada patates cipsine benzer bir görünümdedir. Tarih boyunca özellikle batı kralları tarafından kutsal bir koruyucu olarak kabul edilmiş, kullanımı kralların tekeline alınmış, kölüklerden, ihanetten, büyülerden, yenilgilerden korunmak için kullanılmıştır. Hatta görünür şekilde boyunlarına asmışlardır. Papalık makamının da sembolüdür. Osmanlı hükümdarlarının da takı olarak kullandığı bilenmektedir. Çok pahalı olduğundan hal kın kullanması da zaten mümkün değildir.

Sitrin

Kuvars kristalinin sarı renkte olanıdır. İsmi, rengi nedeniyle genel olarak turunçgiller, özel olarak da limon anlamına gelen yunanca “cit-ron (citrus, zitrone)” kelimesinden türetilmiştir.

Rengini, bünyesinde çok az miktarda bulunan demirden alır. Eskiden ticaretle uğruşan bazı kişiler, bu taşı kasalarında saklar ve kasadaki parayı bereketlendirdiğine inanırlardı. Bu nedenle sitrin, “tüccar taşı” adıyla da anılmıştır. Buna rağmen bazı kişiler de onun talihsiz bir taş olduğu fikrindedir ve her ne olursa olsun ona el sürmemeye çalışırlar.

Sodalit

Magmatik kayaçlarda oluşan bir alüminyum silikat minerali. Görünüş olarak koyu ve göz alıcı renkte lapise benzer.

Topaz

Genelde sarı ve mavisi bilinir ancak çeşitli renklerde olabilir. Şeffaf ya da yarı-şeffaf olarak bulunabilir. Topaz, az bulunan değerli taşlardandır. Bu nedenle renksiz topaz, elmasla karıştırılabilir.

Topaz elmasla aynı ağırlığa sahip yegane doğal değerli bir taştır. Şeffaf topaz kimi zaman elmastan ayırt edilemez, bu benzerlik ancak mohs ölçeğiyle ayırt edilebilir.

Değerli topaz, granit pegmatitlerin oluşumu sırasında flüorür ve suyun etkisiyle meydana gelir. Kusursuz bir çatlama özelliği vardı. Çok değişik renkleri vardır. En çok bilineni sarı ve kırmızı tonların alaca meydana getirdiği görünümdedir. Eski ahit’in exodus bölümünde, hazreti harun’un giymesi gereken elbisenin üzerinde bulunan ve üzerlerine israiloğlu kabilelerinin adlarının yazılacağı 12 taştan biri de topazdır.

Turkuvaz (Firuze)

Değerli ve pahalı bir taştır. Bu nedenle piyasada sahte ve taklitleri aynı isim altında satılır.

Firuze en eski süs taşlarından biridir. Doğada böbrek benzeri yumrular halinde bulunmaktadır. Kullanımının başlangıcı dört asır öncesine kadar gitmektedir. Gözenekli bir taştır. Rengini koyulaştırmak ve dayanıklılık kazandırmak amacıyla mum ya da plastikle doldurulur.

Bir taşın doldurulup doldurulmadığını anlamanın çeşitli yolları vardır. Eğer plastikle doldurulmuşsa, bir çakıyla dikkatlice kazınması halinde kopan parçalar toz değil, soyulmuş kabuk biçiminde olacaktır. Ayrıca ısıtıldığında bir koku çıkacaktır. Eğer mumla doldurulmuşsa, ısıttığınız iğneyi yüzeyine batırdığınız zaman mum eriyecektir. En kalitelisi içinde damar yada çizgi görünmeyen berrak gök mavisi renklisidir.

Turkuvazın bünyesinde su bulunmaktadır. Bu nedenle bozuma uğı mamsı için güneş ışığından ve sıcaktan korunması gerekir. Gözeneklidir, nedenle içindeki suyu dışarı atması veya temas ettiği su veya kimyasal sıvı yı emmesi mümkündür. Bu yüzden renk değiştirebilirler. Fazla kuruduğur da bünyesindeki suyun azalması oranında rengi yeşile dönecektir. Özellik! yaz güneşinden, sıcak sudan ve kimyasallardan korunmalıdır.

Bu özelliği nedeniyle eski uygarlıklarda, içinde bir çok esrarengiz gücüı saklı olduğuna inanılmış, önemli tılsımlardan biri olarak kabul edilmiştir. Aztekler ve kızılderililer tanrısal taş olarak bilmiş, üzerinde taşıyan varlığın kemiklerinin kırılmayacağına inanıldığı için, savaşçılar kendilerinin ve atlarının üzerinden ayırmamıştır.

Fransa’da ilk kez haçlı seferleri sırasında türklerden alıp götürerek tanıştığı için, fransızlar tarafından “türk mavisi” veya “türk’ten gelen” manasında “turkuvaz” veya “turkis” diye adlandırılmıştır.

Havlit taşı laboratuar ortamında boyanarak turkuvaz diye satışa sunulmaktadır. Doğal turkuvazda bulunan altınımsı yadatebeşirimsi görüntüler boya ile yapay olarak gerçekleştirilir ve bunu örtmek için de taşın üzeri mum ve yağla kaplanır. Böyle bir işlemin yapılıp yapılmadığı bıçak kenarıyla anlaşılabilir. Taş yüzeyi yumuşaksa ve altınımsı veya tebeşirimsi görüntüler kolaylıkla kazınabiliyorsa boya ile turkuvaza dönüştürülmüş havlit olduğu anlaşılacaktır. Turkuvazın belirgin özelliklerinden biri üzerinde beyazımsı çatlakların veya altın renkli lekelerin bulunmasıdır.

Turkuvazınkrizokol taşıyla karıştırılması da mümkündür. Zira renkleri birbirine benzer. Farkı ise, turkuvaz tek renkten oluştuğu halde, krizokol-de farklı renklerde benekler bulunur.

Gerçek turkuvazı sahtesinden ayırabilmek zordur ancak yinede bazı usullerle sahtesinden uzak durulabilir:

Ucuzsa gerçeğine ne kadar benzerse benzesin büyük ihtimalle sahtedir.

Yarık ve kırıkları veya beyaz damarları fazlaca olanlar, büyük ihtimalle elele yapılmış sahteleridir.

Çok fazla leke de turkuvazın düşük değerde olduğunun göstergesidir.

Turkuvaz oldukça narin ve yumuşak dokunumludur. Deriyi tırmalayan pürüzlü ve keskin dokunumlu olanlardan uzak durulmalıdır.

Turmalin

Kıymetli taşlar arasındadır. Pozitif ve negatif kutuplara sahip, elektriksel özellikleriyle çok değişik ve olağandışı bir taştır. Çeşitli renklerde ve karışık renk biçimlerinde bulunan cinsleri vardır.

Mücevher ve süs eşyası yapımında çokça tercih edilen bir taştır.

Kaba biçimiyle prizmatik ve yoğun çizgilidir. Kesilip parlatıldığında aynı renkteki diğer taşlarla kolayca karıştırılabilir. Kristalin içinde ışığın ilerleme yönüne göre değişen renkler görülür. Eğer koyu renkli bir kristali çatlama doğrusuna paralel olarak keserseniz rengi açılır. Bun karşın açık renkli bir turmalini çatlama doğrusuna dik olarak kestiğinizde rengi koyulaşır. Isıtarak, soğutarak ya da basınç uygulayarak bir kristale elektrik yükleyebilirsiniz. Böylece bir ucu negatif, diğer ucu pozitif yük kazanmış olur. Turmalinin farklı renklerinin farklı özellikleri vardır.

Yeşil turmalin; turmalinin en fazla tanınan üyesidir. Rengini içinde bulunan eser miktardaki lityum, sodyum ve potasyumdan alır. Yeşil turma-line bazen lityum turmalini de denir. En gözde renk tonu zümrüt yeşilidir. Beklentilerimizden kurtulup denge kazanmamıza yardım eder. Olayları yargılamaktan uzak durmanızı sağlar. Duygusal iniş çıkışları dengeler. Olayları dinginlikle karşılamanıza yardım eder.

Pembe turmalin; pembe ya da kırmızı renkte yada onların ara tonlarında olur. Mücevher ticaretinde en değerli olanı yakut kırmızısı turmalin-dir. Kırmızı ve pembe turmalin renklerini, içlerinde eser miktarlarda bulunan lityum, potasyum ve sodyumdan alırlar. Dünyayı, ona bağımlı olmadan benimsemenize yardım eder. Enerjisi güçlü ve yücelticidir.

Karpuz kırmızısı turmalin; kırmızı turmalin, yeşil turmalinin dinginliğiyle, pembe turmalinin güçlü enerjisini harmanlar. Kırmızı turmalini pembe ve yeşil turmalini kullandığınız her yerde kullanabilirsiniz.

Siyah turmalin; renginin siyahlığı, içinde bulunan eser miktardaki demirden kaynaklanır. Yaygın olarak bulunan siyah turmalinin enerjisi bize oldukça ağır gelir. Bu yüzden siyah turmalini kuvarsı kullanmayı yeğleriz. Bu taş, için de siyah turmalin olan şeffaf kuvars kristalidir. Beklentilerinizi terk etme ve duygusal korunma ile güvenlik gereksinimi duyduğunuz ilişkilerde enerjisini kullanabilirsiniz.

Mavi turmalin; içsel sesinizle, başkalarının ya da toplumun beklentileri arasında uyuşmazlık hissettiğiniz zamanlarda doğru davranışı seçmenize yardım eder. Böylece sezgileriniz değer vermeyi ve toplumun değer yargılarından etkilenmemeyi öğrenirsiniz.

Yakut

Doğal halinde gösterişsiz bir taştır ancak kesildiği zaman elmas kadar göz alıcı olabilir. Güzelliği ve sertliği nedeniyle en değerli taşlardan biri olarak kabul edilir. Ona, hindistan’da “değerli taşların efendisi” adını yakıştırmışlar-dır. Amerika, avrupa’da çıkarılmasına rağmen hindistan ve güneydoğu asya yakut’un anavatanıdır.

Elmastan sonra en sert değerli taştır.

Kıvılcıma benzer, ışıltılı bir taştır. Korund mineralinin, az bulunan, temel olarak güvercin kanı kırmızısı renkte, saydam türüdür. Bünyesinde bulunan krom ve demir mineralleri nedeniyle kırmızının değişik tonlarına bürünebilir. Reçine ve elmas parlaklığındadır.

Kuran-ı kerim’de adı geçen üç değerli taştan biridir. Hatta inci ve mercanın hayvan kaynaklı olduğu düşünülürse, yakut tek taştır. Her yönüyle dayanıklıdır, bu nedenle çoğu kez yüksek ısıya maruz bırakılarak renk tonu ve berraklığı artırılır.

Yeşim

Genelde yeşil olarak bulunur. Sarı, beyaz, kahverengi, siyah, kırmızı ya da beyaz lekeli yeşil renklerde de olabilir.

Binlerce yıl öncesinde bu yana Çinliler yeşim taşını en değerli taşlardan biri yapmışlardır. Efsaneye göre büyük çin ejderinin yeryüzüne boşalttığı tohumların donmuş hali yeşim taşını oluşturmuştur.

Yeşim taşının iki tipi vardır. Jadet ve nefrit. Jadet (özellikle zümrüt yeşili); az bulunan çok kaliteli türüdür ve çin’de binlerce yıl “imparatora ait yeşim taşı” olarak kabul edilip, koruma sağlamak için sarayları ve türbeleri süslemiştir. Sonra da bu korumadan yararlanmak için halk tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Başta yeşilin tonları olmak üzere kırmızı, sarı, yeşil, leylak, siyah, portakal, beyaz, pembe, mavi ve kahverengi olmak üzere çok değişik renklerde olabilir.

Nefrit; çok daha yaygın olarak bulunur. Çinliler bu taşı küçük heykeller yapmak için kullanırlar. Yeşilin çeşitli tonlarındandır.

Çin’de yeşim taşı, önem verilmesi gereken özel bir taş olarak kabul edilir, inanışa göre taşın gizli özellikleri ve etkileri vardır. Dokunan beden ondaki gizli güzellikler ve faziletlerle bezenir. Yeşimin en yakın arkadaşı incidir.

Yeşim taşının ucuz taklitleri yaygın olduğu gibi, benzerlik nedeniyle yeşim adı altında piyasaya sürülenleri de bulunmaktadır, ilk olarak renksiz akik taşı, yeşile yada diğer renklere boyanıp yeşim diye satılmaktadır, ikinci olarak kalsit taşı da yeşile boyanarak meksika yeşimi adıyla satılmaktadır. Amazonit (yeşil feldspar, amazon taşı), kalifornit (kaliforniya taşı), kri-zopraz ve aventurin de bir ülke veya şehir isminin sonuna yeşim kelimesi eklenerek, yeşim (jad) diye satılmaktadır.

Çinliler yeşim taşının ticaret hayatında şans ve bereket getireceğine inanır, iş başlamadan önce taşa dokunup, okşarlar. Bu nedenle çin’de çeşitli hayvan figürleri şeklinde yontulmuş tılsımlar oldukça kullanılmaktadır. Yeşim taşı, sevginin yoğunlaşmış usaresi, yoğunlaşarak cisimleşmiş hali olarak kabul edilir.

Zümrüt

Beril mineralinin çok hoş renkli alttürüdür. Diğer ünlü alttürleri su mavisi rengindeki akuamarin, sarı renkli heliodor ve pembe renkli morganit taşıdır. Onun yeşili bazen nil yeşili, bazen ot veya çimen yeşili diye tanımlansa da kendine özel bir renktir ve “zümrüt yeşili” diye adlandırılmıştır. Rengi solgun olan zümrüdün değeri düşüktür.

Zümrüt, elmas, yakut ve safir gibi en değerli dört taştan biridir. En kaliteli zümrüt, saydam, çatlağı olmayan ve derinliği hissedilir yeşil renkte olanıdır. Zümrüt taşı çatlakların bulunmasıyla ünlüdür. Çatlağı olmayan kusursuz zümrüt, nadiren bulunur ve olağanüstü değerli kabul edilir. Çatlaklar yağ ile kapatılarak kusursuz zümrüt gibi piyasaya sürülmektedir. Bu nedenle gerçek zümrüt almak isteyenler, az da olsa çatlağının bulunmasına dikkat etmelidir. Zümrüt, şiddetli darbeler sonucunda iç çatlaklar geliştirebilir veya aşırı ısıya maruz bırakılırsa bozulabilir, değişime uğrayabilir. Kuru ve yumuşak kumaşla temizlenmelidir. Temizlenmesinde, kuyumculukta kullanılan ultrasonik temizleyici, sabun, deterjan ve kimyasal temizleyiciler kullanılmamalı, ani ısı değişimlerinden de korunmalıdır. Parlaklığını ve berraklığını artırmak için de sıklıkla aydınlık ortamda tutulmalıdır.

Yunan mitolojisinde hermes, venüs için böyle bir tablet oluşturur. Mısırlılar, thoth’un böyle bir tablete sahip olduğunu söyler. Müslüman yazarlar, levhi mahfuz’un (olan ve olacak her şeyin yazıldığı ilahi levhanın) zümrütten olduğunu belirtirler. Hazreti musa’nın “on emir” adlı ilahi kuralları zümrüt tablete yazılmış halde tur dağı’ndan halkına söylenir.

Zümrütle ilgili ilk sorun çatlakları olarak düşünülebilir. Ancak bu taşlar aynı zamanda taşın zümrüt olduğunun göstergesidir. Çok sayıdaki çatlaklar onun değerini düşürse de, hiç çatlağının olmaması üç şeyden birine işarettir. İlk olarak olağanüstü kalitededir ve aşırı pahalıdır. Eğer çatlağı olmadığı halde aşırı pahalı değilse, çatlakları yağımsı maddelerle doldurulup kapatılmış demektin, ikinci ihtimal, renk ve yapı benzerliği taşıyan yeşil fliorit, prehnit, dioptase, yeşil turmalin, zebercet, olivin, yeşil safir, ural zümrüdü gibi bazı taşlar, zümrüt diye piyasaya sürülmektedir. Üçüncü ihtimal ise, sahte olduğudur.

Zirkon

Asıl rengi kahverengi olup, kullanım için genelde ısıtılarak şeffaf ve renksiz hale getirilir. Mücevher olarak kullanılan taşların en ünlüsü olan zirkon, tamamen renksiz olabildiği gibi, kahverengi, yeşil, kırmızı ve sarı da olur. Zirkon aynı zamanda zirkonyum elementinin de başlıca kaynağıdır. Mücevher olarak kullanılacak olan zirkonların en değer göreni renksiz olanlarıdır. Elmasa benzetilmesine rağmen sertlik derecesi elmastan 2,5 mohs daha azdır.

Taşlarla Genel Tavsiyeler

Yeryüzünde gözünüzün gördüğü her şey bir sebeple yaratılmıştır. Taşlar da bu halkanın en önemli araçlarıdır. Milyarlarca yılda magmanın çekirdeğinden hareket halindeki lav seli olarak yukarıya çıkması, çatlaklarda toplanıp oluşması ve bu arada gördüğü basınç ve içinde bulunan mineraller sayesinde kazanmış olduğu bir enerji vardır.

Taş alırken dikkat edeceğiniz en önemli unsur taşı severek almanız olmalıdır. Kesinlikle tavsiyeyle taş alınmaz, neye ihtiyacınız varsa onu almalısınız.

Ellenmiş, dokunulmuş, kullanılmış taşların arındırılmadan kullanılması sakıncalıdır.

Kuvars kristallerinin taşlar arasında özel bir yeri olup, insan hayatı üzerinde büyük etkileri vardır. En basit anlatımla enerji yönlendiricidir. Enerji tanzimi, tansiyon tanzimi, radyasyondan korunma, medyumluk niteliklerini geliştirmede, şakra açılmasında, şifacılıkta vb. Kullanılır. Bilinçli kullanılması tavsiye olunur. Yanlış kullanımlarda zarar verebilir.

Mücevher niteliğindeki taşlarda rengin başladığı gibi bitmesine ve içinde nokta, çizik, çatlak olmamasına dikkat edin.

Yarı kıymetli taşlarda tam tersidir. Hiç bir yarı kıymetli taş başladığı gibi bitmez ve hiç bir zaman bir öncekinin aynı olmaz.

Kristal yapılı taşların naturel halleri insanlara daha fazla şifa ve fayda temin eder.

Taşlarınızı sevin, onlarla konuşun, onlar sizi anlayacaktır.
1 thought on “Astrolojik ve Değerli Taşların Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.