Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Aşırı heyecan, bağırsakları etkiliyor

Aşırı heyecan, bağırsakları etkiliyorMide ve bağırsak sisteminizin duygulara karşı hassasiyeti olduğunu biliyor muydunuz? Acıbadem Ankara Hastanesi Psikoloğıı Bülent Baykal, aşın lıeyeean ve stresin kronik bağırsak problemlerine yol açtığını söylüyor ve ekliyor:

Woman With Stomach Pain

“Bunun sebebi beyin ve bağırsağın birbirine bağlı halde çalışması. Örneğin yeni yemek yemiş olsanız dahi çok sevdiğiniz bir yiyeceği düşünmek sizi tekrar acıktırabilir. Düşüncelerinizin bağırsak sisteminizi etkilediği gibi bağırsak sisteminizdeki bir bozukluk da anksiyete, depresyon ve strese neden olabiliyor. Bu nedenle bir bağırsak şikayetiyle doktora gittiğiniz zaman yaşadığınız psikolojik durumları da anlatırsanız daha etkili ve sağlıklı bir tedavi görebilirsiniz. ”

LİFLİ BESİNLER TÜKETİNSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Araştırmalar yeteri kadar selülozlu besin tüketmezseniz parazitlerin, bağırsaklardan başlayıp bütün vücudunuza yayılabileceği konusunda uyarıyor. Bunun sebebi, sindirimi kolaylaştıran mikropların, yeteri kadar lif tüketilmezse koruyucu özelliklerini kaybedip koli basili gibi potansiyel tahrip edici bakterileri vücudunuzdan uzak tutaması. Her gün 30 gram lif tüketmeniz kalp hastalıkları ve bağırsak kanseri riskinizi düşürüyor. Bu nedenle sağlığınızı korumak için mercimek, esmer pirinç, tam tahıllı besinler ye brokoli gibi sebzeler tüketmelisiniz.

Ellerinizi kaç saniye yıkıyorsunuz ?

Hepiniz, kış aylarında virüslerden korunmak için ellerinizi düzenli olarak yıkamanın önemini biliyorsunuz. Peki ya en az 30 ila 45 saniye boyunca yıkamanız gerektiğini biliyor muydunuz? Hastalıklardan uzak kalmak için ellerinizi yıkama sürenizi, normalden daha uzun tutmanız öneriliyor.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.