Anasayfa / Şifalı Bitkiler - Bitkisel Sağlık / Artrite Yönelik Kâinat Şifahanesinden Pratik Bitkisel Formüller

Artrite Yönelik Kâinat Şifahanesinden Pratik Bitkisel FormüllerArtrite Yönelik Kâinat Şifahanesinden Pratik Bitkisel Formüller

Isırgan otunun dikenli yapraklarını ağrıyan eklemlerin üzerine sokturmak, ağrılar için iyi bir yöntemdir. Ayrıca bitkinin yapraklarını buharda sebze gibi pişirerek de kullanabilirsiniz.

Ramatoid Hastalıklar Vakfı, her gün alınacak 3 mg. borun, romatoid artritin ve osteoartrit ağrılarına faydası olacağını söylüyor. Buharda pişirerek kolayca hazırlayabileceğiniz her 100 gr.’Lık porsiyonla ya da bunun üç katı ağırlıktaki taze yaprakla hazırladığınız porsiyonlarla önerilen 3 mg.’Lık dozdan daha fazla bor almak anlamına gelir. Bu da artrit için çok faydalıdır.

Eski çağlarda “hafıza otu” olarak bilinen biberiye, hücre yaşlanmasını önleyen antioksidanlardan bol miktarda içerir. Zaten bu şekilde anılmasının en önemli nedeni içerdiği antioksidanlar dır. Amerikalı bir bitki üreticisi, balığa çıktığı bir gün, balıkların üzerini biberiye ile kaplayarak kokmaktan nasıl koruduğunu anlatmıştı. Balıkları o şekilde dondurmadan bıraksanız bile, biberiye sayesinde günlerce bozulmadan kalabilirler.

Söğüt kabuğu bitkisel aspirindir. İçerdiği “salisin” adlı kimyasalı, bayer firması aspirin adı verilen ve artrit hastalarının her gün kullandıkları, ağrı kesici, küçük asit tabletlerine dönüştürmüştür. Fakat söğüt kabuğunu tek başına içmek mideyi rahatsız edebilir. Bu nedenle vereceğimiz tarif, midenizde oluşacak yan etkiyi en aza indirir.

Üç ölçü kadar kurutulmuş söğüt kabuğu, iki ölçü kurutulmuş meyan kökü ve bir ölçü de doğranmış sarımsak karıştırıldıktan sonra karışımın üzerine kaynar su dökülür ve 15 dakika demlenmeye bırakılır. İçerken tadından hoşlanmazsanız, lezzetlendirmek için çayınıza limon, bal, zencefil veya zerdeçal ekleyebilirsiniz.

Hintli araştırmacıların yaptıkları araştırmalarda, günde 3 ile 7 gr arası zencefil alan 18 osteoartrit ve 28 romatoid artrit hastasının yüzde 75’inden fazlası, ağrı ve sertliklerinde hafif de olsa bir azalma olduğunu ortaya çıkarmıştır. Zerdeçalın içerdiği “curcumin” maddesi, zencefilde bulunan bazı bileşiklerle aynıdır. Her iki bitkinin de çayını içebileceğiniz gibi, bunlarla hazırlayacağınız çeşitli sebze yemekleriyle de keyfini çıkarabilirsiniz.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Acı kırmızıbiber dilimizi yaktığı gibi, vücudun herhangi bir yerindeki ağrıyı da keser. Kırmızıbiberdeki ağrı giderici kimyasal madde olan kapsai-kin, doğanın kendi uyuşturucusu olan endorfinin salgılanmasını tetikler. Kırmızıbiber aynı zamanda salisilâtlar olarak bilinen aspirin benzeri bileşikleri içerir.

Kırmızıbiberi suda kaynatarak çay yapabilirsiniz fakat çeşitli baharatlarla hazırladığınız yemeğinize karıştırmak çok daha büyük bir keyif verecektir. Çabuk etki etmesini istiyorsanız, domates suyunuzun içine bir parça acı biber sosu karıştırmayı deneyin.

Özel Artrit Diyeti Malzemeler

3,5 litre su
50 gr doğranmış hindiba
2 çorba kaşığı dövülmüş sarımsak
250 gr ısırgan yaprağı
50 gr küp doğranmış patlıcan
100 gr. Küp doğranmış havuç
100 gr doğranmış kuşkonmaz
100 gr karahindiba yaprağı
100 gr incecik doğranmış karahindiba kökü
50 gr doğranmış ıspanak
50 gr çemen otu

250 gr boyuna kesilmiş çalı fasulyesi  yarım kilo lahana  2 çorba kaşığı zerdeçal 250 gr doğranmış kereviz 2 çorba kaşığı meyan kökü 2 çorba kaşığı eşek otu tohumu kırmızı toz biber, toz karabiber beyaz hardal, keten tohumu ve limon suyu.

Yapılışı

Suyu büyük bir tencereye koyarak içine lahana, fasulye, kereviz, ısır-ga-ny havuç, kuşkonmaz, karahindiba yaprağı ve kökü, ıspanak, patlıcan, hindiba, sarımsak, zerdeçal, meyan kökü ve eşekotu tohumunu atıp karıştırdıktan sonra üzerlerine kırmızı ve karabiber, hardal, keten tohumu, çemen otu ve limon suyu ekleyin.

Yüksek ateşte kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağı kısığa alıp, tencerenin kapağını kapatın ve 20-30 dakika ya da sebzeler yumuşayıncaya kadar hafif ateşte pişirin. Dört kişilik çorbanız hazır.

Artrit Çayı

Fesleğen, kara ısırgan, melisa, güvey otu, kekik, nane, biberiye, ada çayı, yeşil nane ve kekiğin üzerine birer tutam zencefil ve zerdeçal ekleyin. Hoşunuza giden malzemelerden iki ölçü, daha az cazip gelenlerden ise bir ölçü karıştırabilirsiniz. Bu karışıma kaynar su ekleyin ve içmeden önce 15-20 dakika kadar demlenmeye bırakın.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.