Anasayfa / Bilgi / Ameliyat Önerildiğinde Sormanız Gereken 27 Soru…

Ameliyat Önerildiğinde Sormanız Gereken 27 Soru…Ameliyat yaşamı kurtaran, ömrü uzatan bir tedavidir, doğru ve uygun vakalara uygulandığında… Ancak doktorundan “Ameliyat olmanız gerekiyor” sözlerini duyan çoğu hasta endişe dolu düşüncelere demir atar. Ameliyat anı gelene kadar akıllardan bir sürü olumsuz düşünce gelip geçer.

“Ya ameliyata bağlı bir komplikasyon gelişirse?”

“Ya yanlış ameliyat kurbanı olursam?”

“Ya anesteziden uyanamazsam?”

Buna karşın ilaç tedavisi önerilen hastalarda bu tür kaygılar pek görülmez. Hastaların çoğu ilaç tedavisini her zaman cerrahi müdahaleye tercih eder. Doktorun yazdığı reçete ile ilgili ayrıntılı sorular kolaylıkla akıllarına gelir. Ancak “ameliyat gerekiyor” sözünün yarattığı stres ve panik hali hafıza kütüphanesindeki sorulması gereken tüm soruların bir anda uçup gitmesine neden olur.

Bilinçaltındaki korkuların, cerrahi müdahale ile ilgili önyargıların şiddeti bu soru ve yanıtsızlık karşısında daha da artar. Oysa ameliyatın nasıl yapılacağı, olası riskler, avantajlar, operasyon sonrasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgilenmek endişeyle başa çıkmayı da sağlayabilir.

Tabii en başta “Size ameliyat öneren cerrah kimdir? Hastalığınızın cerrahi tedavisi konusunda nasıl bir deneyimi vardır?”

sorusunun yanıtı bulmalısınız. Mümkünse ikinci, üçüncü bir uzmanın görüşünü almalısınız. Cerrahınızı seçme aşamasında ve operasyon öncesinde ameliyatla ilgili sormanız gereken bazı temel sorular vardır. İşte ameliyat öncesinde öğrenmeniz gerekenler:

AMELİYAT KARARI VERMEDEN ÖNCE…

1. Ameliyat dışında başka tedavi seçeneği var mı?

2. Cerrahınız sizi hangi teknikle ameliyat etmeyi öneriyor?

3. Hastalığınızla ilgili doktorunuzun tercih ettiği cerrahi teknik dışında ameliyatınız başka hangi yöntemlerle yapılabilir?

4. Hastalığınızın tedavisi için uygulanabilecek cerrahi yöntemlerin kısa ve uzun dönem sonuçları, avantajları, muhtemel komplikasyonları nelerdir?

5. Ameliyat öncesinde nelere dikkat etmelisiniz? Bırakmanız gereken ilaçlar var mıdır? Ameliyattan kaç gün önce ilaçlarınızı kesmelisiniz?

6. Ameliyattan ne kadar önce hastaneye yatmanız gerekiyor?

7. Ameliyat öncesinde herhangi bir tıbbi hazırlık gerekiyor mu?

8. Ameliyatınızda size hangi anestezi yöntemi uygulanacak? Anesteziye bağlı olarak ne tür sorunlar yaşayabilme riskiniz var?

9. Ameliyatınız yaklaşık olarak ne kadar sürecek?Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


10. Ameliyatınızda kan ve kan ürünlerine, tıbbi malzemelere gereksinim olabilir mi?

11. Ameliyattan sonra yoğun bakımda kalmanız gerekecek mi?

12. Ameliyattan sonra erken ve uzun dönemde hangi sağlık sorunları ortaya çıkabilir?

13. Yaklaşık kaç gün hastane kalacaksınız?

14. Size yapılan operasyon sonrasında herhangi bir tıbbi cihaz, varis çorabı, aparat kullanmanız gerekecek mi?

15. Fizik tedaviye, rehabilitasyona gereksinimiz olacak mı?

16. Ameliyat sonrasında doktorunuz pansuman önerecek mi?

17. Ameliyata bağlı olarak belli süreliğine de olsa bazı ilaçlar kullanacak mısınız?

18. Ameliyattan ne kadar sonra işinizin başına dönebileceksiniz?

19. Dikişlerinizin alınacak mı? Alınacaksa ne zaman?

20. Size yapılan ameliyat bir süreliğine de olsa seks yaşamınıza bir kısıtlama getirecek mi? Cinsel yaşamda nelere dikkat etmelisiniz?

21. Ameliyattan hemen sonra hamile kalmanızda bir sakınca var mı? Geçirdiğiniz ameliyat bebeğinizi normal doğum ya da sezaryenle dünyaya getirmeniz konusunda bir engel teşkil edebilir mi?

22. Eğer diz ya da kalça protezi ya da kalp kapağı değişimi önerilen bir hastaysanız, söz konusu materyallerin ortalama ömrü nedir?

AMELİYATIN MALİYETİYLE İLGİLİ

23. Ameliyatın maliyeti tüm kalemlerle birlikte ne olacaktır? Eğer sosyal güvenceniz varsa ve özel hastanede ameliyat olacaksınız, sigortanız ameliyat ücretinin ne kadarını karşılayacaktır? Cerrahi tedaviniz için cebinizden ödemeniz gereken para olacak mı?

24. Ameliyat sonrasında atel gibi bazı cihazlar kullanmanız, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi görmeniz ya da bazı ilaçlar içmeniz önerilecekse, bunların ücretini sağlıkta sosyal güvenceniz karşılayacak mı?

ZARARLI ALIŞKANLIKLARINIZLA İLGİLİ

25. Eğer ciddi derecede alkol kullanan biriyseniz, alkol anesteziye olan yanıtınızı nasıl etkileyebilir?

26. Sigara tiryakisi iseniz, anestezi uygulamasıyla ilgili ne gibi sıkıntılar doğabilir? Bir türlü bırakamadığınız sigara ameliyat sırasında ve sonrasında bazı sorunlar yaşamanıza neden olabilir mi?

27. Uyuşturucu bağımlısı iseniz, başta esrar, kokain, uyarıcı haplar olmak üzere kullandığınız maddeler anesteziye bağlı risklerin artmasına yol açar mı?

Tabii hastalığınıza ve size yapılacak ameliyata göre bu sorular içinde uygun olanları cerrahınıza yöneltmelisiniz. Tedaviyle ilgili bilgilenmek en temel hasta haklarından biridir. Hasta olarak haklarınıza sahip çıkmaktan, doktorunuza sormaktan çekinmeyin.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.