Anasayfa / Şifalı Bitkiler - Bitkisel Sağlık / Alzheimer’a Yönelik Kâinat Şifahanesinden Pratik Bitkisel Formüller

Alzheimer’a Yönelik Kâinat Şifahanesinden Pratik Bitkisel FormüllerAlzheimer’a Yönelik Kâinat Şifahanesinden Pratik Bitkisel Formüller

30 gr defne tohumu ezilerek, yarım litre suda kısık ateşte kaynatılır. Soğutulduktan sonra süzülen karışımdan gün boyu yudum yudum içilmesi önerilir.

Bir su bardağı kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı yavşan otu konulur. 5-6 dakika demledikten sonra süzülerek 6 ay boyunca her gün 2 defa içilmesi önerilir.

Biberiye, içeriğinde, serbest radikalleri yok eden antioksidanları barındırır. Bu antioksidanlar arasında en etkili olan biberiye asididir. Aroma-terapistler alzheimer’e karşı biberiye yağı, melisa, rezene ve adaçayının kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Biberiye, hafıza güçlendirici bir bitkidir. Sadece bu yüzden ‘hatırlatan bitki’ olarak da anılır. Biberiye yağının yanı sıra kaynamış 1 bardak suya 1 tutam biberiye atılıp, 15-20 dakika bekletilir. Elde edilen karışımdan günde 2-3 bardak içilmesi tavsiye edilir.

Taneleri lesitin bakımından son derece zengin olan bakla, alzheimer’a oldukça faydalıdır. Aslına bakarsanız tüm baklagiller lesitin ve kolin açısından zengindir ve yalnızca alzheimer’den korunmaya ve tedavisine yönelik perhizlerde değil, her türlü diyette kullanılmalıdır.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Aspirinin bitkisel eş değeri olan söğüt kabuğu da anti inflamatuar açısından zengindir. Bu nedenle söğüt kabuğunun da alzheimer’e karşı etkili olabileceği söylenir. Eğer aspirine alerjiniz varsa, bitkisel aspirinleri de kullanmamalısınız.

Isırgan otu bol miktarda, vücuttaki östrojen sirkülasyonunu iki katına çıkarabilen, bor minerali içerir. Yapılan bazı araştırmalarda, östrojenin hafızayı geliştirdiği ve aynı zamanda da bazı alzheimer hastalarını ruhsal bakımdan güçlendirdiği görülmüştür.

Çemen otunun yaprakları kolin bakımından en zengin besin kaynakları arasında yer alır. Kolinin alzheimer’i önlemede ve tedavide önemli etkileri vardır.

Biberiye gibi adaçayı da antioksidanlar bakımından son derece zengindir fakat kullanırken çok dikkatli olunması gerekir. Adaçayı çok yüksek dozlarda alındığında çarpıntıya neden olan “thujone” adlı bir bileşik içerir. Dikkatli kullanılmalıdır. 1 Tatlı kaşığı ince kıyılmış adaçayı, 1 bardak kaynamış suyun içine konulur. 5 dakika demlenmeye bırakılan çay süzülerek günde 1-2 fincan içilmesi önerilir. (Adaçayı kesinlikle kaynatılmamalıdır.)

Ginseng, zencefil, zerdeçöp ve ginko biloba bitkisinin çayları demlenerek ya da toz hâlinde yemeklere konularak tüketilmesi önerilir.

Yer elması tüketilmesi tavsiye edilir.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.