Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / Akneyle İlişkili Depresyondan Uzak Durmak

Akneyle İlişkili Depresyondan Uzak DurmakAKNEYLE İLİŞKİLİ DEPRESYONDAN UZAK DURMAK

Aknelerin duygularınızın üzerinde büyük etkisi vardır ve duygularınızın da akneler üzerinde oldukça büyük etkisi vardır; örneğin özsaygının azalması, bozulmuş arkadaşlıklar, kaygı, işsizlik, kendini yargılama, sıkıntı ve hayal kırıklığı (aknenin tüm bunlara katkısı vardır)… Son zamanlarda yapılan bir çalışma şok edici bir gerçeği ortaya çıkardı. Akne rahatsızlığı olan 55 kişiden 19’unun (%38) depresyon sorunu vardı ve çoğunluğu kadındı. Sosyal kaygı, akne rahatsızlığı olanların çoğunda rastlanan bir durumdur (%34). Daha da tehlikelisi, yaklaşık 19 depresyonlu hastadan dördünde (oldukça yüksek bir oran, %21) intihar düşüncesi bulunmaktadır.

Sivilcenin iyi hissetmeyi bozucu etkisi vardır. Akneleri olan insanlar kendilerini küçümserler, kendilerine değer vermezler, olumlu dış görünüşlerini ve güvenlerini kaybedebilirler. Kendilerini çirkin bulup beğenilmeyeceklerini düşünürler, böylece sosyalleşmek için kendilerini yetersiz hissederler. Akneli bazı insanlar saçlarını uzatıp yüzlerini örtmeye çalışırlar. Kızlar bu durumu gizlemek için daha ağır makyaj yaparlar ve bu yapılan makyaj da genelde sivilcelerin artmasına neden olur. Sivilcesi olan çoğu genç erkek, soyunma odalarında üstlerini değiştirirken akneler gözükeceği için spordan uzak dururlar.

Akne ayrıca sosyal hayattan soğutucu sonuçlar da doğurabilmektedir. Sivilce sorunu olan kişilerin çoğu bunun iğrenç olduğunu düşünür ve iletişimde, kişisel sorunlarda akneleri suçlayarak yabancılaşma olgusu yaşamaya başlarlar. Bu yüzden reddedilme korkusuyla buluşma teklifi yapmaktan kaçınırlar. Dış görünümleri nedeniyle toplumdan uzaklaşırlar hatta insanlardan uzak kalmak için kariyerlerini değiştirirler. Diğer gençlerin onlarla kışkırtıcı bir şekilde alay etmelerine yol açtıkları için sivilcelerini suçlarlar.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Sivilce, iş ve eğitim seçimlerinde de etkili olmaktadır. Akne sorunu olan bazı insanlar, okula gitmekten vazgeçip eğitim hayatlarını zayıf geçirmekte ve gelecekte işsiz kalma tehdidiyle karşılaşabilmektedirler. Yetişkinler akneleri çıktığında işten hasta olduklarına dair izin alabilmekte ve bu yüzden işlerini tehlikeye atabilmektedirler. Akne sorunu olanların iş görüşmelerinde daha az başarılı olmalarının iki temel nedeni vardır: Birincisi; özgüven eksikliklerinin olması, İkincisi; potansiyel işverenlerin onların sağlıksız yüzlerini gördüklerinde negatif bir tutum takınmalarıdır. Sivilce sorunu olan insanlardaki işsizlik oranı, böyle bir sorunu olmayanlara oranla daha fazladır.

Fakat sivilce en büyük yarayı insanın ruhu üzerinde yapmaktadır. Akne sorunu olanlar, kendilerini bu cilt sorunu nedeniyle suçlamaktadır ve ortaya çıkan kızgınlık iki duruma neden olmaktadır: İçe dönük anlamda kendilerini suçladıklarında kendilerini bir şekilde cezalandırırlar. Dışa dönük anlamda ise bu kızgınlık süreci arkadaşlarına, aile üyelerine, okuldakilere ve diğer yabancılara yönelebilmektedir. Yapılan son çalışmalar göstermiştir ki aknesi olan bu insanlar, depresyonun da etkisiyle intiharı düşünebilmektedirler.

Araştırmacılar, depresyon ve intihar düşüncelerinin gözle görülür bir biçimde akneli insanlarda rastlandığını belirtmişlerdir. Depresyonun tehlike belirtileri; sürekli negatif düşünce, alınganlık, aşırı aksilik, iştah kaybı veya iştah artışı, uykusuzluk ya da aşırı uyku, bitkinlik, arkadaşlardan uzaklaşma, sosyal izolasyon ve yardıma ihtiyacı olduğu hissinden kaynaklanan olumsuz düşünceler, değersizlik düşüncesiyle birlikte yalnızlık, kendine zarar verme veya intihardır. Nadiren depresyonun nedeni akne tedavisiyle ilgilidir, özellikle isotretinoin tedavileri buna neden olabilir. Nedeni ne olursa olsun depresyon mutlaka tedavi edilmeli ve hızlı şekilde kontrol altına alınmalıdır. Eğer depresyona girebileceğiniz bir dönemde olduğunuzu düşünüyorsanız dermatoloğunuzla veya aile doktorunuzla irtibata geçiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.