Akne (Sivilce)Akne (sİvİlce)

Akneler; cildin yapısındaki koruyucu yağ olan sebumun yapımından sorumlu olan cilt bezesindeki tıkanmalara bağlı oluşur. Ergenlik dönemindeki genç yetişkinlerde akne oluşumu çoğunlukla hormonal değişikliklerle ilişkilidir. inatçı akneler için doktorlar tarafından genellikle antibiyotik verilir; ancak, antibiyotikler cildin durumunu düzeltmeye yarasa da yaşayan yararlı bakterilerden Çoğunun ölmesine neden olabilir. Bu durum, uzun vadede, hassas bağırsak sendro-mu gibi türlü problemlere yol açabilir.

Beslenmenin akne oluşumunda oynadığı rol, hayli tartışmalı bir konudur. Akne şikâyeti olan bazı kişiler diyetteki değişimlerin, belirtiler üzerinde çok az etkili olduğunu belirtirken, bazı kişilerde bu değişikliklerin büyük değişimler sağladığını belirtmektedirler. Aknelerle başı dertte olanlar, sağlıklı cilde sahip olan kişilerden daha çok hayvansal yağ, şeker tüketme eğilimindedirler.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Buna dayanarak söylemek gerekir ki; süt ürünleri, kırmızı et, işlenmiş yiyecek tüketimini azaltmanızda yarar vardır. Beslenmenizi bunların yerine taze meyve ve sebze, balık, kabuklu pirinç ve kepekli buğday ekmeği gibi tahıl ürünleri çerçevesinde şekillendirebi-lirsiniz. Ayrıca vücudunuzun ihtiyacından eksik bırakmamak ve toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlamak için her gün 1,5-2 litre filtre edilmiş, ph seviyesi yüksek alkali su ya da köpüksüz maden suyu içilmesi önerilir.

Aknelerin oluşumunda bedenimize yanlış beslenme gibi olumsuz etkilerle girmeyi başarabilen parazitlerin etkisini de unutmamak gerekir.

Vitaminler, Mineraller ve Diğer Destekleyiciler

Çinko: Bu mineral, siyah nokta ve aknelerin azalmasında etkilidir; çünkü bağışıklık sistemini güçlendirir ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Beta-Karoten: Beta-karoten, vücutta A vitaminine dönüştürülür. Her iki besin öğeleri de cilt sağlığı üzerinde büyük rol oynar ve akne tedavisinde etkili olmalarıyla bilinir.

E Vitamini: E vitamininin cilt üzerinde olumlu etkisi vardır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.