Akne Nasıl Oluşur?



AKNE NASIL OLUŞUR?

Pek çok faktör akneye yol açabilir. Kuru ciltler, gözenekleri dar olduğundan beyaz nokta ve milia(beyaz kabarcıklar) oluşumuna daha çok meyillidir. Yağlı ciltlerin her zaman T bölgelerinde bir dizi siyah nokta bulunur. Her iki durumda da akneler, dış faktörlerce tetiklenip iltihaplı ve kötü huylu sivilcelere dönüşebilir. Her yeni gün, soluduğumuz hava, yiyecekler ve kullandığımız kozmetikler vasıtasıyla yüz binlerce kimyasala maruz kalırız. Gözenek içindeki hassas dengenin ne vakit bozulup iltihaplanmanın ne zaman başladığım kestirmek neredeyse imkânsızdır.

Hırvatistan’da yapılan bir araştırmanın gösterdiği üzere akne mağdurlarının %96’sı, aknenin tedavisinin mümkün olduğuna inanıyor. Akne rahatsızlığı olanların büyük bir çoğunluğu (%66), ilk tedavinin ardından aknelerinin hızla iyileşeceğine inanıyor. Bunlarla beraber bu rahatsızlık, akne mağdurlarının kendileri ve aile hekimleri tarafından hastalık olarak görülmeyip küçümseniyor. Akneyle ilgili hurafe ve yanlış kanılar, aile hekimleri ve hastalar arasında hâlâ yaşamaya devam ediyor.

Pek çok şey aknenin alevlenmesine neden olabilir. Sivilceler, bazı önemli anlarda; bir iş, bir toplantı ya da bir randevu öncesi ortaya çıkan ve her şeyi mahveden saatli bombalara benzerler. Mevsim değişiklikleri, taşınmalar, evlenme, boşanma, iş stresi, kısacası duygular ve bu duygulardaki dalgalanmalar akneye yol açabilir.

Aşağıdaki bölümde akneye yol açan en yaygın nedenler anlatılıyor:

Dengesiz Hormon Seviyeleri

Hormonlar, akne oluşumunda büyük rol oynarlar çünkü hem erkekler hem de kadınlarda bulunan eril hormon andro-jen, yağ bezlerini tetikler. Bu durum, ergenlik dönemindeki kızlarda ve yetişkin kadınlarda, çoğunlukla aylık periodların-dan 5-7 gün önce sivilcelerin hortlama nedenini açıklar.

Çözümü: Hormonları diyet yoluyla, cilt bakım ürünlerini kullanarak, egzersiz ve bitkisel desteklerle dengeleyebilirsiniz. Kitabın ilerleyen bölümlerinde hormon seviyenizi normal tutma yollarını tartışacağız.

Ciltteki Kir

Akneyle ilgili araştırma yapan birçok kişinin iddia ettiğinin aksine, cildin kirlenmesi akneye yol açar. Aslında akneyle ilgili var olan kitapların ve makalelerin %99’u cilt kirliliğinin ve çikolatanın akneye yol açmadığını söyler. Aslında bu biraz da bizim cilt kirliliğinden ne anladığımıza bağlıdır. Cildin kirlenmesinden söz ederken tabii ki suratta yer alan is, çamur, yağ lekeleri gibi bir kirden bahsetmiyoruz. Ciltteki kir; is, duman, toz gibi havada uçuşan partiküller, uçucu organik birleşimler, kurumuş ter ve makyaj, güneş koruma ve cilt bakım ürünlerinin kalıntılarından oluşur. Bu bileşenler topluluğu, cildin üst yüzeyindeki gözenekleri tıkar ve nefes almayan ince bir tabaka oluşturarak yüzü kaplar. Sonuçta, cildin alt katmanlarına kadar nüfuz eden tıkanıklık, yüzeyde aknelerin oluşmasını sağlar.

Çözümü: Cildinizi tahrişe yol açabilecek ağır temizleyici ürünlerle temizlemekten kaçınmalısınız. Cildinizi derinlemesine temizlemek için kullanabileceğiniz her cilt tipine uygun tasarlanmış ürünleri ve temizleme tekniklerini ilerleyen bölümlerde anlatacağım.

Kimyasal Toksinler

Her gün yiyeceklerimiz yoluyla ya da sadece soluduğumuz havayla yüzlerce kimyasal maddeye maruz kalıyoruz ki bunlar alerjik ya da hormanal etkilere sahip olabilirler veya sadece vücûdumuza doğal olmayan bir şeyler girmiş olur. Bazı insanlar, tamamen alerjik nedenli olan ve akneye dönüşmeyen kırmızı, iltihaplı, sivilcemsi şişlikler çıkartmaya meyillidir. Bazı zamanlarda gözenekleri tıkayan bir nemlendirici ya da fazla etkili(!) bir temizleyici kullandığımızda siyah noktalarımız daha fazla belirginleşir. İşlerin bir anda rahatsız edici bir şekilde değişmesine neden olan ve yanağınızdaki küçük bir noktayı bir gecede aniden volkanik bir püskürtüye dönüştüren şey; maskenizdeki ya da güneş koruma kreminizdeki muazzam miktardaki kimyasaldan teninizin hoşlanmamasıdır.

Çözümü: Eğer güzel bir cildinizin olmasını istiyorsanız, organik beslenme alışkanlıkları edinmeli, içinde koruyucu maddeler bulunan katkılı hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Ayrıca mümkün olduğunca zehirli kimyasallar içeren cilt bakım ürünlerini kullanmaktan kaçınmalısınız.

Şekerli ve Doymuş Yağ Oranı Yüksek Gıdalarla

Beslenme Tarzı

Doymuş yağ oram yüksek ve şekerli gıdalarla beslenmek, vücuttaki şeker seviyelerinde dalgalanmaya yol açar, bu da yağ bezelerini uyararak akne oluşumuna yol açar. Kabuklu deniz hayvanları, ciğer ve ıspanağın bol olduğu bir beslenme şekli de bu gıdaların muhteviyatında fazlaca yer alan iyot yağ yapımını hızlandırdığı için akneye neden olmaktadır, inekleri hastalıklardan korumak için iyotla zenginleştirilmiş yemle beslediklerinden mandıra ürünleri de cilt için sakıncalı olabilir.

Çözümü: Taze ve lifli gıdalarla zenginleştirilmiş, tuz, şeker ve rafine yağların çok az kullanıldığı sağlıklı bir diyet uygulamalısınız. Kitabın sonraki bölümlerinde yer alan otuz günlük lezzetli cilt arındırma diyetini ve bu kitap için özel hazırlanmış, hızlı sonuç veren yedi günlük detoksu uygulayarak önemli bir olay öncesinde ışıltılı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Aşırı Mayalanma

Maya (fongüs), insan vücudunun sindirim sisteminde yaşayan “Candida Albicans” isimli bir mantar türüdür. Antibiyotik kullanımı, beslenme tarzında lifli gıdaların eksikliği ve bağırsakların ağır çalışması aşırı mayalanmaya yol açabilir. Mayalanmanın aşırı olduğu hâller toksin üretir. Asetaldehid, bu toksinlerin en yaygınıdır ve karaciğerde alkol ile şekere dönüştürülür. Sürekli bir toksin çöplüğü gibi çalışan Candida, aknenin de aralarında olduğu pek çok sağlık problemine yol açar.

Çözümü: İşlem görmüş katı gıdaların ve şekerin düşük kullanıldığı sağlıklı bir diyeti devamlı uygulamak, sirke ve işlenmiş et gibi fermente edilmiş maya içeren gıdalardan kaçınmak ve olabildiğince su içmek bu sorunun engellenmesini sağlar.

Mekanik Tahrişler



Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Akne, mekanik tahrişler ve sürekli tekrarlayan dokunma etkilerinden dolayı da gelişebilmektedir. Örneğin, çene bölgesindeki sivilceler büyüme eğilimindedirler çünkü elinizi çenenize dayayıp oturuyor olabilirsiniz ya da yanaklarınızdakiler sürekli telefon ahizesiyle temas etmekten veya sırt bölgenizdekiler çantanızın kayışlarının sürtünmesinden ya da başımzdakiler bisiklet kaskınızın değmesinden ve basınç uygulamasından meydana gelebilmektedir.

Çözümü: Yaptığınız egzersizden sonra bütün vücudunuzu temizlemelisiniz, kötü alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmelisiniz. Kask veya spor ekipmanı takmak zorundaysanız, basınç yaptığı bölgelerde basıncı azaltması için sargı bantları kullanabilirsiniz.

C Vitamini ve Bazı ilaçlar

Aspirin, Alka-Seltzer, İbuprofen, Midol, Pepto-Bismol gibi reçetesiz ilaçların yanı sıra vitamin B12 iğneleri bazen anemi (kansızlık) tedavisinde kullanılsa da akneye neden olabilmektedir. Ayrıca astım ilaçları, sakinleştiriciler, ağrı kesiciler ve bromür ya da iyodür içeren soğuk ilaçlar da aknenin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kasları güçlendiren anabolik steroidlerin atletlerde akneye yol açtığı iyi bilinmektedir.

Çözümü: Eğer tıbbi durumunuz uygunsa tedavide kullanılan ilaçları bitkisel desteklerle değiştirebilmek için doktorunuzla konuşun. Yine de çoğu tedavi geçicidir ve tedavi bitiminde akneye neden olan ilacı almayı kesmenizden kısa süre sonra sivilceleriniz kendiliğinden iyileşecektir.

Genler

Aknenin kalıtsal bir doğası vardır. Ebeveynlerinin her ikisinde de akne sorunu olan çocukların sivilceli olma ihtimali 3/4’tür. Aknelerin ortaya çıktığı yerler ve yoğunlukları genetik eğilimlidir. Örneğin, yalnızca yüzde, çenede veya sırtta çıkmaları ya da bu bölgelerde yoğunlaşmaları genellikle genetiktir. Yine de bu eğer aileniz temiz bir cilde sahipse siz de ömür boyu böyle bir cilde sahip olacaksınız demek değildir.

Çözüm: Cildinizde daimi izler kalmasını önlemek için olabildiğince erken bir zamanda yeni bir cilt bakımı rutinine adapte olmalısınız.

Kabukları Yolmak

Cildiniz kabukların koruyucu katmanına ihtiyaç duymaktadır. Bu sayede açık yaraları, dış dünyadan koruyabilmektedir. İlerleyen bölümlerde öğreneceğiniz üzere, cilt kendini içeriden dışarı doğru iyileştirmektedir ve bedeninizin sivilce üzerine kurduğu kabuk katmanını soyduğunuzda bunu aynı şekilde örmek için tekrar baştan başlayacaktır. Ayrıca kabuğu yolduğunuzda yeni formu oluşmuş üst cilt hücreleri katmanını da kaldırarak orada iz kalmasına neden oluyorsunuz.

Çözümü: Size ne kadar sağlıklı gözükürse gözüksün asla kabuğu kaldırmayın. İyileşmekte olan bir sivilceyi asla makyajla örtmeyi başaramazsınız. Bari olduğu gibi kalmasına izin verin.

Rutubet

Buhar banyolarından ve saunalardan uzak durulmalıdır çünkü yüksek ısı ve buhar, kan akışım belli bölgelere yönlendirmektedir ayrıca yüksek ısı, yağ üretimini arttırır. Tüm bunların olmasını istemezsiniz! Bu, yüze uygulanan buhar banyolarının gözenekleri açtığına dair yaygın inanca uymasa da -aynısefa ve sarı papatya gibi antiseptiklerle yapılsa bile- aslında sivilcelerin durumu daha kötüye gitmektedir hatta iyileşmek üzereyken uygulansalar bile bu durum değişmez.

Çözümü: Cilt yüzeyinizde oluşan fazla yağları absorbe etmek için yazları sık sık kurutma kâğıtları kullanın.

Meslek

Meslekle ilgili ortaya çıkan akne genelde imalat makineleri ticaretinde çözülmeyen sert yağlara maruz kalan veya tamirhanelerde yağlama işiyle uğraşan işçilerde görülmektedir. Bazı mesleklerdeyse mensuplarının çeşitli kimyasallara maruz kalmalarından dolayı sivilcelerinde artış gözlenmiştir. Yalıtkan maddeler, mantar ilaçları, böcek ilaçları, bitki ilaçları ve ahşap koruyucular çok can sıkıcı akne formlarına neden olabilmektedir. Petrol ürünlerine ve yemek yağlarına maruz kalmak da akne sorunlarını artırabilmektedir. Sıcak, nemli ortamlar, aknenin oluşması için ciltte yeterli hidrasyona ve kabarıklığa neden olabilmektedir. Aknenin oluşmasına neden olan diğer koşullar ise iş yerlerinde hijyenin az olduğu, kirli giysilerin kullanıldığı ve yıkanmaya elverişsiz ortamlardır.

Kadınlar erkeklere oranla daha kuru ve cilt pH (asidite) derecesi biraz daha yüksek bir tene sahiptirler, bunun neticesinde cilt tahrişlerine karşı daha hassastırlar. Kadınlar, evlerindeki günlük işlerinde kullandıkları temizleyiciler, sabunlar, deterjanlar ve cilalar gibi ürünler yüzünden yoğun miktarda cilt tahrişine maruz kalmaktadırlar. Bu yüzden kadınlar, uğraştıkları iş yüzünden akne oluşumuna erkeklere oranla daha fazla maruz kalmaktadırlar.

Çözümü: İşiniz biter bitmez hemen vücudunuzu yıkayın ve iş yaparken kirli ellerle yüzünüzü ovuşturmaktan sakının. Aşırı yıkamayın ya da sivilcelerinizi şiddetlendirmeyi göze alın! Toz sabunlar ve susuz temizleyiciler yağları, katranları, boyaları ve bazı plastik bazlı maddeleri kolayca temizleyebilmektedirler. Ayrıca koruyucu kremler de önemli sayılabilecek derecede koruma sağlamaktadırlar.

Saç Şekillendirme Ürünleri

Saçı uzun kadınlar bazen boyunlarında ve sırtlarının üst kısmında sivilce sorunu yaşayabilmektedir. Bu, saçların cilt üzerinde dokunduğu noktalara sahip olduğu yağı aktarıp gözenek deliklerini tıkaması nedeniyle oluşmaktadır. Yüzümüzde saç hizasında çıkan inatçı sivilcelere, sentetik saç fırçalarıyla güçlü bir şekilde saçları fırçalamak ya da hacim verici sert kıllı fırçalarla saçın kurutulmaya çalışılması neden olabilmektedir. Özellikle yoğun ve kalın kâküller alında sivilce oluşmasına neden olabilmektedirler. Saç spreyi, saç köpüğü, yağlı saç pomatları saç hizasındaki bölgelere düzenli uygulandıklarında gözenekleri tıkayıp yeni akne oluşumuna neden olmaktadırlar.

Çözümü: Saç bakımında uyguladığınız rutini gözden geçirin ve hangi ürünlerin akneye neden olduğunu bulana kadar kullandığınız ürünleri tek tek eleyin. Sonrasındaysa kullandığınız ürünleri Jason, Abba, Aubrey Organik, La Prairie Essence veya Giovanni gibi basit saç şekillendirme ürünleri bulunan ve doğal bir çizgiye sahip markalardan seçin.




Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*