Anasayfa / Bilgi / Akıllı Hastanın Sağlık Rehberi

Akıllı Hastanın Sağlık Rehberi•    HASTANE RANDEVU MERKEZİ

www.mhrs.gov.tr Hastane Randevu Merkezi hastaların, hasta yakınlarının ALO 182 hattını arayarak veya internet üzerinden, Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinden muayene randevusu almalarını sağlayan bir hizmettir.

Hastane Randevu Merkezinden en erken bir gün sonrasına randevu almak mümkün. Randevu aldığınız saatin 30 dakika öncesine kadar iptal etme, gün ve saati değiştirme imkanınız da bulunuyor. Ancak 182’yi aradığınızda operatörünüzün tarifesi doğrultusunda telefon görüşmesi ücreti ödeyeceğinizi dikkate alın. İnternet üzerinden alınan randevular ise ücretsiz.

Hastane Randevu Sistemi bir sağlık kurumundaki farklı polikliniklerden günde en fazla iki randevu almanıza olanak tanıyor. Tabii, gitmeyi düşündüğünüz devlet hastanesinin web sitesini ziyaret ederek de gene online randevu alabilirsiniz.

•    HASTANENİ SEÇ, DOKTORUNA ULAŞ

www.sgk.gov.tr www.sgk.gov.tr adresinden erişilen “Hastaneni seç, doktoruna ulaş” başlıklı bölüm, SGK’lı hastalara il bazında; branşlara ve uzmanlara göre özel hastaneler ya da özel merkezler konusunda seçenekler sunuyor. Bu bölümde hangi özel sağlık kuruluşunda, hangi tedavi için ne kadar ilave ücret ödeyeceğinizi öğrenme imkanınız da bulunuyor.

Katılım payı nedir? Devlet, üniversite ya da özel hastanelere göre muayene katılım payları nelerdir? İlaçlar için ne kadar katılım payı ödeyeceksiniz? Özel hastanelerin SGK’lı hastalardan alacağı ilave ücretler neye göre belirlenir? Özel hastaneler hangi hizmetler için ilave ücret alamazlar? SGK’lı hastalar için hazırlanan bölümde bu soruların yanıtları da yer alıyor.

•    AİLE HEKİMİNİZ KİM?

www.ailehekimligi.gov.tr

Aile hekiminizin kim olduğunu bilmiyorsanız, Sağlık Bakanlığının www.ailehekimligi.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. T.C kimlik numaranızı girerek web sitesi yardımıyla aile hekiminizi öğrenebilirsiniz. En yakın aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi veya il sağlık müdürlüğü aracığıyla da aile hekiminizin adına, soyadına, iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bunun için de gene vatandaşlık numaranıza ihtiyaç olduğunu unutmayın.

•    SAĞLIK BAKANLIĞI EVDE SAĞLIK HİZMETİ

Tel: 444 38 33

Tel: 444 EVDE

Öncelikle yaşlı ya da yatağa bağlı hastaları hedef alan bu hizmet kapsamında; eve gelen mobil sağlık ekipleri tansiyon ölçümünden serum takılmasına, enjeksiyondan kan tahlillerine kadar gereken tıbbi işlemleri yapabiliyor. Evinden çıkacak durumu olmayan hastalara ilaçlarının yazılması, sağlık raporlarının çıkartılması, ilaç raporlarının yenilenmesi konularında da yardımcı olunuyor. Ayrıca, evden hastaneye ya da hastaneden eve nakil hizmeti de veriliyor.

Evde Sağlık Hizmeti kapsamında hastaların ihtiyaç duyduğu, tedaviye yardımcı olabilecek ve demirbaş niteliğindeki tıbbi cihazlar da hizmet süresince zimmet karşılığı hastanın kullanımına tahsis edilebiliyor.

Sağlık Bakanlığının bu hizmetinden yararlanmak istiyorsanız, aile hekiminize ya da hastaneler bünyesindeki evde sağlık birimlerine başvurabilirsiniz. Ayrıca her ilde 444 38 33 numarayı arayarak evde sağlık hizmeti için müracaat edebilirsiniz.•    SOSYAL GÜVENLİK KURUMU SMS BİLGİLENDİRME SERVİSİ

SMS: 5502 www.sgk.gov.tr

“Ne zaman optik cam alabilirsiniz? Sağlık hak sahipliğiniz var mı? Muayene katılım payı borcunuz ne kadar? Fizik tedavi hizmetlerinden yararlanabilir misiniz? Diş protezi hakkınız var mı?

SGK’nın yeni başlattığı SMS Bilgilendirme servisi ile, TC kimlik ve aile sıra numaranızı kullanarak cep telefonunuzun yardımıyla bu bilgilere ulaşmanız mümkün. Yalnız burada her SMS’nin 1 TL olarak ücretlendirdiğini de unutmayın. Tabii bu, kitabın baskıya verildiği 2013 Şubat ayındaki ücret. SMS ücretinde zaman içinde değişiklikler olabileceğini de dikkate alın.

•    YURT DIŞINDAN İLAÇ GETİRME

www.teb.org.tr

Doktorunuz Türkiye’de bulunmayan bir ilaç önerdiyse ya da ülkemizde ruhsatlandırılmamış, ancak dünyada kullanımda olan bir ilacı reçete ettiyse Türk Eczacılar Birliği üzerinden yurtdışından getirebilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna hekim reçetesiyle başvurulması ve kurumun ilacın ithali için onay vermesi gerekiyor. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye Türk Eczacılar Birliğinin web sitesinde “yurt dışından ilaç temini” başlıklı bölümünden ulaşabilirsiniz.

AMBULANS

Tel: 112

Şubat 2013 verilerine göre Türkiye’de toplam 3 bin 382 kara ambulansı, 17 helikopter ambulans, 4 uçak ambulans ve 4 deniz ambulansı bulunuyor.

•    ULUSAL ZEHİR DANIŞMA MERKEZİ

Tel: 114

Merkezin verdiği hizmetler arasında tedavi maksatlı kullanılan ilaçlar başta olmak üzere böcek ya da tarım ilaçlarıyla olan zehirlenmeler yer alıyor. Ayrıca zehirli hayvan ısırmaları ve sokmalarından mantar zehirlenmelerine kadar geniş bir yelpazede hem halka, hem de sağlık çalışanlarına yönelik hizmet sunuyor.

•    SİGARA BIRAKMA HATTI

Tel: 171

Sağlık Bakanlığına bağlı 171’i arayanlara öncelikle sigara konusunda bağımlılık değerlendirme anketi uygulanıyor. Bağımlılık düzeylerine göre kişilere sigarayı bırakabilmeleri için plan hazırlanıyor ya da sigara bırakma polikliniklerine yönlendirme yapılıyor.

•    BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi)

Tel: 150

Sağlığı ilgilendiren şikayetlerinizi BİMER’e de yapabilirsiniz. Ancak, Alo 150’yi aradığınızda bulunduğunuz ilin valiliğindeki halkla ilişkiler görevlileri telefonu yanıtlıyor ve ilgili birimlere konuyu iletiyor.

•    SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi)

Tel: 184

Gittiğiniz mekanda kapalı alanlarda sigara içme yasağına uyulmuyorsa SABİM’i arayabilirsiniz. Yurtdışından gelen ve Türkçe bilmeyen hastaların, sağlık hizmeti ve hasta hakları ile ilgili şikâyetleri de SABİM’de tercümanlar aracılığı ile kayıt altına alınıp takip ediliyor. Eğer, aile hekiminizin kim olduğunu hala bilmiyorsanız, SABÎM’den bu konuda bilgi edinebilirsi-niz.Sağhkla ilgili her türlü konuda SABİM’e başvurabilirsiniz.

•    AL0170 (Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi)

Tel: 170

SGK’lı bir hasta olarak sağlık konusundaki soru, öneri, eleştiri, ihbar, şikayet ve başvurularınızı Alo 170 aracılığıyla da yapabilirsiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.