Anasayfa / Bilgi / AKILLI HASTA MEDYADA SAĞLIĞI NASIL TAKİP ETMELİ?

AKILLI HASTA MEDYADA SAĞLIĞI NASIL TAKİP ETMELİ?AKILLI HASTA MEDYADA SAĞLIĞI NASIL TAKİP ETMELİ?

Akıllı hasta olarak öncelikle medyada haberleri, söyleşileri, yazıları sık yer alan uzmanların iyi hekim olduğuna dair yanlış bir kanıya kapılmamanız gerekiyor.

RTÜK un 2012 yılının Nisan verilerine göre Türkiyede 553 televizyon kanalı, 1.120 radyo kanalı bulunuyor. Bu kanalları ayakta tutan tek şey ise reklam ve sponsorluk gelirleri. Yazılı basın için de aynı şey geçerli.

Özel sağlık sektöründeki acımasız rekabet ortamında bazı hekimler için daha çok hastaya ulaşmanın yolu medyada daha fazla yer almaktan geçiyor. Bu da genellikle, sponsorluk ve reklam anlaşmalarıyla mümkün oluyor. Yani, ekranlarda sık gördüğünüz hekimin konuk olarak tercih edilmesinin nedeni çok iyi bir doktor olmasından değil de, tamamen duygusal nedenlerden kaynaklanabiliyor. Günümüzde sponsorsuz sağlık programı neredeyse yok. Bazılarında ise programın ana sponsoru var. Bir diğer sorun da günümüz medyasına hakim olan anlayışta iyi konuşarak ya da aykırı şeyler söyleyerek reyting ve tiraj getiren her konuğun değer görmesi. Yıllarını tıp mesleğine adayan doktorlardan çok aktarların, şifacıların, ilişki koçlarının, renk terapi uzmanlarının medyada baş tacı edilmesinin nedeni de bu! Medyanın sağlık konusunda uzman gazetecileri istihdam etmemesi de haber ve söyleşi konuları ile konuklarının seçimindeki yanlışlarına sebep olabilen bir başka faktör.

Akıllı bir hastanın medyadaki sağlık konularını analiz ederken yapması gerekenlere gelince:Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


• Hastalıkların tanısı ve tedavisiyle ilgili haberleri, röportajları takip ederken medya ve özel sağlık sektörü arasındaki bu ilişkiler ağını dikkate alın.

• İzlediğiniz programlardaki hekimlerin akademik kariyerlerini, çalıştıkları sağlık kuruluşlarını, bilimsel ve mesleki birikimlerini araştırın.

• Televizyonlarda ya da gazetelerde sağlıklı yaşam için tavsiyelerde bulunan ve adının önünde profesör, doçent yazan her insanın doktor olmayabileceğini aklınızdan çıkartmayın.

• Bir doktorun neyi, nasıl söylediği de önemlidir. Ekrandaki hekim hastalığa, risk faktörlerine, teşhis ve tedavi yöntemlerine odaklı mı konuşuyor yoksa sözlerinin arasında “ben”, “biz” kelimelerini sık sık geçirerek, kendisinin, merkezinin ya da hastanesinin gizli reklamını yapma kaygısında mı?

• Selülitlere, aşırı kiloya, saç dökülmesine iyi geldiğini iddia ettikleri bitkisel ürünleri pazarlayanlardan ve ekranlarda semt adı vererek muayenehanesini taşıdığını söyleyecek kadar kendi reklamı peşindeki doktorlardan uzak durun.

• “Türkiye’de ilk defa”, “Mucize tedavi” gibi başlıklarla sunulan haberlere soru işaretleriyle yaklaşın. O yöntemin ne kadar zamandan beri, kaç kişi üzerinde uygulandığını ve ne gibi sonuçlar alındığını öğrenmeye çalışın.

• Yeni bir cerrahi teknik öneren doktorunuzun o alandaki deneyimi, bilgisi konusunda detaylı bir araştırma yapın.

• Sağlıkla ilgili konularda ekranlarda konuk edilen kişiler; aslında programın yayın politikasının da bir aynasıdır. Akıllı hasta olmak seyredeceği sağlık, kadın ya da sohbet programlarını, gazetedeki sağlıkla ilgili haberleri iyi analiz etmekten geçer.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.