Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / AKDENİZ ANEMİSİ (TALASEMİ) – KANSIZLIK

AKDENİZ ANEMİSİ (TALASEMİ) – KANSIZLIKAKDENİZ ANEMİSİ (TALASEMİ) – KANSIZLIK

Oksijen vücutta kırmızı kan hücreleri ile taşınır. Kırmızı kan hücrelerindeki oksijeni taşımakla sorumlu maddeye “hemoglobin” denir. Anemi; kırmızı kan hücreleri ya da hemoglobinin veya ikisinin birden yetersiz olduğu bir durumdur. Anemide vücut dokuları, genellikle fiziksel ve zihinsel yorgunluğa sebep olan oksijen açlığı çekerler. Ayrıca anemi şikâyetlerinden biri de soluk tenli olmaktır.

Anemi; demir, folik asit ve vitamin bl2’yi içeren çeşitli besin öğelerinin eksikliği ile ilişkilendirilebilir. Aneminin bütün olası nedenlerinden en bilineni demir eksikliğidir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Eğer demir eksikliğiniz varsa, demir yönünden zengin olan brokoli, yeşillikler, tere, lahana ve bademgillerden bol bol tüketmelisiniz. C vitamini demir emilimini artırır, bu yüzden taze meyve ve sebze gibi C vitamini yönünden zengin besinlerin bol miktarda tüketilmesi önerilir.

Günümüzde moda olan çay ve fazlaca içilen süt, demirin tutulmasına ve vücuttan atılmasına sebep olur. Bilhassa günümüzdeki stres, migren, baş ağrısı ve gerginliklerin sebebi alışkanlık hâline getirdiğimiz, zamanlı zamansız içilen siyah çaydır. Çayı, yemeklerden önce veya sonra içine birkaç damla limon veya karanfil atarak içmeniz hem faydasını artıracak hem de demir emilimini engelleyerek kansızlığa sebep olmayacaktır. Ayrıca zihin yorgunluğunuzun da ilacı olacaktır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.