Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Ailemde Meme Kanseri Yok Bende Olasılık Nedir?

Ailemde Meme Kanseri Yok Bende Olasılık Nedir?AİLEMDE MEME KANSERİ OLMASA DA YAKALANMA OLASILIĞIM VAR MI?

Meme kanserinin ortaya çıkmasında genetik geçiş önemli rol oynuyor. Araştırmacılar meme kanserine yatkınlık genleri olan BRCA1 ve BRCA2’de mutasyon tespit ettikten sonra, yakın akrabaların bu hastalığa yakalanma olasılıklarının arttığını belirtiyor. Ancak bu durum rakamlara yansıdığında düşünüldüğü kadar sıkça rasdanmadığı ortaya çıkıyor. Yapılan çalışmalara göre meme kanseri vakalarının yüzde 5-10’u kalıtımsal kabul ediliyor.

Meme KanseriSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Yüzde 10-15’lik kısmı ise ailevi olarak riskli gruba dahil oluyor. Öte yandan yüzde 75-85’lik bir kısımda hiçbir risk faktörü olmasa da hastalık görülebiliyor.

Bu hastalıkla ilgili bilinmesi gereken önemli noktalardan biri de meme kanserinin kadınlar arasındaki birincil ölüm nedeni olmadığı… Erken teşhis ve tedaviyle bu hastalığa yakalanan kadınların sağkalım oranları bir hayli yüksek seyrediyor. Özedemek gerekirse, meme kanseri de dahil birçok kanser türünde aile öyküsü hayati önem taşıyor. Ancak bu etmenlerden yalnızca biri. Bu hastalığa yakalanan kadınların çoğunun ailesinde kanser öyküsü bulunmuyor. Meme kanserinin ortaya çıkışma ilişkin saptanmış ve halen muamma olan birçok faktör var. Ancak sağlıklı beslenme, ideal kiloda olma, alkol tüketimi, sigara kullanımı, egzersiz ve düzenli kontrol gibi hayat tarzıyla ilgili seçimlerin birtakım risk faktörlerini kontrol edebildiği biliniyor.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.