Ahlât Nedir?Ahlât Nedir?

İnsan vücudunda varlığı kabul edilen, kan, balgam, safra ve sevda gibi unsurlara eskimez kitaplarda “ahlât” denir. Vücudun sağlık ve hastalığı bu dört unsura bağlıdır. Bu unsurlar, vücutta normal bir şekilde bulunduğunda insan sağlıklı olur; biri diğerinden fazla olursa da sağlık bozulup, vücutta hastalık meydana gelir. Bu dört ahlâtın tanımlarını ve bunlardan meydana gelen hastalıkları şöyle sıralayabiliriz:

Kan

Rengi kırmızı, tadı tatlı, kokusu hoş olan, sıcak ve rutubetli bir sıvıdır. Pis kanın kokusu kötü, rengi de bulanıktır. Doğası kuru ve soğuk olan bütün gıdalar kanın ilacıdır, insan vücudundaki yeri karaciğerdir. Hava unsurundan meydana gelir. Vücuda kan hâkim olduğunda; şiddetli baş ağrısı, tembellik, vücutta ve başta ağırlık ve sersemlik artar. Beniz, dil ve gözlerde kızarıklıklar baş gösterir, vücutta çıbanlar ve sivilceler ortaya çıkar ve sürekli burun akıntısı meydana gelir. Bu hâller, sürekli yağlı, tatlı ve kan yapıcı gıdaların yenilmesiyle ortaya çıkar. Bu tip rahatsızlıklar vücutta hâsıl olduğu zaman, özelikle ekşi nar, ekşi meyve suları ve sirkeli yağlar yenilmelidir. Bu gıdaların bir süre alınması, kanın normale dönmesini sağlar.

Balgam

Yapısı soğuk ve rutubetli olan unsur, sudan meydana gelir. İnsan vücudundaki yeri akciğerlerdir. Vücudun büyük bir çoğunluğunda balgam hâkim olduğunda; uykuda ağırlık baş gösterir, idrarın rengi beyazlaşır ve beniz sararır. Tükürük artar, ağız sulanır, susama hissi azalır, ağızdan ekşi balgam gelir. Uyku hâlinin artmasının ardından sersemlik ortaya çıkar, iştahsızlık, hazımsızlık, unutkanlık, mide zafiyeti ve ağız kokusu gibi hastalıklar meydana gelir. Bal, zencefil, karabiber, deve sütü, susam, mısır gibi doğası sıcak ve kuru olan bütün gıdalar, balgamdan meydana gelen hastalıklara şifa olur. Bu gıdalardan yeteri kadar alınırsa, hastalıklar yok olur.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Safra

Vücuttaki yeri safra kesesi olan safranın yapısı, sıcak ve kurudur. Ateş unsurundan meydana gelir. Bedene safra hâkim olduğunda; gözlerde ve vücutta sararmalar olur, ağza sürekli acı bir tat gelir, ağız ve damak sürekli kurur, idrarın sararmasının ardından, baş ağrısı, uykusuzluk, nabız yükselmesi ve serin yerlerde bulunma isteği ortaya çıkar. Vücutta sivilceler oluşur. İnsanın içinde devamlı bir huzursuzluk belirtisi baş gösterir. Şeker, arpa suyu-ekmeği, hıyar ve karpuz gibi gıdalardan biri veya birkaçı sürekli tüketildiğinde, safra normale döner.

Sevda

Topraktan meydana gelen sevdanın doğası kuru ve soğuktur. Vücutta bulunduğu yer dalaktır. Sevda; kanın yanmasından, mercimek, mısır, sığır eti, patlıcan ve tuzlu fasulyenin çok fazla tüketilmesinde vücudu etkisi altına alır. Bedene sevda hâkim olduğunda; vücutta durgunluk, uykusuzluk, kanın ve benzin koyulaşması gibi şikâyetlerin yanı sıra; çok su içmek, mide ağrısı, vesvese, sürekli sıkıntı, kötü rüyalar görmek ve düşünce bozukluğu ortaya çıkar. Sıcak ve rutubetli gıdaların alınması, sevdadan meydana gelen rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

Unutmayalım ki, her organ şekli itibariyle bir bitkiye benzer ve bu hâliyle o organı tedavi edebileceğine işaret eder.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.