Anasayfa / Sağlık Haberleri / 7 TL’ye kanser sigortası

7 TL’ye kanser sigortası



Sigorta şirketleri ‘kadın kanserleri’ne yönelik yeni ürünler çıkardı. Poliçelerin aylık ödemeleri 7 TL’ye kadar düşüyor. Hastalanma halinde 50 bin TL’ye varan tazminatlar alınıyor. Paketlerde sağlık danışmanlığı ve anlaşmalı sağlık kuruluşlarında indirim gibi ek avantajlar da var…

TÜRKİYE’DE her yıl 70 binin üzerinde kadın kansere yakalanıyor. Bu vakaların dörtte biri ise meme kanseri. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kanser Daire Başkanlığı’nın son açıkladığı 2013 yılı istatistiklerine göre, Türkiye’de her yıl meme kanseri teşhisi konulan kadın sayısı 17-18 bine çıkmış durum da.

Ancak bu amansız hastalık sadece Türkiye’de tırmanmıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verileri de kanser hastalığındaki korkunç tırmanışı ortaya koyuyor.

WHO’ya göre, 2030 yılında kansere bağlı olarak ölen kadın sayısı 5.5 milyona ulaşacak. Yine bu dönemde kadın kanserlerine bağlı ölenlerin sayısı ise 1.5 milyona çıkacak.

Uluslararası Kanser Ajansı’nm Globocan projesinin 2012 yılı kanser tahminleri ise daha karamsar bir tablo çiziyor. Ajansa göre, kanser artış hızının devam etmesi durumunda, dünya nüfusunun artışına ve nüfustaki yaşlanmaya bağlı olarak 2025 yılında toplam 19.3 milyon yeni kanser vakası görülecek.

ÜCRETSİZ ACİL AMBULANS

Kanser konusunda ulusal ve uluslararası istatistikler maalesef böyle karanlık bir tablo çiziyor. Tablo böyle olunca Türkiye’de her geçen gün kanserden ölümler arttıkça sigorta şirketleri de kanseri “kritik hastalıklar sigortası” şemsiyesi altına almaya başladı. Yine bu kapsamda son yıllarda erken teşhis ve iyi tedavi ile iyileştirilebilen kadın kanserleri de özel poliçelerle satışa sunuldu. Paketlere ayrıca ücretsiz acil ambulans, sağlık danışmanlığı, anlaşmalı sağlık kuruluşlarında indirim gibi ek avantajlar da dahil edildi. Bugün az sayıda sigorta şirket tarafından çıkartılan kadın kanserine özel bu poliçelerin aylık primleri ise yüzde 27’lik vergi dilimine girenlerde 7 TL’lere kadar geriledi.

kanser sigortasi

2016’DA 10 BİN KİŞİ ALDI

Anadolu Hayat Emeklilik “Kadına Özel Kritik Hastalık Sigortası” ürünü ile müşterilerinin hem tedavi masraflarını, hem de hastalık sebebiyle meydana gelebilecek gelir kaybını karşılayacak finansal bir güvence sunuyor.

18-50 yaş arasında ve sağlıklı kadınlara sunulan bu sigortada üç farklı paket bulunduğuna söyleyen Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, sigortanın kapsamına hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Sigortalılarımızı kadın kanserleri (meme, yumurtalık, rahim, rahim ağzı, fallop tüpü, vajina/vulva kanserleri), rahim ağzı ve memede kansere zemin hazırlayan hücresel yapı değişikliklerin teşhisi, sistemik lupus eritamatozus hastalığı, kronik ve ciddi romatoid artrit hastalığı, ciddi düzeyde kemik erimesi ve karsinoma in-situ nedeni ile rahmin alınmasına karşı teminat altına alıyor. Ayrıca, ürün kapsamında yaşam kaybı riskine karşı teminat sağlıyoruz. Satın alman teminat tutarına göre değişen üç farklı paket seçeneğimiz bulunuyor. Bu paketler kapsamında 10.000, 25.000 ya da 50.000 TL kritik hastalık teminatı tercih edilebiliyor. Sigortalılarımıza, ücretsiz acil ambulans, sağlık danışmanlığı ve anlaşmalı sağlık kuruluşlarında indirim gibi hizmetler sunarak ek avantajlar sağlıyoruz.”

Ürüne sahip olabilmek için ödenmesi gereken prim tutarı ise kişi-^ nin yaşma ve ürün kapsamında sunulan teminat paketlerine göre farklılık gösteriyor. 35 yaşında bir kadın ayda sadece 9 TL prim ödeyerek bu ürün kapsamında 10.000 TL kritik hastalık ve 20.000 TL yaşam kaybı teminatına sahip olabileceğini söyleyen Erkan, “Sigorta süresinde belirtilen hastalıklardan birisi ile karşılaşılması durumunda, sigortalıya tek seferde 10.000 TL kritik hastalık tazminatı ödüyoruz. Kritik hastalık tazminatı ödenmiş bir sigortalının sigorta süresi içerisinde yaşamını kaybetmesi halinde ise yaşam kaybı teminatının tamamı, yani 20.000 TL tutarında tazminat ödemesi yapıyoruz” diyor.

“Kadına Özel Kritik Hastalık Sigortası” ürününde ortaya çıkan yüksek sağlık giderleri, hastalığın teşhisi anında toplu para güvencesi sunularak sigortalının ve ailesinin mevcut hayat standardını korunmaya yardımcı oluyor. Hem yeni müşteri adaylarına hem de bireysel emeklilik katılımcılarına tamamlayıcı olarak bu ürünü sunduklarını ve yoğun rağbet gördüğünü söyleyen Erkan, “Sadece 2016 yılında 10 bini aşkın sigortalımızın bu ürünü satın alarak, kendisini güvence altına aldığını ifade etmek isteriz. Bu ilginin önümüzdeki dönemde daha da artmasını ve kritik hastalık sigortalarının sahip olduğu potansiyel paralelinde gelişmesini bekliyoruz” diyor.

AYDA 12 TL’YE

BNP Paribas Cardif Emeklilik’in, 18-50 yaş arasındaki kadınları teminat altına alan “Kadına Değer Sigortası” var. Aylık ödemesi 12 TL’den başlayan poliçe ile kadınlar göğüs, rahim, rahim ağzı, rahim içi, yumurtalık, tüplerdeki kanserler ve vajina-vulva tümörlerini kapsayacak şekilde kadın hastalıklarına bağlı kanser türlerine karşı sigortalanıyor. Söz konusu kanser türlerinden biri için teşhis konulduğunda sigortalının kendisine, vefatı durumunda ise kanunu mirasçılarına ödeme yaptıklarını söyleyen BNP Paribas Cardif Emeklilik, Banka Sigortacılığı Kanalı Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sertsöz, “Öte yandan kanser teşhisinde uygulanan mamografi gibi tetkiklerle ilgili yönlendirme, psikolojik danışmanlık, diyetisyen ve sağlıklı beslenme danışmanlığı ile 7/24 yenidoğan bakım ve bilgi hizmetleriyle manevi olarak da kadınları destekliyor.



Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Ürünümüzü üç paket halinde sunuyoruz, paketlerin içerikleri aynı olmakla beraber teminat tutarları farklılaşıyor. Örneğin 15.000 TL hastalık teminatı, 15.000 TL vefat teminatı içeren Kadına Değer Sigortası primi ayda sadece 12 TL olarak ödeniyor” diyor. Kadına Değer Sigortası ürününün çıktığı günden bu yana büyük ilgi gördüğünü söyleyen Sertsöz, kadın kanserlerinin çok yaygınlaştığına dikkat çekerek şu uyarıda bulunuyor:

“Dünya genelinde tüm kanserlere bağlı ölüm oranları hızla artıyor. Özellikle son yıllarda artan kanser oranlarına baktığımızda, göğüs kanseri dünyada ve Türkiye’de en sık rastlanan ikinci kanser türüyken, rahim kanseri Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanser olarak karşımıza çıkıyor. Bu süreçte madden ve manen kadınların yanında yer almak için hazırladığımız Kadına Değer Sigortası ürünümüz, risk grubu altındaki kadınlara hitap edecek teminatları içerdiği için lansmanın yapıldığı ilk günden itibaren büyük ilgi görüyor. İçeriğiyle öne çıkan ürünümüzü banka kanalıyla müşterilerimize anlattığımızda çok olumlu tepkiler alıyoruz. Kadına Değer Sigortası sadece tedavi masraflarını değil, hastalık durumunda çalışamamaktan ötürü yaşanabilecek finansal ihtiyaçları da karşılayabileceği için çok daha geniş kitleye hitap ediyor.”

PRİMİN YÜZDE 27’Sİ DEVLETTEN

2015 yılında Birleşmiş Milletler Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ne imza atan Garanti Emeklilik, bunun sonucu olarak sadece kadınlara özel internet üzerinden satılan “sağlıklı kadınlar” ürününü geçen yıl piyasaya çıkardı. Bu yeni ürünü sayesinde, herhangi bir tehlikeli hastalık veya vefat durumu dışında, kadına özel jinekolojik kanserler ve tiroit kanserinin tedavi masraflarını gü-CemşitTürker vence altına aldıklarını söyleyen Garanti Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Cem-şit Türker, sigortanın kapsamına ilişkin şu bilgiyi veriyor:

“18-55 yaş aralığındaki her kadına sunduğumuz sağlıklı kadınlar sigortasını alanlar poliçelerini her yıl yenileyerek 60 yaşına kadar faydalanabiliyor. Tek paket olarak piyasaya sürdüğümüz ürünümüzde meme, rahim, rahim ağzı, yumurtalık, fallop tüpleri, vajina, rahim dışı kanserlerinin yanı sıra sektörde bir ilk olarak kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olan tiroit kanserini de teminat kapsamına dahil ettik.

Bunun gibi teminat kapsamına giren hastalıklardan birine yakala-nılması halinde ise belirlenen te- Rahim minat tutarını tek seferde ödüyoruz.”

Garanti Emeklilik Sağlıklı Kadınlar Sigortası’nın primlerini yaşa göre belirliyor. Buna göre örneğin 35 yaşındaki bir kadının yıllık ödeyeceği prim tutarı 90.4 TL. İsteyenlere dokuz taksit seçeneği sunduklarını söyleyen Cemşit Türker, “Ayrıca müşterimizin yüzde 27’lik vergi diliminde olduğunu varsayarsak, toplam prim 66 TL’ye düşüyor. Yani primin yüzde 27’sini devlet ödüyor.

Ürünümüzün içeriğinde yer alan kadına yönelik tehlikeli hastalıklardan herhangi birine yakalanılması durumunda 50.000 TL ödüyoruz, vefat durumunda ise sigortalının yakınlarına belirlenen tazminat tutarı kadar ödeme yapıyoruz. Bu üründe birinci önceliğimiz kadınların sağlığını geri kazandırmak bunun için prim tutarını zorlanmadan ödenebilecek düzeyde belirledik” diyor.

herkese yapabiliyoruz; cilt kanseri hariç tüm kanser türleri ilk fazdan itibaren kapsam altına alınıyor. Müşterinin ihtiyacına göre üç farklı teminat paketi sunuyoruz, sigortalı adayı dilediği teminat paketini seçebiliyor. Bu ürün ile amacımız sadece risk gerçekleştiğinde maddi Kanseri Kanseri destek sağlamak değil, aynı zamanda kanser hastalığından korunması yani baştan önlem alınması konusunda farkmdalık yaratarak destek olmak” dedi.

Cigna Finans bu paket ürünü alanlara bazı ücretsiz ve indirimli ek hizmetler de sunuyor. Bunlar içinde ücretsiz olarak 24 Saat Ücretsiz Tıbbi Danışma Hattı, İkinci Görüş Hizmeti, Yurtdışı Tedavi Organizasyonu ve Online Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı sağlıyor. Ayrıca anlaşmalı hizmet ağında yer alan hastanelerde, spor merkezlerinde, sigarayı bırakma merkezlerinde, ağrı/görüntüleme merkezlerinde, diyetisyen ve psikologlarda da yüzde 40’a varan indirimler de sunuluyor. Farklı teminat tutarlarına göre ödenecek prim tutarı da değişiyor. Örneğin, 35 yaşındaki bir kadın yılda toplam 187 TL prim ödemesiyle, risk gerçekleştiğinde 50.000 TL kanser teminatı, 10.000 TL vefat teminatından faydalanabilir. Yılda 373 TL karşılığında ise 100.000 TL kanser, 20.000 TL vefat teminatından faydalanabiliyor.

Bu ürüne talebin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Alp Tanrıverdi, Kansere înat Yaşasın Hayat Sigortası ürününün sosyal boyutuna dikkat çekerek şunları söylüyor, “Bu konuda, sadece ürün için değil aynı zamanda kansere karşı da farkındalığm artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu anlamda geçtiğimiz sene Kansersiz Yaşam Derneği ile birlikte farklı şehirlerde gezici seminerler gerçekleştirdik. Ağırlıklı olarak kadınlara ulaşarak erken teşhisin önemi, sağlıklı beslenme, düzenli spor gibi konularda da bilinçlendirici seanslar düzenledik.”

Rakamlar ürkütücü

WH0 [Dünya Sağlık Örgütü) ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın 2012 tarihli Globocan projesindeki araştırmalarından elde edilen verilere göre, 2030 yılında dünya genelinde kadınlarda tüm kanserlere bağlı ölüm sayısının 5.5 milyon olması öngörülüyor.

VVHO’nun verilerine göre, 2030 yılında kadınlara özgü kanser türleri şu rakamlara ulaşacak:

Meme kanseri: 2.5 milyon vaka, 800 bin ölüm
Rahim ağzı kanseri: 700 bin vaka, 400 bin ölüm
Rahim kanseri: 500 bin vaka, 120 bin ölüm
Yumurtalık kanseri: 350 bin vaka, 230 bin ölüm
Kadın kanserlerinde toplam sayı: 4 milyon vaka, 1.5 milyon ölüm.




Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*