1 GÜN NEDEN 24 SAATTİR?

Gereksiz Bilgiler


1 GÜN NEDEN 24 SAATTİR?

Bu sorunun acayip bir cevabı yok. Çünkü gerçek cevabı kimse bilmiyor. Bilinen, günü 24’e bölmenin çok ama çok eski bir gelenek olduğu.

Tarihi kısmen de olsa yazılı kaynaklara dayanan iki uygarlık, eski Mısır ve Hint uygarlıklarında günün 12 ve gecenin 12’ye, yani bir tam günün 24’e bölündüğü biliniyor. Bunun sebebi hakkında bir sürü spekülasyon var, bu iki uygarlık onlu bir sayı sistemi yerine neden 12’li sistemi kullandı acaba? Sebebi ne olursa olsun, tarihi gelenek bu ve aynı alışkanlığın Mısır ve Hint’ten diğer uygarlıklara da geçtiği, bilinen en eski güneş saatlerinin bile zamanı 12’lik dilimlerle ölçtüğü bir gerçek.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Bir tam günün 24 saat olmasına resmen karar verilen an ise Ekim 1884’te ABD’nin başkenti Washington DC’de yapılan ‘Uluslararası Boylam Konferansı’ olmuş. Bu konferansta hem Londra yakınlarında Greenwich’in 0 boylamı olmasına hem de dünyanın kendi etrafında attığı bir tam turun 24 saat olmasına karar verilmiş. Bu kararı resmen ilk uygulayan ülke ise 1886’dan itibaren İtalya olmuş.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.